Irakillakin piti amerikkalaisten mukaan olla jopa ydinase ja muita joukkotuhoaseita. Mitään ei ole tähän päivään mennessä löytynyt.Toivottavasti Iranin tilanne tutkitaan niinkuin Venäjä esittää, ennenkuin taas hutkitaan onnettomasti.
Löytyikö niitä joukkotuhoaseita Irakista
7
374
Vastaukset
- vaikka
jenkeillä oli vielä kuititkin tallella...
- Aulis
Onhan ne siellä, kun USA niitä sinne toimitti, johan niillä kurdeja kaasutettiin aika liuta kuoliaaksi.
Olihan siellä joukkotuhoaseita, koska Saddam niitä käytti kurdeja vastaan kaasuttaessaan hengiltä tuhansia viattomia siviilejä!
Lisäksi Saddamin lähipiiri kertoo, että häntä kiinnosti kovasti saada haltuunsa ydinase, jolla olisi sitten mukavasti voinut uhata Israelia tai aiheuttaa kolmas maailmansota pommittamalla vaikka Tel Aviv sillä aseellaan aavekaupungiksi...
Toivoisivatko Saddamin ystävät nyt Iranille omaa ydinpommiaan, jolla kenties koko ihmiskunnan elinaikaa saadaan radikaalisti lyhennetyksi?
Kykeneekö kukaan Israelin vastustaja tälläkään palstalla katsomaan nenänvarttaan pitemmälle?- perustelu
"Kykeneekö kukaan Israelin vastustaja tälläkään palstalla katsomaan nenänvarttaan pitemmälle?"
Suosittelisin myös tarkistamaan omia tarkastelukohtia vähän laajemmin. Se on tietysti totta että Saddam käytti kaasuja sodassa ja myös siviileihin kostoksi murhayrityksestä. Siviilienhän ei olisi tarvinnut kuin osoittaa sormella syyllisiä niin kosto olisi suoritettu näihin, mutta kun ei, niin Saddam pisti sileäksi myös murhayrityksen tukijat, näinhän teki myös jenkit WTC:n jälkeen, tosin muilla aseilla.
Ja mitä Israeliin tulee niin sehän uhkailee heikompia naapureitaan toistuvasti, viimeksi oliko se nyt Libanonia sodalla, mikäli tämä rakentaa padon jokeen joka virtaa Israeliin. Irakhan oli sotilaallisesti ja yhteiskunnallisesti samaa tasoa Israelin kanssa ja lupasi puolustaa heikompia naapureitaan. Siinä varmaan syy ettei maallistuneelle Saddamille suotu joukkotuhoaseita.
Länsimaissa ei varmaan kukaan halua tuon alueen ruutitynnyriin ydinaseita kenellekään, se on totta. - Aulis
karvapää kirjoitti:
käyttänyt niitä hyökkääjää vastaan?
karvapää tajus että turpiin tulee, kun ei käyttänyt, luuli varmaan että selviää kuin koira veräjästä. Jos se olis käyttänyt irak olisi pommitettu tuusan nuuskaksi, eikö vaan. Kuumuus on ainut joka bio aseisiin tehoaa.
- Grustnij
Nimenomaan OLI.
Vaan ei ollut enää silloin, kun Bushin hallinto alkoi väittää niitä olevan. Ei ollut ollut enää liki kymmeneen vuoteen. Ei auttanut, vaikka YK:n asetarkastajat ilmoittivat, ettei moisia aseita ole, kun sota Irakia vastaan piti saada aikaan.
Maailmassa on toistaiseksi vielä vain yksi valtio, joka on ilmoittanut käyttävänsä ydinasetta sellaista valtiota vastaan, jolla ydinasetta ei ole ja jonka ulkopolitiikkaan kuuluu ennaltaehkäisevän hyökkäyksen doktriini.
Tiedätkö, mikä valtio on näin uskomattoman "rohkea"?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a728516Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1354778Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1123886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793452Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii743016Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1432738SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt202468SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het392177Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä561988Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan631983