Olettekos katsoneet vaaligalluppeja??? Jos ette pian lopeta haaveiluanne siitä vasemmistoliitosta, KESKUSTASTA tulee Suomen suurin puolue ja Jäätteenmäestä pääministeri!! Olkaa kerrankin elämässänne realisteja, äänestäkää DEMAREITA että Lipponen saa jatkaa! Vasemmiston riveille YHTENÄISYYS on sittenkin se tärkein juttu. On typerää äänestää Vasemmistoliittoa, koska se ei kuitenkaan tule nousemaan sieltä yhtään mihinkään. Viette vain äänenne pois demareilta ja SE ON VIRHE!
Jos Keskustasta tulee Suomen suurin puolue ON SE TEIDÄN SYYNNE. Miettikää mitä äänestätte! Ääni demareille on KUITENKIN ääni vasemmistolle, ääni vasemmistoliitolle on yhtä kuin ääni Keskustalle, siltä se nyt näyttää. TEISTÄ ja vain teistä on nyt kiinni Lipposen jatkaminen pääministerinä! Osoittakaa kerrankin elämässänne solidaarisuutta demareille ja äänestäkää heitä!! Näin työväen asia etenee parhaiten ja saamme eniten valtaa! Jokainen joka äänestää pikku puoluetta eikä demareita on minusta aivan sama kuin aatteen ja työläisten petturi. Käytän ehkä kovia sanoja mutta huolestuin kun näin eilen että Keskusta on nousussa. Koettakaa nyt ihmiset äänestää SDP:tä, Lipponen on miljoona kertaa parempi pääministeri kuin Jäätteenmäki!! Haluatteko TODELLA porvarillisen pääministerin? Jos ette, äänestäkää DEMAREITA!!!!!!
Jos Keskustasta tulee Suomen suurin puolue ON SE TEIDÄN SYYNNE. Miettikää mitä äänestätte! Ääni demareille on KUITENKIN ääni vasemmistolle, ääni vasemmistoliitolle on yhtä kuin ääni Keskustalle, siltä se nyt näyttää. TEISTÄ ja vain teistä on nyt kiinni Lipposen jatkaminen pääministerinä! Osoittakaa kerrankin elämässänne solidaarisuutta demareille ja äänestäkää heitä!! Näin työväen asia etenee parhaiten ja saamme eniten valtaa! Jokainen joka äänestää pikku puoluetta eikä demareita on minusta aivan sama kuin aatteen ja työläisten petturi. Käytän ehkä kovia sanoja mutta huolestuin kun näin eilen että Keskusta on nousussa. Koettakaa nyt ihmiset äänestää SDP:tä, Lipponen on miljoona kertaa parempi pääministeri kuin Jäätteenmäki!! Haluatteko TODELLA porvarillisen pääministerin? Jos ette, äänestäkää DEMAREITA!!!!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Äänestäkää mitä tahansa mutta älkää ikinä porvaripuolueita, porvariaate vie maan tuhoon. :(
No ei kai se olekaan mitään porvaritouhua jos pyydetään ihmisiä äänestämään sosialidemokraatteja??? Vai???
SDP se on Suomen hyvinvoinnin takana ja sitä pitäisi jokaisen äänestää että saadaan Lipponen vielä pääministeriksi
Äänestäkää oikeistoa, vasemmistopolitiikassa ei ole mitään järkeä. Verot alas =)
Äänestäkää vasemmistoa, oikeistopolitiikassa ei ole mitään järkeä. Verot ylös =)
Toki minuakin harmittaa, kun kuukausipalkastani menee tietty osuus veroihin, joista osittain kustannetut terveydenhoitopalvelut ovat sitä luokkaa, että yöllisen sairauskohtauksen sattuessa on pääkaupunkiseudulla asuvan ihmisen matkattava yli kahdenkymmenen kilometrin päähän, jotta pääsee odottamaan hoitotoimenpiteitä.
Mutta harmittaa minua vielä enemmän, kun oikeistopolitiikan edustajat kehtaavat kehua moista toimintaa ylettömäksi paapomiseksi. Samalla vielä HUS:n johto lähetetään Pariisiin rellestämään, jotta saisivat inspiraation yksityistää, eli kehnontaa kaikille, myös vähemmän varakkaille, tarjolla olevia palveluja.
Suomi on jo nyt yksi häpepilkuista EU:n kartalla, mitä tulee sosiaaliturvaan. Otetaanpa esimerkiksi Iso-Britannia, jossa opiskelijain terveydenhuolto on omakohtaisten kokemusteni mukaan opiskelijalle ilmaista, vaikkakin laatu nyt on mitä on. Suomessa lähetetään aina lasku perään, tai hyvällä tuurilla palvellaan vasta, kun on maksettu. Suomessa terveydenhoidon taso on kuitenkin vähemmän sattumanvaraista, vaikka täälläkin parannettavaa löytyy.
Kaikkinensa hoidon taso juuri ja juuri kompensoi sen huonon saatavuuden, kun näitä kahta maata vertailee. Kumpikaan ei puhtaita papereita saa. Terveydenhuollossamme työskentelevät ihmiset tekevät parhaansa, mutta ovat ylikuormitettuja.
Äänestäkäämme siis oikeistoa, jotta terveydenhuoltomme työntekijät ylikuormittuisivat entisestään - ja jotta köyhät, heikot ja sairaat, sekä myös terveehkö työväkemme, kuolisi pois.
Näin pidämme yllä Suomen taloudellista kilpailukykyä.
Täällähän vasta "toverit" keskustelevat! Demareiden ansioista Suomessa on EU:n korkeimmat verot, alle keskitason terveydenhuolto, paskimmat autot ja pienimmät palkat, myös duunareilla! Miettikää vähän mitä tai ketä äänestätte! SDP ehdotti juuri valtiosihteerien määrän lisäämistä ja kannatti eduskunnan lisärakennusta! Siis lisää byrokratiaa, sitäkö haluatte! Suomen nykyinen hallintokoneisto pystyis pyörittään n. 20milj ihmisen asioita, mutta maksajia on vain murto-osa! Niin ja turha vonkua, että kaikki on Ahon hallituksen syytä: Lipposella on ollut kohta 2 kautta aikaa korjata epäkohdat, mutta ei tulokset kovin hyvältä näytä. Etenkin kun ottaa huomioon, että tuohon aikaan sisältyy Suomen historian suurin nousukausi! Ääni vasemmalle on ääni taantumukselle!
Taantumuksesta, näyttäisi nyt kuitenkin siltä, että osa väestöstä joutuu, kiitos porvarillisen politiikan, taantumaan jotakuinkin kolmekymmenluvulle toimeentulossaan, aivan kuten muissakin vastaavaa politiikkaa harjoittavissa maissa.
Ensin homot ja lesbot, sitte pakolaiset, sitte muut kierotuneet ja sitte jos jotain jää niin "tavalliset" kansalaiset. Siinä on Suvi-Mannen resepti "rahanjakoon"! Ainiin, vielä kaikki yritykset pitää savustaa veroja ym. maksuja nostamalla Suomesta muualle, ja sitten riittääkin rivi-duunarille hommia ja "köyhille", 30-luvun elintasossa eläville rahaa jaettavaksi!
Yrityshommeli onkin vähän kinkkisempi näin globaalissa taloudessa, johon taannoin mentiin, kun valuuttamarkkinat avattiin. Monet pikkufirmat kupsahtavat ja ovat osin jo kupsahtaneet pois yksistään EU:n sisämarkkinoilla tapahtuvan kilpailun takia.
Mutta mutta, tuo verotus on sikäli mielenkiintoinen, että melko varmasti siitä tulee jonkinlaista kilpailua, kuka tai mikä maa tai osavaltio (esim. Saksassa) vähiten verottaa, tai on jo tullutkin, jos sille tielle lähdetään, niin se tietysti merkitsee hyvinvointivaltion loppua nykyisessä merkityksessä ja samalla firmojen vaikutusvallan kasvua politiikassa melkoisen suureksi, vailla kuitenkaan mitään vastuuta muille kuin omistajilleen. Suo siellä vetelä täällä, tai jotain sinnepäin.
EU kuitenkin yhtenäistää veroja ja pakottaa sosiaaliturvan siten tasoittumaan siihen kuuluvissa maissa, mutta nykyisellään työt voidaan viedä hyvin helposti ulos EU:stakin, halpapalkkamaihin joten EU:ssakin on työväestöllä aivan liian hyvä elintaso, paljaaltaan kilpailun kannalta katsoen elintason pitäisi laskea Aasian maiden tai Etelä-Amerikan tasolle. USA:ssa on myös alkanut esiintyä samoja ongelmia kalliista työvoimasta, kun etelässä olisi paljon halvempaa tuottaa tavaroita.
Saapi näkee, minkälaiseksi hullu kilpailu lopuksi vielä menee ja mikä on duunarin asema parinkymmenen vuoden päästä, tai mikä työttömän?
totta helvetissä jäätteenmäestä tulee pääministeri, kun kaikki naiset sitä äänestää...
Vasemmiston riveille yhtenäisyys on tärkeää, mutta minkälainen yhtenäisyys? SDP:n edustama kompromissi oikeiston ja vasemmiston välilläkö tuo vasemmistolle kaivatun yhtenäisyyden? Et taida tajuta, että äänestäjän tulisi äänestää omien näkemystensä mukaan omien näkemystensä mahdollisimman pätevää edustajaa, eikä vain siten, että saataisiin jonnekin joku, joka edes näennäisesti sivuaa äänestäjän omia näkemyksiä.
Esittämistäsi nimistä molemmat ovat pätevöityneitä poliitikkoja ja heistä molemmat olisivat varmastikin varteenotettavia, siis eivät katastrofaalisia, vaihtoehtoja Suomen pääministeriksi, mutta eipä heistä kummallakaan juurikaan vasemmiston kanssa tekemistä ole.
Mieleisensä edustajan kannattaja äänestäköön mieleistänsä edustajaa, puolueesta riippumatta.
Puolueet ovat värinsä haalistaneet. Näkemyksensä ovat neutralisoituja, jotta neutraalisti suhtautuvat niitä äänestäisivät.
Näin puolueettomassa maassa asuvana haluaisin itse äänestää puolueetonta puoluetta. Taidanpa perustaa moisen. Saisinpa yhden äänenkin.
...ääni Kokoomukselle. Äänestämällä demareita kannatetaan lähinnä saman SDP-Kokoomus-blokin eriarvoistavaa ja hyssyttelevää politiikkaa. Vasemmistoliittoa äänestävänä toivon ainakin Keskustan vaalivoittoa, jolloin Kokoomus saataisiin oppositioon. Kansanrintamahallitus tai edes punamultahallitus Suomeen!