Jokaisen ihmisen sisimpään on kirjoitettu lause "Kaikesta on maksettava." Tällä tarkoitan sitä, että me tunnemme syyllisyyttä, kun teemme väärin. Olemme siis murheellisia ja koemme syyllisyyttä. Näin kokee terve kansalainen. Sellaisen ihmisen kanssa uskaltaa elää ja toimia. Mutta ei tällainen ihminen silti onnellinen vielä ole.
Ilouutinen liittyy toiseen lauseeseen, jonka Jumala tahtoo kirjoittaa oman rakkaan Poikansa verellä meidän jokaisen sydämeen. Tämä lause kuuluu seuraavasti: "Kaikki on jo maksettu." Tätä varten Kristus antoi itsensä alttiiksi Golgatan ristillä.
Kajaanista teitä tervehtien,
poika
Ilouutinen liittyy toiseen lauseeseen, jonka Jumala tahtoo kirjoittaa oman rakkaan Poikansa verellä meidän jokaisen sydämeen. Tämä lause kuuluu seuraavasti: "Kaikki on jo maksettu." Tätä varten Kristus antoi itsensä alttiiksi Golgatan ristillä.
Kajaanista teitä tervehtien,
poika
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ihmisethän sen Jeesuksen tappoivat. Yhtä hyvin Jeesus olisi voinut elää elämänsä normaalisti loppuun. Karmea pakanallinen sovitususkomus(joka lainattiin muualta) sai alkunsa kun Jeesus tapettiin, se on johtanut ihmiset harhaan jo tuhansia vuosia ja antanut katteettoman anteeksiannon.
Jeesus:"Minä olen tie, totuus ja elämä."
Entäs tämä elämä:
Tarkoittaa uutta elämää ja jättää syntinen elämä pois.
Elää Jeesuksen lailla ja seurata häntä.
Elämä tarkoittaa myöskin jälkeläisten saamista niinkuin Jumala opettaa aviolitosta.
Se on vain sillä lailla että homot eivät voi saada
jälkeläisiä ja jatkaa elämää.
asian vierestä.
krsintinuskoon Krisnalta, joka "eli" n. 500 eaa.
Krisna:"Minä olen tie, totuus ja elämä."
Että sellaista huijausta se kristinusko.
Olen onnellinen, että saan olla kolmen lapsen isä. Seuraan heidän elämänsä kehittymistä mielenkiinnolla. Iloitsen myös heidän menestyksestään omassa elämässään. Huomaan myös, että lasten äiti on heille erittäin rakas ja tärkeä.
Minusta on ikävää, että sotket kirjoituksissasi uskonveljemme nm "pojan" ja toisen nimimerkin "poikalapsi" keskenään.
Veljemme kirjoitti aloituksessaan näin: "Ilouutinen liittyy toiseen lauseeseen, jonka Jumala tahtoo kirjoittaa oman rakkaan Poikansa verellä meidän jokaisen sydämeen. Tämä lause kuuluu seuraavasti: "Kaikki on jo maksettu." Tätä varten Kristus antoi itsensä alttiiksi Golgatan ristillä." Nm. poikalapsi ei kirjoita näitä evankeliumin totuuksia. Olen aika surullinen puolestasi "tänäänkin" ja jos Sinä et osaa pyytää veljeltäsi anteeksi niin tahdon tehdä sen puolestasi. Nm. poika on asiallisia ja hyviä viestejä tänne palstalle kirjoittava uskovainen vaikka minä ja hän joskus ymmärrämme toisiamme myös vähän väärin (joka johtuu minusta, kun en osaa ilmaista itseäni oikein).
Kiitos Jukka, kun ymmärsit viestini tarkoituksen. En minä muista sitä, että en olisi ymmärtänyt viestejäsi. Minulla on ehkä sellainen huono tapa, että luen joskus kiireessä toisten tekstit huolimattomasti. Siitä voi johtua se, että kirjoitan omiani!
Minä tosin jo hieman ajattelin jarrutella kirjoittelua listalle.
voittavat aina huonot vanhaset!
että Jeesus kuoli sinunkin puolestasi Golgatalla?
Ei sinne päinkään. Kyllä sinun täytyy hoitaa hommasi ihan ite täällä maan päällä. Älä liikaa luota Jeesusoppiin syntien poistamiseksi tuosta vaan.
Elämässä on itse selvittävä ja tiensä valittava.
Jos koko ajan teet syntiä Jeesuksen piikkiin ei se piikki enää kestäkkään vaan menee poikki.
Silloin olet helvetissä ennenkuin huomaatkaan.
Mutta jos edes yrität ilman että rasitat Jeesuksta iänikuisilla hörhöilyilläsi voit joskus päästä vaikka taivaaseen kun se aika koittaa.
Siellä Jeesus ottaa sinutkin vastaan kunhat edes yrität elää siivosti.
elää siivosti. Tämä on sitä ns. "sentähden kristillisyyttä" eli seurausta Jumalan lapseudesta.
>>Siellä Jeesus ottaa sinutkin vastaan kunhat edes yrität elää siivosti
asia niin kovin loukkaa lukijoita. Ajattelin, että nuo kaksi keskeistä lausetta "Kaikesta on maksettava" ja "Kaikki on jo maksettu" selittävät suuren asian melko yksinkertaisesti ja mieliinjäävästi. Pahoittelen, että loukkasin lukijan/lukijoiden tunteita.
Miksi Jumalalle pitää erityisesti "kelvata"? Eihän minun tarvitse "kelvata" omille vanhemmillekaan vaan he hyväksyvät lapsensa ehdoitta. Miksi Jumalaa, jonka rakkaus on paljon täydellisempää täytyy miellyttää jollain uskonratkaisulla?
Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin,
Tuo kuvaa sitä että sinulla on pelkoja eikä todellista yhteyttä ja luottamusta Jumalaan.
En ole koskaan ajatellut itse tuolla tavalla.
Sehän se ihme onkin, että Jumala vanhurskauttaa jumalattoman! Ei syntinen ihminen voi ansaita Jumalan armoa. Kirkon moraalilla eli moraalisissa käskyillä, säännöillä tai sanktioilla ei ole viimeistä sanaa. Armolla on aina viimeinen sana.
koska Jumala katsookin Jeesusta, eikä meitä. Hän näkee "täydellisen", koska Jeesus oli täydellinen. Siksi on tärkeää ottaa Jeesus henkilökohtaisesti vastaan, koska meitä katsotaan Hänen kauttaan. Toki meidän teotkin tutkailaan samalla, mutta toivon/uskon, että syntini ovat pyyhitty pois ja nimeni on kirjoitettu elämän kirjaan.
Emme miellytä Jumalaa uskonratkaisulla, vaan Hän tekee sen meidän puolestamme. Usko on Jumalan lahja. Se haluatko ottaa sen vastaan on sinun ratkaisusi. Siihenkin saat voiman. Mutta karkuun voi aina juosta.....
"Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin,"
Heprealaiskirje 10:31
Jae löytyy Raamatusta. Siinä kohtaa on todella rajua tekstiä ja ainakin minut se saa aina miettimään, mutta samalla se lohduttaa....
Saman luvun lopussa on kirjoitettu
39 Mutta me emme ole niitä, jotka vetäytyvät pois omaksi kadotuksekseen, vaan niitä, jotka uskovat sielunsa pelastukseksi.
Ja tähän haluan pitäytyä.
Kun kirjoitin "hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin" niin viittaan siihen, että aloituksessa velvoitetaan ihmistä itse yrittämään kelvatakseen Jumalalle ts. hylätään Jeesuksen uhri riittävänä pelastuksemme perustana. Tämän Jumalan rakkauden lahjan hylkääminen johtaa siihen, että ihmisen pitää selvitä yksin Jumalan edessä tuomiopäivänä ja silloin on hirmuista langeta elävän Jumalan käsiin. Jatkan virkettä toteamalla, että onnellinen on se ihminen, jonka turvana Kristus on (tai sinne päin kirjoitin).
>>Miksi Jumalalle pitää erityisesti "kelvata"? Eihän minun tarvitse "kelvata" omille vanhemmillekaan vaan he hyväksyvät lapsensa ehdoitta>Tuo kuvaa sitä että sinulla on pelkoja eikä todellista yhteyttä ja luottamusta Jumalaan
Tarkoitin tuossa ylempänä mainitsemalla aloituksella kannanottoa: Ei se nyt taida noin mennä, joka oli vastaus nm pojan aloitukseen.