Kuuntelin juuri radio Novan uutisista , että uuden tutkimustulosten mukaan älykkäimpiä ovat saksalaiset ( äö 107 ) ... suomalaisilla vastaava luku on 99 . Se on tietenkin laskettu keskiverron mukaan .
SUOMALAISET EUROOPAN 12:KSITOISTA
ÄLYKKÄIMPIÄ ! ...
11306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
sosialistisia, mikä eittämättä laskee keskivertoÄO:ta.
esitin vain asian , niin kuin sen radiosta kuulin .
Ja oikeastaan toisen älykkyydestä/älyttömyydestä ei voi puhua , mutta omasta puolestaan voi ... :) !
epäsosiaalisempia . Se on fakta .
Äly on kyky reagoida menestyksellisesti uusissa tilanteissa ja oppia menneistä kokemuksistaan. ... Äly riippuu asiayhteydestä, tehtävistä ja elämän meille asettamista haasteista eikä älykkyysosamäärästä, korkeakoulututkinnosta tai hienosta maineesta.
ITSETUNTEMUS
* Omat tunteet: Omien tunteiden ja niiden vaikutusten tunnistaminen
* Itsearviointi: Käsitys omista rajoista ja vahvoista puolista
* Itseluottamus: Varmuus omasta arvosta ja pätevyydestä
ITSEHALLINTA
* Itsekuri: Haitallisten tunteiden ja mielihalujen hallinta
* Luotettavuus: Rehellisyys ja ammattietiikan noudattaminen
* Tunnollisuus: Vastuun kantaminen omasta toiminnasta
* Joustavuus: Muutoksiin sopeutuminen
* Innovatiivisuus: Avoin suhtautuminen uusiin ajatuksiin ja näkökulmiin
MOTIVOITUMINEN
* Kunnianhimo: Halu kehittyä tai pyrkiä yhä parempiin suorituksiin
* Sitoutuminen: Ryhmän tai organisaation päämäärien omaksuminen
* Aloitekyky: Valmius tarttua tilaisuuteen
* Optimismi: Into pyrkiä kohti päämääriä esteistä huolimatta
Sosiaaliset taidot
Niistä riippuu, kuinka hyvin tulemme toimeen toisten kanssa. Niiden piirteitä ovat:
EMPATIA
* Muiden ymmärtäminen: Toisten tunteiden ja näkökulmien ymmärtäminen ja niistä välittäminen
* Muiden kehittäminen: Muiden kehitystarpeiden huomaaminen ja heidän kykyjensä edistäminen
* Avuliaisuus: Toisten tarpeiden ennakointi, tunnistaminen ja täyttäminen
* Moninaisuuden hyväksikäyttö: Tavoitteisiin pyrkiminen erilaisten ihmisten avulla
* Yhteisöllisyys: Tietoisuus ryhmän tunnevirtauksista ja valtasuhteista
SOSIAALISET KYVYT
* Vaikuttaminen: Tehokkaiden suostuttelutapojen käyttö
* Viestintä: Avoin kuunteleminen ja vakuuttavien viestien lähettäminen
* Suhde ristiriitoihin: Erimielisyyksien sovittelu ja ratkominen
* Johtajuus: Ihmisten ja ryhmien innostaminen ja ohjaaminen
* Muutosvalmius: Muutosten alullepano ja hallinta
* Ihmissuhteet: Hyödyllisten ihmissuhteiden luominen ja vaaliminen
* Yhteistyö: Työskentely muiden kanssa yhteisten päämäärien hyväksi
* Tiimityötaidot: Synergian luominen yhteisiä päämääriä tavoiteltaessa
Mutta onko näissäkään listoissa vielä kaikki se mitä älykkyydeksi voidaan kutsua?
Heh!
...
Tehokkaiden suostuttelutapojen käytön on huomattu tehonneen puoleen koko kansasta.
koko kansaa koskevasta älykkyydestä .
Siitä huolimatta , että yhteisö on tämän maailman valtarakenteissa aina yksilön yläpuolella , yhteisö saattaa henkisiltä ominaisuuksiltaan olla vain keskivertoyksilön tasolla , jos silläkään .
Yhteisöt koostuvat lihaa ja verta olevista monin tavoin vajavaisista ihmisistä . Siksi yhteisöllä on yleensä kaikki ne ominaisuudet , jotka siihen kuuluvilla yksilöillä on , ja vain ne . Ahneiden , kateellisten ja pahansuopien ihmisten muodostamat yhteisöt ovat ahneita , kateellisia ja pahansuopia . Ihmisten liittymisestä yhteen ei seuraa , että he yhdessä olisivat jotenkin korkeammalla moraalisella tasolla kuin jokainen erikseen , sen sijaan päinvastainen on sekä mahdollista , että jopa suhteellisen tavallista . Tyhmyydellä on taipumus tiivistyä joukossa , kuten sananlaskukin tietää .
Kun ihmisiä on paljon , äänensä saavat yleensä kuuluviin kovaäänisimmät , EIVÄT VÄLTTÄMÄTTÄ VIISAIMMAT .
HENKISEN ÄLYN PIIRTEITÄ
Elämän arvot
Henkisen ihmisen toiminta perustuu harkittuun arvomaailmaan. Hän on käsitellyt ne periaatteet, joihin pitäytyen hän toimii. Hän on kuitenkin valmis uudelleen arvioimaan arvomaailmaansa aina tilanteen sitä vaatiessa.
Hän johtaa tulevaisuutta koskevat visionsa henkisistä arvoista. Viktor Frankl jakaa arvot asennearvoihin, elämysarvoihin ja tekemisarvoihin.
Itsetuntemus
Itsen hyväksyminen, menneisyys ei ole taakka vaan kokemuksien lähde.
Henkisesti kyvykäs ihminen hyväksyy itsensä sellaisena kuin on. Hän ei kanna syyllisyyttä menneisyydestään taakkana vaan eletty elämä on antanut kokemuksia, joista hän voi oppia. Hänellä on käsitys siitä, mikä on hänen suuntansa elämässä, mitä hän tavoittelee ja mihin hän pyrkii. Hän ottaa vastuun omasta elämästään. Jokainen luo itse tulevaisuutensa, henkinen ihminen tietoisena omasta luomisvoimastaan.
Kunnioittava ajattelu
Skolimowski kuvaa miten tärkeää on ajatella toisia kunnioittaen ja se on mielestäni vahva henkisen älyn piirre.
Oma suhtautuminen muihin ratkaisee miten muut suhtautuvat minuun. Kun hyväksyn toisten valinnat niin hekin hyväksyvät minut. Henkinen ihminen toimii toisia kohtaan rakkaus taustavoimanaan.
Riippumattomuus
Meillä on vapaus kulkea omaa tietä, mutta onko meillä siihen rohkeutta. Henkinen ihminen valitsee tietoisesti ne yhteisöt, joiden arvot ja toiminta sopivat hänelle.
Joustavuus
Henkisesti joustava ihminen hyväksyy, että maailma ja elämä on mutkikas,
kaoottinen ja epävarma. Hänen ei tarvitse hallita maailman ääretöntä
monimuotoisuutta. Hänellä ei ole tiukkoja periaatteita, jotka rajoittavat hänen
ajatteluaan ja sitä mitä hän vastaanottaa. Hän laajentaa maailmankuvaansa
kokemusten perusteella. Hän ymmärtää, että maailmantila on selkeä syiden ja seurausten tulos, joka muuttuu jatkuvasti.
Uteliaisuus
Miksi? Miksi ei? Entäpä jos? Henkinen ihminen on kiinnostunut uusista asioista, etsii vaihtoehtoja, laajentaa maailmankuvaa. Arvona hänellä on toisen kunnioittaminen, uteliaisuus ei johda sotkeutumaan toisten asioihin.
Suhtautuminen ongelmiin ja pelkoihin
Henkisesti rohkea ihminen suhtautuu rakkaudella elämän tuomiin tilanteisiin ja
muihin ihmisiin. Hän uskaltaa katsoa vastoinkäymisiä ja pelkoja silmästä
silmään. Hän ei säikähdä, pakene tai kiellä epäonnistumista tai pelkojaan.
Hän tavoittelee sisäistä rauhaa ja onnellisuutta
elämässään tietäen, että ilo on osa onnea ja että kärsimisellä ei ole mitään
itseisarvoa, jonka takia se olisi tavoiteltavaa. Hän uskaltaa kohdata ongelmat ja pelot ymmärtäen ne elämän haasteina, jotka kasvattavat ja kehittävät. Dalai Lama on loistava esimerkki
henkisesti älykkäästä iloisesta ihmisestä.
Taipumus kokonaisvaltaisuuteen
Henkinen ihminen haluaa hahmottaa kokonaisuuksia, ymmärtää enemmän, nousta älyn tasolta viisauden tasolle. Hänen asenteensa elämässä eteen tuleviin tehtäviin on palvelualtis, mikäli auttaa kokonaisuutta. Hän ei anna statuksen nousta päähän, mutta ei ole myöskään kynnysmattona röyhkeille .