Tiedoksi vaan! Mielenkiintoinen ohjelma tänään telkkarista (suora lähetys)
"" Alkaa 21.00 --Ajankohtainen kakkonen: Jumala-ilta --
Mikä on pyhää vai onko mikään enää pyhää? Miksi yhä useammat voivat elää ilman jumalaa, ja toiset etsivät jumalaa yhä kiihkeämmin? Mihin johtaa fundamentalismi, entä kaiken suvaitseminen? Keskustelemassa pappeja ja pakanoita, kristittyjä ja muslimeja. Studiossa arkkipiispa Jukka Paarma, Helsingin yliopistosta Matti Myllykoski, toimittaja Semira Ben-Amor, muslimi Isra Lehtinen, Nokian Mission johtaja Markku Koivisto, runoilija Arno Kotro, sarjakuvataiteilija Ville Ranta, kansanedustaja Irina Krohn, Suomen Teologinen Instituutista Timo Eskola, Elävä sana -seurakunnasta Jani Liukkonen & Carita Ahvenainen, vapaa kirjoittaja, uskonlahkon jättänyt Pekka Virkamäki, kristillisen koulun opettaja Mari Vesin, Tulkaa kaikki -liikkeestä Salla Ranta, wicca-yhdyskunnasta Johanna Virtanen, imaami Khodr Chehab, sanataituri Jukka Virtanen ja päätoimittaja Jyrki Härkönen. Juontajina Satu Miettinen ja Jan Andersson.""
Telkkarista tänään "Jumal ilta"
6
442
Vastaukset
- Jokke Rauste
Kun katsoo ennakkotietoja niin odotukset ovat olemattomat.
Mutta toivottavasti erehdyn!Monenlaista näkemystä olisi tarjolla. Mahtaako löytyä mitään yhtenäistä linjaa? Mielenkiintoisia puheenvuoroja odotettavissa, mutta löytyneekö tasapuolista keskustelua vai meneekö väittelyksi ja oman näkemyksen ylistämiseksi.
Kannattenee kuitenkin katsoa.nettihiiri kirjoitti:
Monenlaista näkemystä olisi tarjolla. Mahtaako löytyä mitään yhtenäistä linjaa? Mielenkiintoisia puheenvuoroja odotettavissa, mutta löytyneekö tasapuolista keskustelua vai meneekö väittelyksi ja oman näkemyksen ylistämiseksi.
Kannattenee kuitenkin katsoa... suora lähetys ja noinkin paljon keskustelijoita eri ryhmittymistä tuoo varmasti monenlaisia näkökulmia esille. Ainahan sitä jotain oppii..avoimin mielin..:)
- Jokke Rauste
Minähän sanoin teille!
Enkö sanonutkin? Jokke Rauste kirjoitti:
Minähän sanoin teille!
Enkö sanonutkin?Markku Koivisto, sekä Jani ja Carita pitivät totuutta ja uskoa Jeesukseen reilusti esillä. Heidän ajatukset ovat lähinnä omaa sydäntäni, mutta en sitten tiedä oliko tapa jolla asiat tuotiin esiin paras mahdollinen, mutta selväksi ainakin tule heidän mielipiteensä.
Jokainen keskustelija toi ihan hyviä ja itselleen tärkeitä asioita esiin ja sain itselleni vahvistusta jatkaa sillä tiellä jonka olen valinnutkin - elämääni kristittynä.nettihiiri kirjoitti:
Markku Koivisto, sekä Jani ja Carita pitivät totuutta ja uskoa Jeesukseen reilusti esillä. Heidän ajatukset ovat lähinnä omaa sydäntäni, mutta en sitten tiedä oliko tapa jolla asiat tuotiin esiin paras mahdollinen, mutta selväksi ainakin tule heidän mielipiteensä.
Jokainen keskustelija toi ihan hyviä ja itselleen tärkeitä asioita esiin ja sain itselleni vahvistusta jatkaa sillä tiellä jonka olen valinnutkin - elämääni kristittynä.Ihan samanlaisia ajatuksia nousi esille kuin sinulla. Koivisto viestitti hyvin - kun kerran ollaan kristittyjä niin ollaan sitä sitten reilusti, sitä tunnustaen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635142Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444954Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2484176Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573808Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1293699Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm923266Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372181Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.151541Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo141157Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar551063