Venäläiset tarjoavat halpaa ydinsähköä.Toivottavasta politiikoilta löytyy senverran järkeä, että ne eivät mene tähän halpaan koukkuun. Siihen sisältyy niin paljon riskejä, että tällainen kaapelihanke tulee ilman muuta hyllyttää lopullisesti. Suomea ei pidä tehdä riippuvaiseksi venäläsestä energiasta. Tulevaisuudessa Venäläiset voisivat kiristää esimerkiksi toimimaan heidän toiveittensa mukaan. Jos ette toimi niinkuin he vaativat, niin energia hanat pannaan kiinni. Näin pannaan Suomi neito polvilleen. Sopimuksiin venäläisten kanssa ei voi luottaa. Siitä pitäisi olla jo kokemuksia riittävästi.
Merikaapelista
Einari
3226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
täällähän alkaa olla vallan hirveät sähkölaskut ja sähköyhtiöt senkun rikastuvat
kyllä kai sopimuksen venäläisten kanssa voidaan laatia myös suuremmalla viisaudella jos sitä löytyy...
Ydinvoimaa, saatana! Omaa, suomalaista ydinvoimaa!
Hinnalla 51,55/MW ja 1400:n teholla, tekee 1,7332 miljoonaa euroa vuorokaudessa ja siis pyöreästi alakanttiin 630 miljoonaa euroa vuodessa (3,76 miljardia mummonmarkkaa)
Ja eikös tästä Sosnovista vasta ole varotettu, että se on vaarallinen ja huonossa kunnossa? Suomalaistenko pitäisi panna sekin kuntoon?
Älä Suomi luota vieraaseen "apuun"!