Olimme naapurini kanssa kahvinkeitossa,juttelimme sosiaaliavustusten jaosta "päin persettä" juopoille ym.
Koneeni oli kaiuttimet aukin olohuoneen puolella minä keittiössä ja sieltä heitin tuota juttua oh ssa istuvalle naapurille (vanha nainen joka ei netistä tajua).
Yhtäkkiä kuuluin metistä:
Koputusta- sitten miesääni: Diipadaapadiipadaapa- Puhut muuten kerrankin asiaa!
Sanokaa miten vitussa ilman mitään yhteyttä kehenkään tuoääni tuli päälle? Kone oli lepotilassa, mutta päällä.
Ruotsissa oli erään naisen itse ottamaan web kuvaan ilmestynyt taustallemiehen naama...
Koneeni oli kaiuttimet aukin olohuoneen puolella minä keittiössä ja sieltä heitin tuota juttua oh ssa istuvalle naapurille (vanha nainen joka ei netistä tajua).
Yhtäkkiä kuuluin metistä:
Koputusta- sitten miesääni: Diipadaapadiipadaapa- Puhut muuten kerrankin asiaa!
Sanokaa miten vitussa ilman mitään yhteyttä kehenkään tuoääni tuli päälle? Kone oli lepotilassa, mutta päällä.
Ruotsissa oli erään naisen itse ottamaan web kuvaan ilmestynyt taustallemiehen naama...
Vastaukset 20
Vanhimmat
vastoittain.
Rajatiedon kummituspalstalla tällasista tietoa.
kuuntelemassa ja tosijuttu tuo on Ruotsistakin.
Mutta ääni oli vielä kova, säikähdettiin todella paljon.
Kuka tietää miten se on mahdollista- kehenkään ei ollut yhteyttä auki.
kehotus laittaa tarina kummituspalstalle ei ollut vitsi. siellä on oikeasti keskustelua juuri tällasista ja tuosta valokuvastakin. mielenkiintoinen tarina ja nousi ihokarvat pystyyn.
Muistaakseni 60 luvulla eräässä Suomalaisessa saunassa sinkki ämpäri alkoi toistamaan radio ohjelmaa, insinöörit ja muut spesialistit tutkivat tuotakin "kummitus" tarinaa ja tulivat siihen tulokseen jotta kun sankko on määrätyn välimatkan päässä lähetys asemasta niin tuokin "kummistustarina " oli ja on mahdollista !
Oliko kone kuitenkin netissä? Sieltähän voi tulla koneelle mitä tahansa, varsinkin jos se on windows-kone.
Ehkä koneella on joku vakoiluohjelma, joka muodostaa yhteyden huomaamattomasti. Teknisesti mahdollista. Kone voi myös käynnistyä lepotilasta netistä tulevan pyynnön perusteella, mikäli se on konfiguroitu niin.
Ehkä mitään yhteyttä mihinkään ei edes ollut, vaan koneelle asentunut haittaohjelma vain toisti äänen, joka sattumanvaraisesti sattui sopimaan keskusteluunne.
Kun tietokoneista on kysymys, en lähtisi ensimmäisenä kummituspalstoille, vaan etsisin teknistä selitystä. Ja jos kummituksia edes olisi olemassa, ne tuskin ymmärtäisivät mitään modernista teknologiasta.
Minun tietokone käynnistyy lepotilasta jos joku atuu vähänkin lujemmin lattialle. ...mysteeri.
koskaan aiemmin ole tapahtunut mitään muuta kuin että pari kertaa kesken sähköpostin lähettämisen yhtäkkiä kirjaimet muuttuivat venäläisiksi. Sen jälkeen toki kone rukattiin uusiksi.
Ensin kyllä ihan livenäkoputettiin kuin mikkiin ja sitten tuli se puhe.
Ei oikein hyvältä näytä. Onneksi meitä oli kaksi paikalla. Jos olisin ollut yksin ei kukaan uskoisi edes.
Miten nuo pilaohjelmat toimivat.
Ainkain täytyy sanoa että HYVIn keskusteluumme tai puheenvuorooni sieltä osattiin juuri oikealla hetkellä vastata, kuin osaaottaen mukaan.
Kyllä vituttaa jos lurkit ovat kintereillä. Järjestämmekin kunnon shown niille paskoille.
Soneraltahan asiaa lie turha edes kysyä?
Koneelat löytyi 3 vakoiluohjelmaa.Laitan ne kohta kuka osaa sanoa?
joista ei saatu kaikkia pois, jos nyt en jo ehtinyt puheen jälkeen kertaalleen skannata ja poistaa jo ne varsinaiset.
180Solutions (Data miner)
Toiminto: eristetty
Possible Browser Hijack attempt (Misc) Toiminto eristetty
---------------------------------------
-Mikä tämä hijack attemp oikein on?
on koneen kaappausyritys.
Menes tuonne Keskustelut/Tietoteniikka>apua aloittelijoille, siellä neuvotaan tarkemmin.
no voi v..mutta kiitos.
Käynnistyykö se lepotilasta myös hiirtä liikuttamalla? Jos tekee niin, niin todennäköisin syy käynnistymiseen on, että hiiri "huomaa" täräyksen, ja kone tulkitsee sen hiiren liikuttamiseksi ja käynnistyy.
siihen että ennen ikinään kuulematon miesääni tuumii minullekuin puheluna suoraan pytystäni silmille, vielä keskusteluun oikein sopivaa kommenttia. Ei kai se hiirikään puhu?
Eri asia, siis tuskin se siihen vaikuttaakaan. Kommentoin vain edelliselle kirjoittajalle todennäköistä syytä lepotilasta palautumiseen askeleten aiheuttaman tärinän seurauksena.
tolkkua tuolta tuhansista eri viesteistä ja otsikoista.
Sitä vaan kyselen voisiko sen saada jostain selville kuka yritti kaapata koneeni? Vai onko sekin jo rutiinia.
Ei kai vieä rutiinia ole tuollainen koneen huutelu silmille-suomeksi, äkkiä ja yllättäen?
CIA tai joku muu...
vedä nopeaan se hemmetin puhelin kaapeli videoon seinästä..
IIK!!!
Vaikuttaisi siltä, että joku suomalainen hakkeri on saanut muodostettua kaksisuuntaisen ääniyhteyden koneellesi, ja sitten pilaillut kustannuksellasi.
Niin olihan siinä koneessasi myös mikrofoni? Ilman mikrofonia keskustelujenne kuuleminen ei olisi mahdollista.
olemassa juu ja kytkettynä.Voinko jostain saada hakkerin jäljet?
Jos se tulee uudestaan, niin sitten äkkiä katsomaan, mihin on avoinna olevia yhteyksiä, ja kirjaamaan IP-numerot.
Yhteydet näkee windowsissa DOS-ikkunassa kirjoittamalla komennon "netstat". Monet firewallit osaa myös näyttää avoimet yhteydet.
Mutta melkein arvaan ettälurkit ne siellä tekemässä vahtaamisisaan.