Kun Ihminen ottaa harteilleen tehtävän, eikä saakaan sitä suoritetuksi, niin hän tulee vajoamaan syvälle masennukseen ja vaivaan. Itse olen kokenut tätä monet kerrat, ja täytyy sanoa: Onneksi minuakin, kuten koko Maailmaa on rakastanut Kaikkeuden Isä, joka tuli Ihmisen kaltaiseksi ja teki lopun uskonnollisuudesta ja aloitti todellisen Uskon, jossa Ihminen ei enää pyri erottautumaan toisista sisaristaan ja veljistään -joita ovat kaikki muut Ihmiset joita maa päällään kannattelee painovoiman vetäessä heitä maan keskipistettä kohden-, vaan pyrkii löytämään Rauhan kaikkien näiden kanssa, kasvoihin katsomatta ja tekoja tuomitsematta.
Sillä Jumala itse kärsii meidän vikamme ja katsoo niiden ohitse, mutta me Ihmiset itse olemme ne jotka syytävät tuomioita, omia veljiään ja sisariaan kohtaan. Isän kaltaiseksi meidän tulisi tulla, eikä asettaa aitoja Ihmisten välille. Sillä erottelukin on uskonnollisuutta; siinä erotetaan toiset toisista, ikään kuin nämä toiset olisivat huonompia tai halvempia Ihmisiä, vaikka ovat samasta maasta otettuja, ja saman Jumalan Hengen, Elämän Hengen temppeleitä, saman Luojan, Isän luomuksia.
Sillä Jumala itse kärsii meidän vikamme ja katsoo niiden ohitse, mutta me Ihmiset itse olemme ne jotka syytävät tuomioita, omia veljiään ja sisariaan kohtaan. Isän kaltaiseksi meidän tulisi tulla, eikä asettaa aitoja Ihmisten välille. Sillä erottelukin on uskonnollisuutta; siinä erotetaan toiset toisista, ikään kuin nämä toiset olisivat huonompia tai halvempia Ihmisiä, vaikka ovat samasta maasta otettuja, ja saman Jumalan Hengen, Elämän Hengen temppeleitä, saman Luojan, Isän luomuksia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
vilkaisehan ulos: siellä on KEVÄT aurinkoineen kaikkineen jo hyvällä alulla.
Muuta Vantaalle ja tule hommiin! Täällä noita poikia ja tyttöjä on paljon, jotka istuvat komeroissaan pohtimassa syvällisiä kunnes päät ovat sekaisin. Apusi ytimekkäine vastauksineen olisi enemmän kuin tervetullutta.
Ylös, ulos ja lenkille! Ja töihin!
Olet näköjään lukenut apokryfikirjoja. Mitä sellaista olet niistä löytänyt, jota ei ole Raamatussa? Ja mitä sinulle Raamattu merkitsee?
>>Olet näköjään lukenut apokryfikirjoja.>Mitä sellaista olet niistä löytänyt, jota ei ole Raamatussa?>Ja mitä sinulle Raamattu merkitsee?
Koetko olevasi gnostilainen..?
Olen itse lukenut mm. Tuomaan evankeliumin, enkä nähnyt siinä välttämättä mitään ristiriitaa Raamatun kanssa, mutta en ole kokenut tarpeelliseksi perehtyä apokryfikirjoihin tarkemmin, koska jotkut niistä ovat eksytystä ja valhetta, joka ei ole Jumalasta.
Oletko sitä mieltä, että osa Raamatusta on valhetta?
"mutta jos haluaa Jashuan vapauteen, niin on etsittävä Totuutta, ei pelkästään kirjoituksista, vaan omasta sydämestään, sillä siellä on Jumalan Valtakunta."
- Tuosta olen osittain samaa mieltä. Siis siinä mielessä, että monesti ihmiset unohtavat sen, että vaikka kirjoitukset (Raamattu) puhuvat Jumalasta, niin Jumala puhuu myös ihmisen sydämessä, sillä jokainen joka uskoo Jeesukseen Herranaan ja Vapahtajanaan, elää Kristuksessa; Kristuksen Pyhä Henki asuu uskovan sydämessä.
Sinä kuten useat muut Ihmiset, te todistatte kirjainta, jota ette pysty Ymmärryksellä ymmärtämään. Vain ja ainoastaan sen takia, koska pidätte kiinni sokeasti siitä mikä teille on syötetty "Totuutena".
Te uskotte että olette erikoisasemassa Jumalan tahdosta, mutta ette ajattele sitä tosiasiaa, että näin ei aina ole ollut, vaan tekin olette olleet irti Ymmärryksestä ja vaeltaneet ymmärtämättömyydessä, suorittaen tekoja joita nyt kadutte. Ja silti syytätte vielä toisia, vaikka tunnette miten "sokeita" he ovat.
Ei siis kaikkea tule ottaa vastaan, mikä Totuuden Nimissä tuodaan julki, ja tähän minä pyrin kaiken aikaa, sillä tunnen ja näen etteivät kaikki kirjoitukset kerro Isästä, vaan toisista herroista ja jumalista. Sillä Isässä ei ole katkeruutta tai vihaa, vaan Hän on Täydellisyyden Täydellisyys ja Kaikkeuden Todellinen Rakkaus, jonka takia kaikki jotka ovat, ovatkin olemassa.
Olen toisille harhaoppinen ja toisille filosofi, toisille taas "hihhuli", mutta itse näen itseni vain etsijänä, joka etsii Todellisuuden Tarkoitusta ja Päämäärää, Kaiken Alkua ja Loppua ja näiden Tarkoitusta. Olen Ihminen joka pyrkii etsimään Rauhaa, jota Maailmankaikkeus on pyrkinyt muinaisista ajoista lähtien etsimään, sitä löytämättä.
Sillä Rauha ei ole katkeruudessa, vihamielisyydessä, hajaannuksessa, eriseuroissa ja lahkoissa, eikä missään Ihmisten järjestyksissä, vaan Rauhan voi löytää ainoastaan omasta sydämestä ja Mielestä, joka on tutkimaton ja käsittämätön. Se siis joka tuntee itsensä, tuntee Totuuden. Sillä Ihmistä varten ja Ihmisen tähden kaikki on, mikä on, ja tätä on turha yhdenkään kiistää.
Pyrkikää pohdiskelemaan asioita niin että te Ymmärryksellä ymmärrätte asiat, eikä niin että te vain uskotte ne tosiksi. Sillä ei ole Rakkauden tuomio "ikuinen kärsimys", vaan Rakkauden tuomio on anteeksi antamus. Jashua sanoi jokaisen opetuksensa lopussa: Se jolla on korvat, hän kuulkoon. Joka tarkoittaa asian kuulemista ja ymmärtämistä, eikä vain kuulemista ja uskomista.
Rauhaa
Uskotko sinä, että Jeesus Kristus on Jumalan Sana? Uskotko, että hän kuoli ristillä meidän syntiemme tähden, että meillä olisi iankaikkinen elämä?
Jos uskot, silloin ymmärrät kaiken, mikä ihmisen täytyy ymmärtää. Minun Jumalani ei ole kirjain tai kirja, vaan Jeesus Kristus. Hänen Pyhä Henkensä asuu sydämessäni, eikä minulla ole mitään toisten määräämää lakia tms., vaan se laki, jota minun tulee noudattaa, on kirjoitettu sydämeeni, sillä siinä laissa ovat laki ja profeetat.
Uskon, että Raamattu on kirjakokoelma Jumalan Sanasta, sillä Raamattu kertoo hänestä, jossa meillä on pelastus; JEESUKSESTA.
Kirjoitukseni on ehkä hieman epäselvä, mutta toivottavasti ymmärsit mitä yritän sanoa :)
Uskon että Jashua HaMassaiah on Jumalan Sana, joka tuli lihaksi. Mutta en usko että Ihmisen tulee noudattaa mitään muuta lakia, kuin Luonnon Lakia, joka juuri on se Laki, mikä Ihmiseen on luotuna jo alusta lähtien.
Luonnon Laki on yksinkertainen ja kaikille selvä ja helppo noudattaa, sillä se on lisääntymisen ja kehittymisen sisälle perustuva. Jumala on säätänyt olemaan näin, mutta Ihmiset ovat tahtoneet kautta aikain itsellensä valtaa, ja näin ovat säätäneet erilaisia lakeja, jotka ovat joskus väärämielisiä ja joskus turhamaisia, ja taas joskus vihamielisiä jne.
En usko kaikkeen mikä on kirjoitettu, vaan uskon vain sen, mikä julistaa Rakkaudellista Kaikkeuden Isää ja Hänen Tahtoansa, joka on Hyvään, eikä pahaan.
"37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi'.
38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky.
39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'.
40. Näissä kahdessa käskyssä riippuu kaikki laki ja profeetat."" (Matt 22:37-40)
Mitä Jeesuksen ristinkuolema merkitsee sinulle? Entä mitä mieltä olet Raamatun evankeliumeista? Minkä kirjoituksen koet vahvimmin Jeesuksen oikeaksi opetukseksi?
>>"37. Niin Jeesus sanoi hänelle: "'Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi'.
38. Tämä on suurin ja ensimmäinen käsky.
39. Toinen, tämän vertainen, on: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'.
40. Näissä kahdessa käskyssä riippuu kaikki laki ja profeetat."" (Matt 22:37-40)>Mitä Jeesuksen ristinkuolema merkitsee sinulle?>Entä mitä mieltä olet Raamatun evankeliumeista?>Minkä kirjoituksen koet vahvimmin Jeesuksen oikeaksi opetukseksi?
>>Sen kunniana joka on Olematon, ei Kaiken Isä, josta Kaikkeus on lähtöisin.