Mitä väliä on sillä että minkä värinen ihminen on eli se rotu. Eihän sillä on elämässä mitään merkitystä. Maailmaan mahtuu erinlaisetkin.
On mustia, ruskeita ja vaaleita. Jokaisessa meissä on hyviä ja sitten niitä huonoja. Ei esim voida sanoa että vihataan mustia koska ne ovat hulluja. No eihän nyt kaikki ole. Kaikki riippuu siitä että miten ihminen on kasvatettu ja onko saanut rakkautta.
Kaikki nazit ja hullut ovat jääneet ilman sitä je sen heistä huomaa. Aliarviovat ja vihaavat ihmisiä rodun ja uskonnon perusteella joka on sairaus !!
Mitä helevetin haittaa onko sitä vaikka vihreä. No ei mitään. Mahtuu sitä liikkumaan täällä vaikka kaksipäisetkin jos semmoisia olisi. Onhan koiriakin erinlaisia :)
Muistakaa aina että ihmisrotu ei merkkaa mitään. Erinlaisuuskin voi olla kaunista. Miksi ei ? Niin miksi ei voisi olla. Voihan se olla :)
Maailma on paikko jossa on vapaus olla mikä on. Jokainen elää itse elämää eikä puutu muitten elämään eikä morkata ja vihata ihmisiä joita ei edes tunne. Muistakaa aina se että Jokaisesa meissä on hyviä ja pahoja. Valitettavasti pahojakin on.
No esim aika pelleä on minusta se että nämä rasisti siat tekevät tuhoa ulkolaisille jotka pitävät näitä Grillimestoja. On se ihme että he eivät saa olla rauhassa. Kukaan suomalainen ei jaksaisi tehdä samaa työtä. Ehkä viikko vuodessa heillä vapaata ja työvuorotkin ovat pitkiä jne.
Mitä vitun väliä on ihon värillä mutta väliä on....
16
1732
Vastaukset
- väliä
ettei toi "puhtaiden arjalaisten" tyhmyys ja typeryys tarttuisi ja leviäisi muihin ihmisiin.
- vaan
sillä värinkantajan käytöksellä...
- elää
Maassa maan tavalla ihonväristä riippumatta,ja tottakai tuo esiin oman kulttuurinsa,mutta tässä kohtaa en malta olla kritisoimasta muslimien hunnun käyttöä täällä, eihän meikäläinen nainenkaan voi kulkea minihameessa vaikka saudeissa,joskus tulee mieleen että muslimi saa mutta muut vääräuskoiset ei.
- kulkea
länsimainen nainen saudeissa minihameessa mutta se ei kannata ellei halua halveksuntaa ja muuta osakseen.Yleensä länsimaiset naiset ovat kyllä sen verran fiksuja,etteivät pukeudu niin.
- äijä
Vaikka suomalainen ei näytä asiaa ulospäin ,ei se hyväksy että nainen kulkee kasvot peitettynä,näin on asia ja tälläisista asioista alkaa rasismi,katsokaa muslimimiehet itseänne peiliin ja elkää eläkö historianne vankeina ,ei tämä ole mitään kulttuuria että pidättä naisenne pimennossa,se on alistamista.
- ei olekaan rasismia
äijä kirjoitti:
Vaikka suomalainen ei näytä asiaa ulospäin ,ei se hyväksy että nainen kulkee kasvot peitettynä,näin on asia ja tälläisista asioista alkaa rasismi,katsokaa muslimimiehet itseänne peiliin ja elkää eläkö historianne vankeina ,ei tämä ole mitään kulttuuria että pidättä naisenne pimennossa,se on alistamista.
Rasismikin riippuu tekijästä ja tutkijasta. Englannissa on ollut tapetilla oikeusjuttu jossa kolme pakistanilaista tappoi valkoisen ja jatkoi iltaa huutelemalla erilaisille ryhmille rasistisia kommentteja. Oliko hyökkäys rasistinen? Tuomarin mukaan ei, mikä on näiden rikollisten kannalta mukavaa, sillä tämä olisi lisännyt heidän tuomionsa pituutta.
"We have killed the white man. That will teach an Englishman to interfere in Paki business."
http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/london/4463142.stm
- väliä
Minkäs ihminen rodulleen mahtaa, mut pysykää kans omissa roduissanne. Kohta on sekarotosia pellejä maailma täynnä. Miettikää lastenne tulevaisuutta. Eikö mustat osaa muuta kun mulkkua heiluttaa.
- Albert
Nyt maailmassa on monenlaisia ihmisiä.Miten luulet olevan satojen vuosien päästä,kun erilaiset ihmiset on ruvettu sekoittamaan?Katsos eri rodut ja kulttuurit sulautuu.Monirotuinen ja -kulttuurinen yhteiskunta ei voi olla pitkä aikainen.Mitä pahaa siinä on,että suomen kansa pysyisi valkoisena?
- Tiedän tämän
"Mitä pahaa siinä on,että suomen kansa pysyisi valkoisena?"
Koska nykymaailmassa valkoisuus on synonyymi rasistille, kun taas musta on synonyymi kaikelle positiiviselle.
- raimo-rasisti
Haluaisitko itse kakan värisen ihon?
- monni
ihmiisten kimppuun käymistä ilman syytä.
- puukotti
haagassa kuoliaaksi.
- suvaitsevainen.
haukkuessasi ihmisia täällä hulluiksi siksi, että heillä on erilainen ajatusmalli kuin sinulla.
Tällä persuteella sinua voisi sanoa rasistiksi.
Vaikka minusta sillä ei ole merkitystä minkä värinen ihminen on ja itsellänikin on eri rotuinen vaimo, on silti järkevää tiedostaa erilaisuuteen liittyvät faktat ja riskit.
Itse mainitsit uskonnosta tuossa samalla. Olen sitä mieltä, että lakimisten tulisi tutkia jokaisen uskonnon opetukset läpikotaisin, ja kieltää kaikki ne uskonnot jotka joko suoraan yllyttävät tappamaan jne laittomuuksiin, tai joka voidaan edes tulkita siihen yllyttäväksi.
Sitten sitä "uskontoa" edustava luokitellaan terroristiksi koska kuuluu tähän rikollisjärjestöön tai vähintään suosii rikollisuutta.
Näin siis hoidetaan oikein uskontojen aiheuttamat ongelmat. Siinä EU:lle tekemistä näpertelyn sijaan.
Mitä tulee sitten ulkomaalaisiin jotka näyttävät samalta kuin valtaväestö, se on heidän etunsa. Suomeen pitäisi joka tapauksessa saada älykästä väkeä lisää talouden pyörittämiseksi. Tätä väkeä löytyy noista tummahipiäisten maista varsin vähän tänne tuotavaksi.
Se, miksi "rasismia" esiintyy sen verran kuin nyt esiintyy, syy on poliitikkojen: omaa kansaa orjuutetaan rankoilla veroilla ja huonoilla tuloilla, ja nekin verorahat laitetaan sitten afrikan mustalaisten ylläpitoon, jotka tehtailevat rikoksia ja nauravat systeemille joka ei tee asialle mitään.
Tuo luo pohjaa rasismille, eikä syyttä. Paras olisi palauttaa nämä ihmiset takaisin sinne minne kuuluvat, saavat toteuttaa itseään siellä kuten ovat tottuneet.
Maassa maan tavalla, tai maasta pois. Tämän kun poliitikot sisäistäisivät niin se olisi jo suuri askel eteenpäin. - maddi
ei mulla esim. ole mitään kenkään ihonväriä vastaan.
Sitä vastaan mulla on että tänne tulee ihmisiä, joita ei kiinnosta naisten oikeudet, tasa-arvo, toisten uskonto ja sananvapaus eikä demokratia.
Myös kunniamurhat, hivin tartuttaminen, terrorsmi ja toisinaan naisten ympärileikkaus ei kuulu suomen oloihin.
Pikkulikkojen hyväksikäyttö aikuisten muslimien taholta kaupungin yössä ei myöskään anna aihetta toivottaa enempää näitä kulttuurinrikastajia tervetulleeksi suomen maahan. - We are EU
Varmaa sekoitat kulttuurin ja ihonvärin keskenään ?
Ei värillä väliä - kunhan ajattelee samalla tavoin eduistaan kun mekin !
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a728516Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1354778Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1123886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793452Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii743016Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1432738SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt202468SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het392177Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä561988Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan631983