Kuka menee lähetyskonferenssiin

Meneekö tällä palstalla kirjoittavista ketään lähetyskonferenssiin Saalemiin tänään ja huomenna? Kertokaapas millaiset puhujat ja muu anti siellä oli! Tuntuiko Herran Hengen läsnäolo? Vain asiallisia vastauksia! Kiitos!!!
7241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Siis Helsingin Saalemiin tänään ja huomenna!

Äänestä

Onko sulla linkkiä mistä näkisi ohjelman ja puhujat?

Äänestä
  • Yleisölle tarkoitetut tilaisuudet on tänään klo 18 ja 21. Huomenna lähetyskokous klo 11.
    Puhujat illalla 18 Jyrki Palmi ja Ihsan Özbekc Turkista ja 21 Jovica Bacvanski Montenegrosta ja Matti ja Daisy Konstas. Huomenna 11. Ihsan Özbeck ja Klaus Korhonen.

    Äänestä

sitä tarkoitus lähteä nuorisopastorimme ja parin muun kanssa, mutta sattui ikäviä päällekkäisyyksiä, enkä sitten päässytkään lähtemään.

Hassua kyllä, että noinkin iso konferenssi järjestetään Saalemissa... Menee parkkeeraus ja muut todella käytännön asiat monimutkaiseksi.

Äänestä
  • olevan autoja, sitten on muitakin paikkoja tosin la päivällä maksaa

    Äänestä

suuresta määrästä seurustelijoita, joita aina tule kytisteleen, surullinen tilanne, lähdin kotiin

hengen läsnäolo oli voimakas Elävän Sana seurakunnassa, jossa Claus Möller julisti täyttä evankeliumia Pyhässä Hengesssä, huomenna sunnuntaina Risteyspaikka seurakunnassa klo 17.00

Äänestä

Olin eilen yhdssä tilaisuudessa Saalemilla lähetyskonferenssissa. Siinä puhui turkkilainen Ankaran seurakunnan johtaja ja joku veli Kuubasta toi oman tervehdyksensä kertoillen Kuuban herätyksestä. Turkkilainen puhui kyllä muuten hyvin, mutta ei ne Raamatun mukaan siellä Samarian piiritetyssä kaupungissa sentään ihmisiä syöneet, kuten julisti.

Ensimmäisen kerran muuten kuulin julistettavan siitä, kun portin edustalla, kaupungin ulkopuolella, olevat spitaaliset, oli heitetty ulos seurakunnasta. Ja kuitenkin he toivat kaupunkiin ilosanoman, että piirittäjät ovat paenneet kauhun vallassa. Siispä me seurakunnista ulosheitetyt uskovat - tai kuten minä lähtenyt suuren valheellisen painostuksen vuoksi - olemme varsinaisia Jumalan sanansaattajia nääntyville!

Muuten touhu Saalemissa oli ihan ennallaan. Kukaan ei tervehdi vieraampaa ja kun olosuhteiden pakosta jouduin välillä poistumaan hiljakseen kokoussalista, niin jopa hyökkäsi ovimies kimppuun sanoen, että ei saa rampata edestakaisin häiritsemässä. Eipä hiljainen poistumiseni varmasti ketään häirinnyt. Tuollainen tyly kohtelu sai aikaan sen, etten enää viitsinyt jäädä myöhempään kokoukseen. Voisivat uskovan nimeä kantravat olla sentään ylstävällisempiä, kuten nuo nk. maailman ihmiset ovat. Paljon on uskovilla heistä opittavaa!

Sitä vastoin pienet vauvat huusivat ja parkuivat joka puolella salia miltei koko ajan häiriten näin iltaa. Toki lasten tulee olla kokouksissa mukana, mutta voisivat vanhemmat kuitenkin järkätä itsensä niin lastensa kanssa, etteivät tuottaisi suurta häiriötä kokouksissa. Esimerkiksi lastenhuone olisi ihan sopiva paikka heille lastensa kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katsos vaan2 kirjoitti:

Meneekö tällä palstalla kirjoittavista ketään lähetyskonferenssiin Saalemiin tänään ja huomenna? Kertokaapas millaiset puhujat ja muu anti siellä oli! Tuntuiko Herran Hengen läsnäolo? Vain asiallisia vastauksia! Kiitos!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu