Mikä uskossa mättää?

Miksi jokainen ei saisi uskoa mihinkä haluaa? Ateismia tyrkytetään monesta tuutista, ja perustellaan kaikenmaailman "eroa kirkosta" järjestöjä.
Siitä vaan, mutta kummastuttaa, miksi moinen vaivannäkö?
Toki se surettaa, kun nuorilla ei ole minkäänlaisia arvoja. Sekö nyt on mukavaa, kun kännissä sekoillaan kiroillen ja tauteja levitellen?
Kuka ylipäätään voi seukata pissiksen kanssa?
Katekismus on sellainen käytösopas, jonka mukaan jokainen toivoisi itseään kohdeltavan. Vai onko siinäkin jotain väärää?
15860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mukava havaita, kun uskikset ovat rekisteröineet moraalin omaksi yksinoikeudekseen, jota muut eivät voi enää vapaasti käyttää.

Toisaalta on surullista, etteivät ihmiset pysty käyttäytymään kunnolla, ellei ole jatkuvaa uhkaa siitä, että tulta ja tulikiveä kaadetaan päälle taivaasta tai joudutaan tuliseen järveen.

Äänestä
  • Kai sitä saa hyvin käyttäytyä kuka vaan, eikä vain uskovat.
    Nuo örisevät laumat vain eivät taida olla kovinkaan uskovia?
    Heitä tässä saa pelätä ihan kongreettisesti, eikä suinkaan uskovia.

    Äänestä

Uskossa minua ei häiritse niin mikään.

Uskonnoissa taas paljonkin. Vaan ei saa yleistää. Puhun siis itselleni tutuimmasta tapauksesta, eli tästä valtionkirkostamme.

Ai, eikö meillä ollutkaan valtionkirkkoa? Miksiköhän sitä sitten verovaroilla ylläpidetään?

Siinäpä yksi häiritsevä pointti. Ja lisää seuraa:
- Uskontojen tapa käyttää tuomiovaltaa
- Uskontojen tapa pyrkiä leviämään
- Uskontojen tapa väittää omaavansa "korkeamman totuuden", tai vastaavan
- ...

Mutta eniten ärsyttää tyhmyys ja sen julkinen huutelu. Uskokaa pois saunatonttuihinne, kolmiyhteisiin jumalaanne, ammoin kuolleiden ihmisten varpaanluiden parantavaan voimaan tai vaikka ungabungan tuomioon niille jotka kaivavat väärin nenäänsä.

Mutta älkää nolostuttako kanssaihmisiänne vaatimalla muitakin uskomaan.

Äänestä
  • Kuitenkin nimenomaan kristinuskoon liittyen kyse on niin suurista ja ihanista asioista, että emme voi vaieta. Mielestämmme JOKAISELLE kuuluu pelastus Jeesuksessa ja iankaikkinen elämä taivaassa.

    Äänestä

  • UPDATE_2685381 kirjoitti:

    Kuitenkin nimenomaan kristinuskoon liittyen kyse on niin suurista ja ihanista asioista, että emme voi vaieta. Mielestämmme JOKAISELLE kuuluu pelastus Jeesuksessa ja iankaikkinen elämä taivaassa.

    Nyt voitkin Nahor taas laittaa sen takaisin pöksyihisi ja vetskarin kiinni. Helpotti varmaan mukavasti?

    Äänestä

  • UPDATE_2685381 kirjoitti:

    Kuitenkin nimenomaan kristinuskoon liittyen kyse on niin suurista ja ihanista asioista, että emme voi vaieta. Mielestämmme JOKAISELLE kuuluu pelastus Jeesuksessa ja iankaikkinen elämä taivaassa.

    "älkää nolostuttako kanssaihmisiänne vaatimalla muitakin uskomaan."

    Äänestä

"Ateismia tyrkytetään monesta tuutista, ja perustellaan kaikenmaailman "eroa kirkosta" järjestöjä. "

Oliskohan syynä se että ihmiset jotka ovat ilman heidän lupaansa liitetty lahkoonne, haluavat siitä erota.

Jos ihmiset olisivat itse tehneet tietoisen valinnan kuulua lahkoonne, eipä tuota eroamismahdollisuuttakaan tarvitsisi mainostaa.

Äänestä

Uskoa tarvitsee jokainen. Minäkin uskon elämään, auttamiseen ja avun saamiseen, aurinkoon sateen jälkeen, kevääseen...

"Ateismia tyrkytetään monesta tuutista, ja perustellaan kaikenmaailman "eroa kirkosta" järjestöjä."

Ateismia ei esim. mediassa tyrkytetä juuri mistään. Ennemmin papit pitävät palstojaan, urheilijat kertovat uskonnon voimasta treeneissä, laulajat turvaavat uskoon yms.

'Eroa kirkosta' ei ole mikään järjestö. Se on ehdotus erota kirkosta jos sitä ei tunne omakseen. Mihinkään jumalaan uskomista siinä ei kielletä. Vai oletko nähnyt eroakirkosta.fi -sivuilla lausetta: "älä usko minkäänlaiseen jumalaan! Lopeta se!"

"Toki se surettaa, kun nuorilla ei ole minkäänlaisia arvoja. Sekö nyt on mukavaa, kun kännissä sekoillaan kiroillen ja tauteja levitellen?"

Ja kummasti sellainen on levinnyt tapauskovaisessa luterialisessa yhteiskunnassa jossa ei olla uskallettu puhua asioista niiden oikeilla nimillä.Yhtä hyvin ateisti voi opettaa lapsilleen omanarvontutoa, kunnioittavaa käytöstä ja tervettä itsetuntoa. Ja sukupuolivalistusta.

"Katekismus on sellainen käytösopas, jonka mukaan jokainen toivoisi itseään kohdeltavan. Vai onko siinäkin jotain väärää?"

Monien uskontojen ohjeissa on jotain hyvää. Niitä pitää voida soveltaa vapaasti, vailla sitoutumista ja helvetinpelkoa. Silloin se on aitoa. Tietysti voitaisiin perustaa fundamentalistinen yhteiskunta mutta se voisi olla aika sisäsiittoinen kun vapaammin ajattelevat jättäisivät maan hyvin nopeasti.

Äänestä

Puhutko uskosta/uskonnosta vai moraalista? Moraaliseen/eettiseen käytökseen ei tarvita yliluonnollisiin henkiolentoihin ja myytteihin uskomista.

Toki se surettaa, ettei ole arvoja. Mutta arvot ovat eri asia kuin uskonto.

Äänestä

"Toki se surettaa, kun nuorilla ei ole minkäänlaisia arvoja. Sekö nyt on mukavaa, kun kännissä sekoillaan kiroillen ja tauteja levitellen?
Kuka ylipäätään voi seukata pissiksen kanssa?"

Eniten uskonnoissa ärsyttää juuri tämä asenne: "Vain uskomalla minun uskontooni, ihminen voi olla hyvä ihminen. Jos ei usko minun uskontooni, on kiroileva kännissä sekoileva ja tautinen pissis."

Onko tuo nyt niin vaikeaa ymmärtää, että muita ihmisiä ärsyttää se, että joku kulkee ympäriinsä huudellen olevansa hieno ihminen ja että kaikki muut ovat mätiä omenia.

Joka itsensä korottaa, alennetaan.

Äänestä
  • tuo ei ihan kokonaan sovellu. Me olemme saaneet nähdä niinpaljon Jumalan voimaa ja rakkautta, että meillä on velvollisuus tuoda mahdollisimman monen tiedoksi tämä kaikki ihanuus - - joka kirjaimellisesti ulottuu iankaikkisuuksiin saakka.

    Äänestä

  • UPDATE_2685381 kirjoitti:

    tuo ei ihan kokonaan sovellu. Me olemme saaneet nähdä niinpaljon Jumalan voimaa ja rakkautta, että meillä on velvollisuus tuoda mahdollisimman monen tiedoksi tämä kaikki ihanuus - - joka kirjaimellisesti ulottuu iankaikkisuuksiin saakka.

    Et usko itsekään. Siltä varalta, että jumalasi sattumalta olisikin olemassa, yrität rääpiä irtopisteitä levittämällä täällä sanomaasi kuin maamies pellolla konsanaan.

    Äänestä

eihän sinullakaan varmaan ole mitään sitä vastaan, että huomattavan suuri osa maailman ihmisistä uskoo Allahiin, eihän?
Jos kerran pitää saada uskoa vapaast ja uskonto kerran tekee ihmisestä hienon ja moraalisen niin kai sinustakin on sitten kannatettavaa uskoa Allahiin eikös vain??

Äänestä

Ateismia ja agnotismia tyrkytetään nyt joka tuutista mediassa ja kouluissa ja kodeissa. Aika yksipuolista - - kielletään kaikenlainen analyyttinen keskustelu.

Kuinka hedelmällinen keskustelu esim. oppilaitoksissa saataisiinkaan aikaan, kun evoluution ja IDn puolesta opiskelijat "vääntäisivät kättä" ?

Äänestä

ettei ole mitään jumalaolentoja sanelemassa meille katekismuksen kautta tai muutenkaan, miten meidän tulee elää.

Joudumme päättämään itse arvoistamme ja elämäntavoistamme.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sebulon kirjoitti:

Miksi jokainen ei saisi uskoa mihinkä haluaa? Ateismia tyrkytetään monesta tuutista, ja perustellaan kaikenmaailman "eroa kirkosta" järjestöjä.
Siitä vaan, mutta kummastuttaa, miksi moinen vaivannäkö?
Toki se surettaa, kun nuorilla ei ole minkäänlaisia arvoja. Sekö nyt on mukavaa, kun kännissä sekoillaan kiroillen ja tauteja levitellen?
Kuka ylipäätään voi seukata pissiksen kanssa?
Katekismus on sellainen käytösopas, jonka mukaan jokainen toivoisi itseään kohdeltavan. Vai onko siinäkin jotain väärää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu