ihmissuhdepölläkkää

linda

miten tästä eteenpäin.....olen ajatunut huomaamattani (ihan totta) ihmissuhteeseen, jossa terveen ihmisen silmin ja korvin ei pitäisi olla valittamista. mutta mutta... hurmaava mies on omistava, vain hänen ehdoillaan, vain häntä varten, vain hänen kanssaan....ja silmukka kiristyy koko ajan. Kaksi akselta taaksepäin aiheuttaa voimakkaamman vastareaktion. Voimakkaasti narsitisesti häiriintyneellä persoonallisuudella on koukkunsa, millä sitoo. Miten tästä irrottaudutaan? Auttakaa hyvät ihmiset

7

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutamaan kysymykseen

      1) Oletteko naimisissa?
      2) Asutteko yhdessä?
      3) Oletko vaikkapa tehnyt hänen hyväkseen testamentin tai rahalahjoituksia?

      Kerro hieman tarkemmin, miten tämä narsisti-psykopaatti on tullut ilmi? Millä tavoin huomasit olevasi koukussa?

    • ei voi omistaa

      Kukaan ei SAA omistaa toista, ei määrätä vaikka olisi parisuhteesta kysymys. Muutamat asiat on mahdollista sopia yhdessä, enimmäkseen kumpikin pitää päänsä, mielipiteensä ja tapansa, ei niihin toisen anna vaikuttaa.
      Omistava, toisen vapautta rajoittava on sairas, ja hänestä pääsee eroon kun luopuu ajattelemasta niitä mukavia, miellyttäviä, rakastettavia asioita ja lähtee omalle tielleen.

      • Tarkoituksesi

        Ellen väärin käsitä.Että molemmilla on vapaus lentää"kukasta kukkaan"avioliitto lupauksista huolimatta.


      • väärin ja ei
        Tarkoituksesi kirjoitti:

        Ellen väärin käsitä.Että molemmilla on vapaus lentää"kukasta kukkaan"avioliitto lupauksista huolimatta.

        En kirjoittanut mitään "kukasta kukkaan" lentämisestä, mutta jos suhde ei toimi, jos toinen on omistushaluinen, rajoittava, pitää toista vankina, mahdollisesti itse lentelee muissakin kukissa ja pelkää samaa kumppanista.

        Toinen juttu on se, että jos on halua lentää, ei suhteessa ole hyvä olla, ja silloin lentäköön. Syy ei tarvitse olla toisen omistushalua.


    • Jos vielä onnistuu, ehdotan, että yrität pitää hänet kurissa ja otat väkisin tilaa itsellesi.

      Jos suhde pääsee kehittymään pitemmälle vastaan voi tulla monenlaisia uhkia, joista saattaa päästä eroon sitten jos hän löytää uuden kiinnostavan naisen uhrikseen. Jos mustasukkaisen ehtoihin suostuu, silmukka kiristyy kaiken aikaa. Itse olen joutunut sivusta läheltä seuraamaan paria ikävää esimerkkiä. Niistä selvittiin ajan kanssa ja hengissä.

      Jos haluat kaikesta huolimatta jatkaa suhdetta, voisitteko lähteä yhdessä hakemaan asiantuntijalta apua? Mielestäni olet joutunut todella ikävään tilanteeseen, johon kannattaa suhtautua vakavasti. Toivottavasti pelkoni sinun puolestasi ovat aiheettomia. Ehdotan, ettet ryhtyisi leikittelemään vakavalla asialla.

    • sinä tiedät

      mitä haluat, ja nyt alat tietää mitä hän haluaa. Jos eivät halut rimmaa, kannattaa erota saman tien ja yrittää aikanaan jotakin muuta.

      Mikään uhriksi asettautuminen tai toisen nimeäminen "voimakkaasti narsistisesti häiriintyneeksi persoonallisuudeksi" ei ole hyvä asia. Kyllä ihmisestä eroon pääsee jos vain on omaa tahtoa. Sitä peliin nyt, tarvittaessa häiriköitä vastaan saa yhteiskunnaltakin suojaa.

    • taaksepäin jo

      aiheuttaa kauheita vastareaktioita, niin ota jalat jo allesi! Terveisin just ja just hengissä selvinnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      614
      2283
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      27
      1126
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1118
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      7
      968
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      865
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      855
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      762
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe