Kellään näin paljoa lainaa??

MasterCard 1000e nordea, Balanssi 3000e sampo, Halens laina 1000e, visa 800e. Eli kulutusluottoa vajaa 6000e. Lyhentelen kaikkia yhteensä kk 700e kuukausi, yhteensä yksi vuosi menee. Tulot nettona 1600e.
104289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

...saada pankista johon palkkasi menee. Yhteislaina jolla maksat kaikki pois ja saat ns. yhden kuukausi erän: Käy laina osastolla puhumassa. Kannattaa yrittää. Äläkä ota lisää lainaa, ettet joudu vaikeuksiin. Ehkä se että miettii vielä onko tuo raha mennyt tarpeelliseen? Auttaa vielä miettimään.. Asiaa enemmän.

Äänestä

Meikäläisen nettotulot 1120 eur /kk, luottoihin menee noin 400 eur /kk, luotot yhteensä (kaikkia mahdollisia luottoja) noin 12500 euroa. Ja kaikki mennyt olemattomaan.Nyt ahdistaa ja suruttaa ja mietityttää miten pärjään.Olen yrittänyt hakea yhtä iso lainaa, jotta maksaisin korkeakorkóiset pois ja jäisi enemmän kuukaudessa käteen kun maksaa vain yhtä mutta ilman takaajaa ei onnistu ja takaajaa en tiedä mistä tekisin.

Äänestä
  • sosiaaliluottoa.

    Äänestä

On toki, hyvin merkittävällä osalla suomalaisista. Itsellänikin on enemmän velkaa. Tosin jokainen euro on asuntovelkaa, mitään typeriä kulutusluottoja en ole koskaan ottanut.

Äänestä

Velkaa on vajaa 100 000 (n. 16 * 6000)

lyhennys on 1 300 / kk (vajaa 2 * 700)

korkoa menee kuluvana vuonna 3000 (maksat lähes saman)

Maksuaikaa jäljellä 8 v. (8 * 1v)

Varallisuus karttuu joka maksuerän lyhennyksen verran (tänä vuonna n.12 500 €) asuntojen hintakehitys

Kulutusluotot on tosi kalliita silloinkin kun ne ovat halpoja. On aika vähän tilanteita missä kulutusluotto on paikallaan.

Äänestä
  • Mulla on dinersclub 4300e, balanssi 4000e, joustoluotto 8500e ja gemoney 5000e, opintolaina 4400 ja autolaina 19 000e ja asuntolaina miehen kanssa yhteensä 125 000e ja hyvin menee :)

    Äänestä

  • klitta--- kirjoitti:

    Mulla on dinersclub 4300e, balanssi 4000e, joustoluotto 8500e ja gemoney 5000e, opintolaina 4400 ja autolaina 19 000e ja asuntolaina miehen kanssa yhteensä 125 000e ja hyvin menee :)

    Jaa'a, melkein 22 000 € neljältä eri kalliskorkoiselta kulutusluottofirmalta.

    Maksamaton auto alla ilmeisesti kokonaan lyhentämättömänä niin että vehkeen jälleenmyyntiarvo on vuoden sisään alle velkamäärä.

    Eli 41 000 € velkarahaa luultavasti tuuleen kylvettynä. Kun opintolainaa on vielä alla, niin kyseesssä lienee omaisuudeton nuoripari elelemässä pumpuliin perustetulla elintasolla yli varojensa niin että rytisee.

    Ei itseasiassa taida mennä ollenkaan hyvin, talousasiat eivät ilmiselvästi ole ollenkaan hanskassa. Tuosta on helppo tehdä ennuste, että ylläolevan kirjoittaja on 5 vuoden sisään kirjoittelemassa kirkeriä viestejä siitä kun kaikki on mennyt ja pankit imevät verta eikä yhteiskuntakaan tee mitään oikein..

    Äänestä

  • kyllä on varallisuutta sulla....saatanan köyhät kun pitää vielä asuntovelkaisena näytellä jotain sijoittajaa ja rikasta, pysyisit siellä neukkukuutiossa ja olisit hiljaa.

    Äänestä

  • lettutieteidenvihtori kirjoitti:

    kyllä on varallisuutta sulla....saatanan köyhät kun pitää vielä asuntovelkaisena näytellä jotain sijoittajaa ja rikasta, pysyisit siellä neukkukuutiossa ja olisit hiljaa.

    Paha sanoa mikä sinua noin ottaa päähän mutta kovin on hapanta.

    Asuntovelka on sijoitusvelkaa. Kulutusluotto on tuuleen kylvettyä rahaa minkä joutuu maksamaan takaisin paljon kalliimmalla eikä yleensä käteen jää mitään.

    Eiköhön se ole ihan hyvä vähän rinnastaa asioita miten raha-asioitaan voi hoitaa.

    Hiljaa en ole. Niin rikas en ole että olisi varaa leikkiä kulutusluotoilla.

    Äänestä

Itellä ku ee oo kun ossuuspankin pankkikortti iliman luottoo. Anteeks maalaesuuteni, mutten oo kuullukkaan MasterCardista, Balanssista puhumatta. Halens laina on kaet laenoo, visasta tulloo mieleen visa-koevu, joka on rahapuu. On se hyvä olla tiällä mualla, kun lähimpään kaappaan on 28 km, kaupunkiin 85 km. Ee tiällä tarvita Balanssia kuin autolla ajjaessa näetä liukkaita tietä pitkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei vielä kusessa kirjoitti:

MasterCard 1000e nordea, Balanssi 3000e sampo, Halens laina 1000e, visa 800e. Eli kulutusluottoa vajaa 6000e. Lyhentelen kaikkia yhteensä kk 700e kuukausi, yhteensä yksi vuosi menee. Tulot nettona 1600e.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu