Mieheni isä myy talonsa meille edullisesti.
Talon arvo on 200.000 euroa mutta kiint.välittäjän arvio "käyvästä arvosta" on n. 150.000 euroa.
Onko niin, että 75% pitää olla käyvästä arvosta kauppasumma, ettei joudu verolle, siis ettei tuota katsota lahjaksi.
Omaa rahaa on 70.000 euroa, loput pankista.
Tarvitaanko takaajia, luottotiedot molemmilla ok?
Miehen tulot 3500 euroa/kk-verot
Vaimon tulot 600 euroa/kk- verot
Talon arvo on 200.000 euroa mutta kiint.välittäjän arvio "käyvästä arvosta" on n. 150.000 euroa.
Onko niin, että 75% pitää olla käyvästä arvosta kauppasumma, ettei joudu verolle, siis ettei tuota katsota lahjaksi.
Omaa rahaa on 70.000 euroa, loput pankista.
Tarvitaanko takaajia, luottotiedot molemmilla ok?
Miehen tulot 3500 euroa/kk-verot
Vaimon tulot 600 euroa/kk- verot
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eli talosta saisi myydessä 200.000 euroa
Verottaja hyväksyy talon arvoksi tuon kiinteistövälittäjän arvion 150.000 euroa.
Kun kauppasumma on siis vähintään 75% tuosta 150.000 eurosta, ei ole mitään veroseuraamuksia eli kauppasumma voi olla minimissään 112.500 euroa
Ja ei tarvitse takaajia kun on noin paljon oma rahoitusta.
Kiinteistön arvo on juuri se arvo, jolla talon saisi kaupaksi. Kukaan ei osta 150 000 taloa maksaen siitä
200 000. Eli vain toinen arvo on oikea, ja siitä 75%
hyväksytään kauppasummaksi ilman veroseuraamuksia.
Todennäköisesti välittäjän arvio osuu enemmän kohdalleen, ainahan on kiva kuvitella todellista suurempia summia.
Se että kiinteistöä esim reilusti korjaamalla nostaa sen arvoa, onkin asia erikseen.
Ei ongelmia. Noilla säästöillä ja tuloilla laina irtoaa helposti ilman lisävakuuksia.
Jos tarkoituksena on saada talo mahdollisimman edullisesti haltuunne, miksi sotkea mukaan pankkilainaa. Voisitte tehdä miehesi isän kanssa korottoman velkakirjan tuosta puuttuvasta n. 50 000 eurosta. Kun maksaisitte lainaanne takaisin vielä pitkällä maksuajalla, niin lahjaverottaja ja riistopankkiiri jäisivät tyhjin käsin.
Eikä sitä korotonta lainaa tarvitse välttämättä edes lyhentää.
Jää aikanaan nimellissummastaan pesän saataviin.
Verottaja voi katsoa tuollaisen toiminnan olevan lahjan luontoista tuloa jos laina-aika on epärealistisen pitkä. Mieti asiaa siltä kannalta että suostuisitko samoihin maksuehtoihin täysin ulkopuolisten ihmisten kanssa? Et varmaankaan vaan haluaisit rahasi heti ja se olisi ostajan ongelma että mistä se raha saadaan. Pankkilainaa vaan kehiin ja rahojen "palautus" sitten myyjältä ostajalle.
että on lyhennetty ja kummankin puoliskon, siis velanantajan ja velallisten pitää ilmoittaa velka veroilmoituksessaan. Korkoa ei tarvitse maksaa, mutta pitää pystyä todistamaan, että velka on todellinen, eikä lahja.