Susanna Rahkonen hyväksyy seksin myynnin!

Sunnuntain debatissa tänään Susanna Rahkonen ilmoitti ettei hän hyväksy seksin ostoa.

Eli, hän hyväksyy seksin myynnin!!!

Eihän ikinä saada prostutiota loppumaan jos ei myyntiä kielletä. Kyllä huumeveikot tulevat käyttämään ja pakottamaan naisia myyntityöhön. Ja ostajia riittää, vaikka kuinka osto kiellettäisiin. Se on yleisessä tiedossa.

Rahkonen yrittää metsästää irtopisteitä joka taholla. Ei tuota kantaakaan ihan heti siinä kirjoituksessa huomaa, se on vain jätetty sanomatta. Tuodaan vain julki mitä ei hyväksytä.

Surullista, luulisi sentään naiskansanedustajan ajavan naisten asiaa!!
6270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ketä haittaisi, jos prostituutio kiellettäisiin? Seuraisiko siitä mitään pahaa?

Näin arvuuttelee Susanna Rahkonen Hesarissa. Oletin että hän vastaisi näihin kysymyksiin, mutta vastauksia ei löytynyt. Vastaukset ovat lyhyesti: Monija ja kyllä. Samat kysymykset voisi esittää myös toisinpäin. Seksin oston kieltämisestä hyötyisivät rikolliset. Seuraisiko siitä mitään hyvää? Jonkun mielestä saattaisi olla hyvä kun saa käräytellä ihmisiä seksin ostamisesta, monen mielestä tämä ei ole hyvää kehitystä.

Seksin ostaminen saattaa joissain tilanteissa olla epäeettistä, mutta ei suinkaan aina. Tämän vuoksi sitä ei voi kieltää.

Erityisen ärsyttävää tässä lakialoitteessa on se, että sitä ei pystytä valvomaan. "Rikollisista" saadaan kiinni ehkä 1 sadasta tuhannesta ja tätä onnetonta sitten rankaistaan. Myöskin näyttö ja todistaminen on erittäin vaikeaa tässä.

Äänestä
  • Tavaran ostaminen on kiellettyä. Tavara saa olla esillä, mutta ostaa ei saa. Se on kiellettyä.

    Kuinka tämä on ymmärrettävissä. Ja vielä laki kieltää ostamisen, mutta ei myymistä. Tällainen laki on lakipuoli, torso.

    Luulisi lakia lukeneiden kansanedustajien tajuavan tuon yhtälön. Mutta eihän se ole pääasia, irtopisteiden kerääminen sanahelinällä on pääasia, ovathan vaalit tulossa.

    Äänestä

  • Ei taitaisi rahkoseen saada tulemaan.

    Äänestä

SDP:n eduskuntaryhmässä pohdittiin kuukausi sitten seksinostorikosten selvittämiseksi perustettavia ilmiantopuhelimia. Sinne voisi nimettömänä ilmoittaa havaitsemansa seksinostorikoksen...On siinä hyvä tehdä naapurin miehelle kiusaa...

Äänestä
  • Mun mielestä sais määritellä lakipykälän, joka sallisi kaikkien demariämmien yhteiskäytön. Sais pikkuhuoraa oikeiston isänmaallisiin saunailtoihin.

    Äänestä

  • Aivan mahtavaa kun saisi käräytellä. Ensimmäisenä voisin käräyttää vaikka itseni.

    Ehkä ostin, ehkä en - pääasia että nalli palaa.

    Voiko avioliitossa ostaa seksiä puolisolta? Voisin samalla käryttää vaimoni. Voisin vaikka joskus äänittää todistusmateriaalia missä vaimo vonkaa ja huiputtaisin hänet sanomaan jotain maksamisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Sunnuntain debatissa tänään Susanna Rahkonen ilmoitti ettei hän hyväksy seksin ostoa.

Eli, hän hyväksyy seksin myynnin!!!

Eihän ikinä saada prostutiota loppumaan jos ei myyntiä kielletä. Kyllä huumeveikot tulevat käyttämään ja pakottamaan naisia myyntityöhön. Ja ostajia riittää, vaikka kuinka osto kiellettäisiin. Se on yleisessä tiedossa.

Rahkonen yrittää metsästää irtopisteitä joka taholla. Ei tuota kantaakaan ihan heti siinä kirjoituksessa huomaa, se on vain jätetty sanomatta. Tuodaan vain julki mitä ei hyväksytä.

Surullista, luulisi sentään naiskansanedustajan ajavan naisten asiaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu