Koulutyötä varten täytyisi suorittaa gallup itsemurhasta. Elikä tuomitsettekö itsemurhan vai ette?
Kiitos vastauksistanne!
Kiitos vastauksistanne!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...
vuosi sitten isäni teki itsemurhan, en tuomitse, en ole laisinkaan vihainen, kukin tekee omat ratkaisunsa.
Äärimmäinen ja viimeinen vapauden muoto yhteiskunnassa joka holhoaa kaikessa.
tuomitsen heidät (todennäköisesti ihmiset) jotka saattoivat hänet niin epätoivoiseen tilaan.
---polttavan kivun ja tunteettomuuden heilahtelu ajoi minuakin yrittämään sitä. Todella surullista kun joku ei enää jaksa elää, johon hänellä on oikeus ilman pelkoa ja uhittelua! JOKAISELLA
Eli: En tietenkään tuomitse! Se on ihmisen viimeinen ratkaisu päästä pois ahdistavasta elämästä, oli sen ahdistuksen syy mikä tahansa.
Läheisille se on tietysti järkytys ja aiheuttaa monenlaisia tunteita.
Olen itsekin miettinyt itsemurhaa monesti rahaongelmien takia. Mutta en voi tehdä sitä minulle rakkaitten ihmisien takia.
Monet puolitutut on tehny ja sukulaisiaki,mut ketään en oo tuntenu hyvin.Tulee kyl tunne,et jos olis voinu auttaa,,Varmasti kauheaa läheisille.
En tuomitse. Turhan monta tuttua on kuollut oman käden kautta enkä halua heitä mennä tuomitsemaan...
jos joku haluaa esim. vetää ittensä hirteen, niin minä voin lainata köyttä.
Ilman kysymistä tänne maailmaan tullaan, joten on oikeutettua, että halutessaan pääsee pois, milloin haluaa. Itsemurhassa ei ole mitään tuomittavaa eikä se ole millään muotoa väärin ketään kohtaan.