Tiedoksi vaan! Mielenkiintoinen ohjelma tänään telkkarista (suora lähetys)
"" Alkaa 21.00 --Ajankohtainen kakkonen: Jumala-ilta --
Mikä on pyhää vai onko mikään enää pyhää? Miksi yhä useammat voivat elää ilman jumalaa, ja toiset etsivät jumalaa yhä kiihkeämmin? Mihin johtaa fundamentalismi, entä kaiken suvaitseminen? Keskustelemassa pappeja ja pakanoita, kristittyjä ja muslimeja. Studiossa arkkipiispa Jukka Paarma, Helsingin yliopistosta Matti Myllykoski, toimittaja Semira Ben-Amor, muslimi Isra Lehtinen, Nokian Mission johtaja Markku Koivisto, runoilija Arno Kotro, sarjakuvataiteilija Ville Ranta, kansanedustaja Irina Krohn, Suomen Teologinen Instituutista Timo Eskola, Elävä sana -seurakunnasta Jani Liukkonen & Carita Ahvenainen, vapaa kirjoittaja, uskonlahkon jättänyt Pekka Virkamäki, kristillisen koulun opettaja Mari Vesin, Tulkaa kaikki -liikkeestä Salla Ranta, wicca-yhdyskunnasta Johanna Virtanen, imaami Khodr Chehab, sanataituri Jukka Virtanen ja päätoimittaja Jyrki Härkönen. Juontajina Satu Miettinen ja Jan Andersson.""
Telkkarista tänään "Jumal ilta"
6
411
Vastaukset
- Jokke Rauste
Kun katsoo ennakkotietoja niin odotukset ovat olemattomat.
Mutta toivottavasti erehdyn!Monenlaista näkemystä olisi tarjolla. Mahtaako löytyä mitään yhtenäistä linjaa? Mielenkiintoisia puheenvuoroja odotettavissa, mutta löytyneekö tasapuolista keskustelua vai meneekö väittelyksi ja oman näkemyksen ylistämiseksi.
Kannattenee kuitenkin katsoa.nettihiiri kirjoitti:
Monenlaista näkemystä olisi tarjolla. Mahtaako löytyä mitään yhtenäistä linjaa? Mielenkiintoisia puheenvuoroja odotettavissa, mutta löytyneekö tasapuolista keskustelua vai meneekö väittelyksi ja oman näkemyksen ylistämiseksi.
Kannattenee kuitenkin katsoa... suora lähetys ja noinkin paljon keskustelijoita eri ryhmittymistä tuoo varmasti monenlaisia näkökulmia esille. Ainahan sitä jotain oppii..avoimin mielin..:)
- Jokke Rauste
Minähän sanoin teille!
Enkö sanonutkin? Jokke Rauste kirjoitti:
Minähän sanoin teille!
Enkö sanonutkin?Markku Koivisto, sekä Jani ja Carita pitivät totuutta ja uskoa Jeesukseen reilusti esillä. Heidän ajatukset ovat lähinnä omaa sydäntäni, mutta en sitten tiedä oliko tapa jolla asiat tuotiin esiin paras mahdollinen, mutta selväksi ainakin tule heidän mielipiteensä.
Jokainen keskustelija toi ihan hyviä ja itselleen tärkeitä asioita esiin ja sain itselleni vahvistusta jatkaa sillä tiellä jonka olen valinnutkin - elämääni kristittynä.nettihiiri kirjoitti:
Markku Koivisto, sekä Jani ja Carita pitivät totuutta ja uskoa Jeesukseen reilusti esillä. Heidän ajatukset ovat lähinnä omaa sydäntäni, mutta en sitten tiedä oliko tapa jolla asiat tuotiin esiin paras mahdollinen, mutta selväksi ainakin tule heidän mielipiteensä.
Jokainen keskustelija toi ihan hyviä ja itselleen tärkeitä asioita esiin ja sain itselleni vahvistusta jatkaa sillä tiellä jonka olen valinnutkin - elämääni kristittynä.Ihan samanlaisia ajatuksia nousi esille kuin sinulla. Koivisto viestitti hyvin - kun kerran ollaan kristittyjä niin ollaan sitä sitten reilusti, sitä tunnustaen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1023284Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo162674HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat762552Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?971524Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k741498Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.161085Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N3451000Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696186995Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s11885- 50844