Uusin puolueiden kannatusmittaus kertoo tuttua uutista: Kokoomuksen ja SDP:n kannatus on vahvassa kasvussa.
KEPU sen sijaan ei enää saavuta samoja kannatuslukemia kuin viime eduskuntavaaleissa.
Uutiset kertovat selvää kieltään. Kansa haluaa sinipuna-hallituksen takaisin.
Seuraavalla Katainen-Heinäluoman hallitukselle jää korjattavaksi ne virheet, jotka mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen on tehnyt.
Kokoomus ja SDP kasvussa!
6
253
Vastaukset
- joten huomiota hänellekin
Jaa-ha, että paskakärpänenkin se taasen pläjäytti oman läjänsä.
- Dulla
Suomen Kuvalehden kyselyn mukaan 46 prosenttia vastanneista pitää Vanhasta puoluejohtajista parhaimpana ehdokkaana myös seuraavaksi pääministeriksi. Jopa SDP:n ja kokoomuksen kannattajat haluavat Vanhasen pääministeriksi mieluummin kuin oman puolueensa puheenjohtajan.
Kertaus:
"Jopa SDP:n ja kokoomuksen kannattajat haluavat Vanhasen pääministeriksi mieluummin kuin oman puolueensa puheenjohtajan."- Dulla
Känä kirjoitti:
Toistan: Saulilla on asiaa...
Veemäinen mies
- Kyllä sinä olet vittumainen jätkä, aloitti pääministeri Paavo Lipponen (sd) puhelinkeskustelun valtiovarainministeri Sauli Niinistön (kok) kanssa.
- Kokoomus ja Niinistö ovat kohdelleet minua huonosti, julisti puhemies Riitta Uosukainen (kok) kuuluvalla äänellä Aatos Erkon rapujuhlilla elokuussa 1999.
Otteet ovat toimittaja Tuomo Yli-Huttulan kirjasta Puolivallaton puolue (Otava), joka julkaistiin maanantaina.
Lipponen soitti Niinistölle pääministerinä, kun valtiovarainministeri Niinistö oli kohdellut demariministeriä pahasti. Aloitteleva Niinistö sai demarit muistelemaan kaiholla edeltäjäänsä Iiro Viinasta. Kansanedustaja Liisa Jaakonsaari (sd) kertoo, että Niinistö oli neuvotteluissa aluksi hyvin sietämätön.
- Niinistöllä oli öykkärimäisyyteen asti tiukka ja nihilistinen linja, muistelee SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jouni Backman. Hänen mielestään Niinistö kohteli suorastaan epäinhimillisesti ministeri Olli-Pekka Heinosta (kok) budjettineuvotteluissa.
http://www.iltalehti.fi/2006/04/04/200604044341347_uu.shtml - Huomioitsija
Känä kirjoitti:
Toistan: Saulilla on asiaa...
Minnes se luuseri on hautautunut, kun ei ole kuulunut työväenpresidenttikanditaatista mitään kuukausiin?
Ja se, jos mikä, on isänmaalle onneksi...
- hade vide
Kokoomus saa olla kasvussa mutta harmi, jos sdp:kin olisi - ja sehän on, ainakin niin kauan kuin sitä tukevat jäsenkirjajohtajat julistavat sen kerta toisensa jälkeen "suurimmaksi puolueeksi", vaikka sillä ei ensinkään ole 1. eniten kansanedustajia 2. eniten kunnanvaltuutettuja, eikä sillä myöskään ole 3. eniten jäseniä. Mihin lie harhaiseen mielikuvaan ja hetkelliseen gallup-väitteeseen puhe SDP:n suuruudesta perustuu?
Kansa haluaa kenties sinipuna-hallituksen takaisin, milloin sellainen on ollukaan, mutta sehän ei tarkoita luonnonvastaista sateenkaarihallitusta, lipposlaista Mustaa Sateenkaarta. Ei, kiitos, mutta EI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4726733Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1984008Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112553Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit302164Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1481521Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?791376Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861238- 711214
- 681196
- 481129