Alla olevassa keskustelussa Mielipidepankki väittää, että Lipponen ei valehdellut elintarvikevirastosta.
Todellisuudessa Lipponen väitti, että elintarvikeviraston sijoittamisesta Suomeen olisi tehty päätös EU:n neuvostossa.
Tällaista päätöstä ei ole EU:n neuvostossa kuitenkaan tehty, sillä jos se olisi tehty, olisi elintarvikeviraston sijoittaminen Italiaan vaatinut edellisen päätöksen kumoamisen. Sellaista ei ole tapahtunut.
Ensin siis valehteli Paavo Lipponen ja nyt vielä innosti Mielipidepankin Anneli-vihassaan todistamaan valhettaan.
Todellisuudessa Lipponen väitti, että elintarvikeviraston sijoittamisesta Suomeen olisi tehty päätös EU:n neuvostossa.
Tällaista päätöstä ei ole EU:n neuvostossa kuitenkaan tehty, sillä jos se olisi tehty, olisi elintarvikeviraston sijoittaminen Italiaan vaatinut edellisen päätöksen kumoamisen. Sellaista ei ole tapahtunut.
Ensin siis valehteli Paavo Lipponen ja nyt vielä innosti Mielipidepankin Anneli-vihassaan todistamaan valhettaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...puheenjohtovuorossa.
Eikös olisi syytä ottaa jo seuraava ohjelmakohta käsiteltäväksi.
alla keskustelun aloitti!
Tiedän tämän asian varmasti. Eikös se Paavo Lipponenkin ole savolaisia. Sieltähän on paljon tullut valtiomiehiä ja sivistyneitä ihmisiä korkeisiin virkoihin. Iisalmeen pitäisi perustaa Paavo Lipposenkatu. On se niin paljon tehnyt hyvää työtä meidän suomalaisten eteen. Täytyy muistuttaa, että Paavo Lipponen ja kolmikantayhteistyö nosti suomen porvariyhteistyön raiskauksien jäljiltä.
Lipponen kertoi, että hän ja Berlusconi ovat tehneet alustavan sopimuksen elintarvikeviraston jakamisesta Helsingin ja parman kesken, ja sanoi ertittäin selvästi ja hyvin tarkasti korostaen, että kyse on vasta heidän kahdenvälisestä sopimuksestaan, joka vaatii toteutuakseen vielä Italian parlamentin, Parman kaupungin ja EU:n komission ja parlamentin hyväksymiset.
Homma kaatui sitten siihen, ettei Berlusconi pystynyt ajamaan omaa osuuttaan läpi Italian parlamentissa eikä Parman kaupungissa, kun nämä kumpikin halusivat nimenomaan koko elintarvikeviraston Parmaan.
Virastoahan oli pitkään kaavailtu Helsinkiin, ja sen hyväksymisen takana olivat komissiossa ja parlamentissa kaikki muut paisi Italia, joten jos Berlusconi olisi ollut sanansa mittainen mies, niin EU ei olisi asiaa vastustanut.
Jaba 43:llä on faktat hallussa, se tiedetään varsin laajasti.
Näin sen ohjelman itse, jossa Lipponen kertoi sopineensa Berlusconin kanssa elintarvikeviraston sijoittamisesta Suomeen. Siinä ei esitetty mitään reunaehtoja. Silloin en vain älynnyt, että kumpikaan herroista ei voi luvata EU:n nimissä mitään.
Joillekin näkyy vielä olevan epäselvää miten Lipposen Suomessa käsitellään totuutta. Tässä huoneentaulu kaikille suomalaisille:
1. Lipponen ei koskaan valehtele
2. Kaikki, jotka ovat eri mieltä Lipposen kanssa valehtelevat
3. Jos Lipponen näyttäisi kaikkien faktojen valossa valehtelevan, palataan kohtaan yksi.
Tämän huoneentaulun mukaisesti kun toimii, niin menestys Lipposlandiassa on taattu!
Miksi Lipponen kertoi kansalle väärää tietoa?