Diktatuuri ei ole "vakaa"

Yle:n uutisissa sanottiin että valkovenäläiset valitsivat vakauden vapauden tilalle

Neuvostoliittokin oli äärimmäinen diktatuuri ja näytti päältäpäin vakaalta ja rauhalliselta

Järjestelmä kuitenkin luhistui yllättäen kuin korttitalo

Järjestelmä oli sisältä mätä ja ei pystynyt uudistumaan

Demokratia näyttää riitaiselta ja heikolta mutta on ytimeltään terve järjestelmä ja pystyy korjaamaan itseään
2241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Bresnevin näköinen ylen toimittaja kertoi ihaillen että "Lukasenko näyttää kuka on isäntä talossa" kun miliisit pamputtivat rauhallisia mielenosoittajia Minskissä

Ylekin on valinnut "vakauden"

Äänestä
  • DEMOKRATIOITA. Suomi on DEMOKRATIA koska täällä sentään ihmiset ovat aktiivisia ja hakevat tietoa ja totuutta ja ohjaavat DEMOKRATIAANSA alhaalta, yksilöstä käsin.
    Toisin on esim USAssa ja Venäjällä, siellä mielipiteitä ja käsityksiä ohjataan ja annetaan ylhäältä päin. Heidän demokratiansa on siis johtajien demokratiaa.
    USA on hoitanut asian niin että tiedotusvälineiden omistajat kuuluvat myös valtaapitäviin (tai toisinpäin). Siellä ei yksinkertaisesti vaan käsitellä tiedotusvälineissä analyyttisesti maailmantapahtumia, vaan kansalle syötetään mielipide asioista.
    Samoin on Venäjällä, siellä on tiedotusvälineitä siirtynyt hallinnon haltuun, tai niitä on lakkautettu, toisaalta internet on avannut myös näissä maissa, varsinkin USAssa ihmiset näkemään totuuden ja muodostamaan käsityksensä asioista ihan itse!
    Suurin osa euroopan maista ja varsinkin pohjoismaat ovat ylivoimaisesti demokratiakehityksessä näitä ko "suurvaltoja" edellä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koskaan kirjoitti:

Yle:n uutisissa sanottiin että valkovenäläiset valitsivat vakauden vapauden tilalle

Neuvostoliittokin oli äärimmäinen diktatuuri ja näytti päältäpäin vakaalta ja rauhalliselta

Järjestelmä kuitenkin luhistui yllättäen kuin korttitalo

Järjestelmä oli sisältä mätä ja ei pystynyt uudistumaan

Demokratia näyttää riitaiselta ja heikolta mutta on ytimeltään terve järjestelmä ja pystyy korjaamaan itseään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu