Hockey-Nightin loputtua MTV3:lta ovat myös jääkiekkoseurojen saamat sponsorirahat tipahtaneet. Yritykset eivät tue jääkiekkojoukkueita lämpimikseen, vaan laskevat logonsa näkyvyydelle arvon. Hockey Nightin loputtua ei jääkiekkojoukkueen tukeminen enää samaa näkyvyyttä tuo.
Mikäli seuraavassa uutisessa esitetty direktiivi menee läpi, tarkoittaisi se käytännössä sitä, että Urheiluruudussa sun muualla ei enää saisi Toivo Tuovinen (olen pahoillani, mulla ei ole hajuakaan yhdenkään urheilijan nimestä) poseerata haastattelussa sponssilogoin varustetussa puvussaan. Myöskin lehdistötilaisuuksista pitäisi karsia pois taustakankaan sponssilogot. Ainakin Yleisradion kanavilta, kaupallisethan ovat kaupallisia...
Sama tulisi vaikuttamaan myös esim. hip-hoppiin, jossa tuotemerkkien esittely kuuluu asiaan. Konserttia, jossa posse esiintyisi jonkin sponssin vaatteissa ja lavan taustalla olisi vielä jonkun toisen logo, ei siis saisi enää sellaisenaan tv:ssä näyttää.
En ole jälleen kerran yhtään mitään mieltä aiheesta, mutta jos tuo direktiivi tuollaisenaan menee läpi, lopettaa se nähdäkseni huippu-urheilun ja myös musiikkigenreistä hiphopin Suomessa.
Jollei juuri lopeta, niin asettaa ne erittäin vaikeaan taloudelliseen tilanteeseen.
Tv-ohjelmien tuotesijoittelulle tulossa EU-säännöt
23.3.2006 15:09
EU:n televisiodirektiiviin suunnitellaan muutoksia, jotka muun muassa keventäisivät hieman tv-mainontaa koskevaa sääntelyä. Yhden tunnin aikana sallittavan mainonnan määrä ei lisääntyisi, mutta mainosten sijoittamiseen tulisi enemmän liikkumavaraa. Mainoksia saa olla enintään 12 minuuttia tuntia kohti.
Tv-ohjelmissa esiintyvälle tuotesijoittelulle ja sponsoroinnille sen sijaan halutaan entistä täsmällisemmät pelisäännöt. Keskeinen idea on, että niistä on selvästi kerrottava katsojille ohjelman alussa eivätkä ne saisi vaikuttaa ohjelmien sisältöön. Tähän asti tuotesijoittelua ja sponsorointia on valvottu piilomainontaa koskevien määräysten pohjalta.
EU:n komissio esittää nyt, että lasten- ja dokumenttiohjelmissa tuotesijoittelu olisi kokonaan kiellettyä, uutis- ja ajankohtaisohjelmissa sen lisäksi myös sponsorointi. Tupakkayhtiöt eivät saisi toimia ohjelmien sponsoreina lainkaan.
Valtioneuvosto antoi komission esityksen tiedoksi eduskunnalle tänään. Perinteisten, tiettyyn aikaan välitettävien tv-lähetysten lisäksi esitys koskisi jatkossa myös tilattavia audiovisuaalisia palveluita.
(STT)
Urheilulta loppuu rahoitus
4
449
Vastaukset
- sen sijaan
... mainospätkät harmittavat eniten.
12 minuuttia on riittävä määrä per ohjelmatunti. Se on noin puolet siitä, mitä jenkeissä on. Joskus siellä on moninkertaisesti, riippuen missä kohtaa ohjelmaa ollaan menossa, esim. elokuvien ja joidenkin suosikkiohjelmien yhteydessä. Ohjelman loppupuolella saattaa olla mainoskatkoja vähän väliä.Suomessa puolen tunnin tv-showssa on yksi katko. Jenkkisarjoista näkee, jos osaa katsoa, että puolen tunnin showssa on pahimmillaan 3 katkoa.
Mutta siis direktiivi olisi asettamassa tuotesijoittelullekin rajoja. Jos olen sen oikein ymmärtänyt, niin tuossa aloituksessani ne rajat kerroin.- siis ...
dj-marco kirjoitti:
Suomessa puolen tunnin tv-showssa on yksi katko. Jenkkisarjoista näkee, jos osaa katsoa, että puolen tunnin showssa on pahimmillaan 3 katkoa.
Mutta siis direktiivi olisi asettamassa tuotesijoittelullekin rajoja. Jos olen sen oikein ymmärtänyt, niin tuossa aloituksessani ne rajat kerroin.... tuotesijoittelumääräykset on turhia. EU-byrokratiaa.
Mainoskatkoista. Jenkeissä on puolen tunnin ohjelmassa 10 minuuttia mainoksia. Se on tosi raskasta. siis ... kirjoitti:
... tuotesijoittelumääräykset on turhia. EU-byrokratiaa.
Mainoskatkoista. Jenkeissä on puolen tunnin ohjelmassa 10 minuuttia mainoksia. Se on tosi raskasta.On siinä aina se kysymys, että jos Salomon (esimerkiksi) ei pääse esittelemään tuotemerkkiään ilmaiseksi kumparelaskija Jaana Janatuisen haastattelussa, he joutuvat ostamaan sen saman näkyvyyden mainos-spotteina.
Piilomainostuskielto tuo rahaa medialle, mutta vie sitä pois Jaanalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?553153Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n552339Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari822241Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä282231Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa1082156Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721862Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971623Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http601389Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1421342Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1781224
