Ruotsi noudatti natsi-Saksan rotuoppeja
Ruotsi taipui monin tavoin natsi-Saksan vaatimusten edessä 1930- ja 40-luvuilla. Tämä ilmenee tiistaina julkaistusta tutkimusraportista.
- "Ruotsi riisui aseista Hitlerin poliittisia vastustajia ja palautti Norjasta Ruotsiin paenneita saksalaisia. Mutta tämä tapahtui kaikessa hiljaisuudessa, Tukholman yliopiston historian professori Klas Åmark kertoi tiistaina raportista, jossa on paneuduttu Ruotsin suhtautumiseen natsi-Saksaan.
Ruotsi alkoi 1930-luvun puolivälissä muun muassa seurata natsi-Saksan oppeja arjalaisen rodun puhtaudesta. Tämä tapahtui siten että ruotsalaiset papit kieltäytyivät vihkimästä pariskuntia, jos toinen heistä oli juutalainen. Noina vuosina ruotsalaiset tuomioistuimet saattoivat myös purkaa saksalaisten ja ruotsalaisten väillä solmittuja avioliittoja, jos ne eivät täyttäneet arjalaisen rotupuhtauden vaatimuksia. Sotavuosina ruotsalaisviranomaiset kehottivat yrityksiä myös irtisanomaan juutalaisia työntekijöitä."
http://www.iltalehti.fi/2006/04/05/200604044348027_uu.shtml
Ruotsi noudatti natsi-Saksan rotuoppeja!
2
475
Vastaukset
- Ruotsi kehitti natsi-Saksan...
Ruotsi ei ole noudattanut natsi-Saksan rotuoppeja VAAN RUOTSI PERUSTI 1922 Uppsalaan rodunpuhdistusinstituutin aikana, jolloin siis Hitler oli työtön vesivärimaalari.
Ruotsi oli kehittänyt hyvinvointivaltiopohjaisen
rotujärjestelmän kansankoti 1800-luvulla Saksan hyvinvointimallin mukaan, mutta
Ruotsilta loppuivat rahat JA SOSIALIDEMOKRAATTISTEN KANSANEDUSTAJIEN toimesta Ruotsiin peurustettiin Uppsalan rotuinstituutti 1922 hillitsemään alarotuisten ihmisten sikiämistä
mm. suomlailaisten jotka nimettiin saamelais-venäläisiksi lyhytkalloisiksi alarodun edustajiksi ruotsalaisen germaanisen pitkäkalloisen rodun sijaan.
Ruotsin rotupuhdistusteoriaa ja mallia käytettiin sitten myöhemmin Berliinin vastaavan rotuinstituutin mallina.- Gustaava-täti
"Tärkeimpiä ruotsalaisen rasismin kehittäjiä on Axel Olof Freudenthal. Osoituksena 1800-luvun rasistien vahvasta asemasta Suomen Suuriruhtinaskunnan hallinnossa Freudenthalille räätälöitiin Helsingin yliopistosta ylimääräinen professorin toimi. Samaiset ainekset vastustivat kiihkeästi keisarin asetuksen edellyttämiä suomenkielisiä kouluja ja joskus ympäröivät niitä piikkilangoin (mm. Lohjalla) estääkseen suomalaislapsia saamasta omakielistä opetusta.
Eräät tietosanakirjat sekä yksittäiset esitelmöijät yhä jättävät mainitsematta Freudenthalin rasistisen taustan. Osoituksena aikojen vapautumisesta 2001 oululaisen Pekka Isakssonin väitöskirjan esittelyssä todettiin jo avoimesti eräissä tiedotusvälineissä Ruotsissa harjoitetun rasismin olleen suomalaisvastaista.
Eräät tiedotusvälineet sallivat keskustelijoiden mainitsevan tämän, eräät elävät vielä 1700-luvun ilmapiirissä ja sensuroivat asian."
http://72.14.203.104/search?q=cache:ZVdw8DjccagJ:www.suomalaisuudenliitto.fi/sm-vast.htm freudenthal&hl=fi&gl=fi&ct=clnk&cd=1&lr=lang_fi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1776660- 322382
- 1872129
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101403Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1171389- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291029Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11924