On niin paljon ajankohtaisia, mielenkiintoisia ja keskusteluja herättäviä asioita, mutta miksi täällä kokoomuksen mielipidesivustolla ei niistä kirjoiteta. Onko tosiaan niin, että Suomessa porvareilta on häviämässä kirjoitus- ja lukutaito? Onko meille käymässä tässä kapitalistisessa maailmassa, kuin amerikkalaisille?
Miksi tällä palstalla ei ole mielenkiintoista
kaivataan asiaa
6249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
olemme menossa .
Millaisista asioista haluaisit keskustella ? ... ole hyvä ja tee jokin aloite .
-
Mutta jatka keskustelua tästä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000107&posting=22000000013406897#22000000013406897
Vähän vie mielenkiintoa herätellä kseksutelua mistään asialisesta, jos vastineeksi ei tule kuin tyhjänpäiväisiä ajatuksettomia kommentteja.
Toinen asiallisia keskusteluja vesittävä seikka löytyy mielikuvituksellisilla termeilä väritetyistä keskusteluista joissa esitetyille väittämille ei osata esittää perusteita.
Esim. "Kapitalistinen porvari riistää työläistä!"
Minä jään tuollaisissa kaipaamaan tarkempaa yksilöintiä syytöksen kohteesta ja perustetta tuon syytökselle. Lisäksi keskustelua voisi vielä auttaa sekin, ettei "työväeksi" itseään tituleeraava verhoasi itseään tuon termin taakse, vaan kertois suoremmin vaikkapa minkäalan työtä tekee tms.
en kuitenkaan ketään syyllistäviä aloitteita perusteluineen ... asiallisia ja fiksuja . Valitettavasti hyvin harva pystyy täällä älyllisiin keskusteluihin ja pohdintoihin asioita eri näkökulmista katsoen . Asialliset tekstit usein sivuutetaan ja asioittomiin kyllä otetaan kantaa ja kirjoitellaan vaikka mitä . Siinä nähdään , miten kaukana ihmiset ovat vielä toisistaan .
Eip tosiaankaan ole mahdollista näiden kanssa saada mitään järkevää keskutelua aikaan
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000107&posting=22000000015170331
Aatella, että joku on nähnyt vaivaa pinnistää itsestään tuollaisen hengentuotoksen.
Ei siinä mitään, mutta tuollaisellakin on äänioikeus ja se on perseestä.
Hyvin koulutetut eivät yleensä ole puolueessa. Heillä on muutakin asiallisempaa tehtävää kun tyhjää jouruttelua päivästä päivään porukan kanssa joka ei ole viitsinyt eikä pystynyt minkälaiseen älylliseen opiskeluun yliopiston tasolla.