Onko se jotain läskiä, niin kuin loordi, vai mitä? Pienenä aina luulin, että Kleopatra onkin Kelopatra ja että siinä kevätkappaleessa lauletaan, että: "Attila kun ampaisee ylös vuoteestaan". Nämä jälkimmäiset ovat oienneet vuosien varrella, mutta ameriikan laardi on vielä hämärän peitossa.
Amerikan laardi?
20
3386
Vastaukset
- selitys
Ainakin 1920-luvulla yksi tärkeä artikkeli oli Amerikan apu, Wilsonin pinta, jossa oli läskiä jopa 10 senttiä.
amerikanläski / Wilsonin pinta - Amerikasta tuotu vuosisadan alun metsätyömailla ruokana käytetty sianläski- omias
Miten se läski säilyi silloin 1920-luvulla USA:sta tänne asti, ei kai silloin vielä finnairia ollut? Laivalla matka kesti kuukauden, siinä ajassa on laardit matoja täynnä.
- säilyy
omias kirjoitti:
Miten se läski säilyi silloin 1920-luvulla USA:sta tänne asti, ei kai silloin vielä finnairia ollut? Laivalla matka kesti kuukauden, siinä ajassa on laardit matoja täynnä.
Liha saattoi olla "säilytetty Chicagossa vuosikymmen vain..." Siis jo sopivan mureaa "kaskiin brainattuna", eli tynnyriin suolattuna; ehkäpä kuuluisassa WILSONin säilyketehtaassa. (Nimitys "Wilsonin pinta" ei viittaa presidentti WOODROW WILSONiin, vaan e.m. chicagolaiseen elintarvikepakkaamoon, jonka tuotteet tunnettiin Suomessakin jo 1900-luvun vaihteessa).
Sitten Suomessa laardi laitettiin aittaan säilymään runsaan merisuolan kera.... - pakattuna
säilyy kirjoitti:
Liha saattoi olla "säilytetty Chicagossa vuosikymmen vain..." Siis jo sopivan mureaa "kaskiin brainattuna", eli tynnyriin suolattuna; ehkäpä kuuluisassa WILSONin säilyketehtaassa. (Nimitys "Wilsonin pinta" ei viittaa presidentti WOODROW WILSONiin, vaan e.m. chicagolaiseen elintarvikepakkaamoon, jonka tuotteet tunnettiin Suomessakin jo 1900-luvun vaihteessa).
Sitten Suomessa laardi laitettiin aittaan säilymään runsaan merisuolan kera....http://digital.lib.msu.edu/projects/cookbooks/images/objects/lard_barrel.jpg
Laarditynnyrin kuva. - selvää
pakattuna kirjoitti:
http://digital.lib.msu.edu/projects/cookbooks/images/objects/lard_barrel.jpg
Laarditynnyrin kuva.Suolattu liha säilyi tälla lailla 6kk-1vuosi.
- laardi-laardi-laa
selvää kirjoitti:
Suolattu liha säilyi tälla lailla 6kk-1vuosi.
Nyt valkeni ameriikan laardit meikäläisellekkin, hienoa että löytyi todellinen asiantuntija.
- Markus
Laardi on sulatettua puhdasta sianrasvaa,jota tuotiin Suomeen sodan jälkeen 1939-1951 Ameriikasta
Nälkää näkeville kansalaisillemme.- suippoli
Kyllä siinä alkaa jo pian oksettaa jos pelkkää sianrasvaa vain syö...
- TarkkaMaku
Nykypäivänäkin on saanut ostaa Laardia,en muista mistä?(Hyvää munkin paistoon)
- basaschka
steinbeckin grapes of wrath -kirjassa suolasivat sian silleen että joka palanen upotettiin suolaan siten jotta lihat ei koskettaneet toisiaan. sitä kelpasi sitten tynnöriä matkan joutessa tyhjätä..
- ei taida olla....
sinäänsä ei kyllä kiinnostakakaan
- Anonyymi
Se on tuo läski ja lardi kovaa tavraa, kun on nälkä. Nykysuomalaiset eivät ymmärretävästi tiedä, mitä on nälkä. Viimeksi 1800-luvun puolessa välin ihmisiä kuoli meilläkin nälkään/nälästä johtuviin tauteihin. -Muuten nälkä ei edelleenkään ole kaukana. Jos ruoantuotanto pysähtyy, kaupan hyllyt ovat parissa päivässä tyhjät.
- Anonyymi
Siksi kannattaa aina olla purkkimuonaa. Jauhoja leipomista varten, ja voita margariinia. Säilöttyjä etelän hetelmiä ja muuta purkki herkkua.
Äläkä unohda näkkileipää, säilyy hyvin säilöttynä, kuivassa, isältä pojalle jne. - Anonyymi
Korkeintaan unissasi ovat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksi kannattaa aina olla purkkimuonaa. Jauhoja leipomista varten, ja voita margariinia. Säilöttyjä etelän hetelmiä ja muuta purkki herkkua.
Äläkä unohda näkkileipää, säilyy hyvin säilöttynä, kuivassa, isältä pojalle jne.Vai on se ryppypeppa oikein purkkimuonaa hamstrannut. Varo ettet myrkytystä metalista saa.
- Anonyymi
Hyvä muistuttaa tästä maanviljelijöidemme nyt vinkuessa lisää tukia. Wilsonin pinta ja 'hooverit' pitä sata vuotta sitten ison osan suomalaisista elossa.
- Anonyymi
Vähän köykäistähä tuo on. Pannuun pekonia ja paista Amerikan laardissa, niin alkaa olla ruokavalio tasapainossa.
- Anonyymi
"Loordi" HAHHHHAHAHAHHHHAHHH että voi olla joku pihalla!
- Anonyymi
"Attila"!? Hahhhhhahahahhh että joku voi olla pihalla!
- Anonyymi
Laardi on tosiaan läskinpaloista keitettyä rasvaa ja sitä käytettiinkin mm. munkin paistossa, siihen se oli sopivaa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36901Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50776Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43728Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37720Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37690