Voisiko joku kertoa, missä kohtaa Raamatussa puhutaan siitä, etteivät valehtelijat peri taivasten valtakuntaa tai jotain sinnepäin? Miten menee sanatarkasti ja missä kohtaa tuo sanonta mainitaan? Mitä Raamattu mielestänne tarkoittaa valehtelemisella siinä yhteydessä? Jotain yksittäistä juksaamista? Valkoista hätävalhetta? Vai sydämen asennetta, jossa ihminen tietoisesti valehtelee jatkuvasti/toistuvasti, esim. kertoen kirjoittavansa aina samalla nimimerkillä tällaisella foorumilla, vaikka käyttää useita? Mitä sellainen kertoo ihmisestä, jos hän harjoittaa tuollaista valehtelemista, mutta myös kertoo uskovansa? Kertooko se sitä, että puheet uskostakin ovat valhetta, koska miten ihmisen omatunto sallisi jatkuvan ja harkitun valehtelemisen, jos usko olisi totta?
Tämä kysymys on tällä foorumilla, koska haluan tähän myös filosofista kannanottoa, ei pelkästään uskovaisten ja uskonnollista..
Tämä kysymys on tällä foorumilla, koska haluan tähän myös filosofista kannanottoa, ei pelkästään uskovaisten ja uskonnollista..
Vastaukset 29
Vanhimmat
Se joka miekkaan tarttuu, valehtelee, ennenkuin kukko kolmesti laulaa ja syö viisi kalaa. Myös pietari oli pieni mies ja ratsasti aasilla jerusalemiin katsomaan palavaa pensasta punaisen meren yli.
kuvakieltä ja tarkoittaa juutalaisia. juutalaiset ovat pettureita (judas, jude), siis kavaltajia ja valehtelijoita. Juutalaisilla ei siis ole asiaa jumalan valtakuntaan, heidän sielunsa on vienyt pelsebuubi!
on todella kuin veteen piirrettyä kuka valehtelee. Minusta luultavimmin paksuimpia päästelevä: Olen Jumalan poika ( vaikka silloin Jumlaksi kutsuttiin paikallisjohtoakin).
jotka olisivat totta mitä Raamattu opettaa.
Minun Raamattuni on tutkittu raaka totuus.
kyssäri: tarkoitti että se nyt riippuu aina mikä se on?
En kyllä nyt muista kysymääsi Raamatun kohtaa sanatarkasti, enkä missä kohtaa se siellä on, joten sen tiedon antakoon joku muu. Vastaan oman käsitykseni mukaan muihin kysymyksiisi:
"Jotain yksittäistä juksaamista?"
No tuskin sentään mitään aprillipilaa tms.
"Valkoista hätävalhetta?"
Varmaankin synti, josta omatuntokin kolkuttaa, mutta jonka armo kattaa katuvalle.
"Vai sydämen asennetta, jossa ihminen tietoisesti valehtelee jatkuvasti/toistuvasti, esim. kertoen kirjoittavansa aina samalla nimimerkillä tällaisella foorumilla, vaikka käyttää useita?"
Tuo on paha. Kyllä varmasti siihenkin anteeksianto riittää, mutta huolestuttavaa onkin ihmisen sydämen tila, jos se on tuohon jamaan päässyt. Onko se jo paatunut, onko valehtelemisesta tullut tapa ja vieraannuttaa hengellisestä elämästä ja tekee siitä farisealaista ulkokultaisuutta..
"Mitä sellainen kertoo ihmisestä, jos hän harjoittaa tuollaista valehtelemista, mutta myös kertoo uskovansa? Kertooko se sitä, että puheet uskostakin ovat valhetta, koska miten ihmisen omatunto sallisi jatkuvan ja harkitun valehtelemisen, jos usko olisi totta?"
Tulisi mieleen, että oikea usko ei kestäisi tuota tilaa, mutta en uskalla ottaa kantaa, menisi liikaa tuomitsemisen puolelle..
"Vai sydämen asennetta, jossa ihminen tietoisesti valehtelee jatkuvasti/toistuvasti, esim. kertoen kirjoittavansa aina samalla nimimerkillä tällaisella foorumilla, vaikka käyttää useita?"
Tuossa kohtaa kyllä neuvoisin langennutta ihmistä korjaamaan asiantilaa tunnustamalla tekonsa, myös niille kenelle on valehdellut ja tekemällä parannuksen.
Jospa kääntäisimme syyllistävän katseemme omaan itseemme, miin into tuomita toisia voi valahtaa nilkkoihin.
Ei ole kenenkään asia ruveta pohtimaan toisen virheitä -ellei itse satu olemaan täysin virheetön.
Sen takia Jeeesuskin sanoi: "Se teistä, joka on synnitön, heittäköön ensimmäisen kiven."
En tuominnutkaan ketään, enkä tuomitse. Mutta jos näkee veljensä tekevän syntiä, johan Raamattukin kehottaa siihen puututtavan, eikö vain? Rakastaminen on välittämistä ja välinpitämättömyys heitteillejättöä. Lue edellinen viestini uudestaan, siinä ei ole mitään tuomitsemista, kerroin vain, miten osoittaisin välittämistä auttamalla veljeäni hyvillä neuvoilla. Vai mikä neuvossani oli väärin?
Me olemme kovin kärkkäitä puuttumaan lähimmäistemme virheisiin, vaikka oma elämämme olisi täysin mullin mallin.
Toivokaamme, että veljesi havahtuu näkemään omat puutteensa, kun hän huomaa sinun korjanneen omat vikasi.
Kyllä Uusi Testamentti antaa varsin paljon hyviä ohjeita seurakuntaelämään ja veljistä huolehtimiseen. Enkä tuolla aiemmalla neuvolla tarkoittanutkaan mitään toinen toistensa virheiden kyttäämistä ja tuomitsemista, vaan veljellistä neuvomista tieltä horjahtaneelle. Ei sillä verukkeella saa jättää toista heitteille, että itsekin on epätäydellinen. Kuten sanoin, jos näet veljesi elävän haureudessa tai valheessa, on nimenomaan velvollisuus tukea, auttaa ja neuvoa, kuten on oikeutettu saamaan veljiltä vastaavaa tukea, kun on itse samassa tilassa.
Niinpä kuten sanoin, jos veljeni eläisi valheessa, kehottaisin häntä parannuksen tekemisen yhteydessä tunnustamaan syntinsä myös niille, ketä vastaan on rikkonut eli ketä on pettänyt ja huijannut. Samoin toivon minulle tehtävän jos lankean sellaiseen tilaan, mikä on jokaisen meidän kohdalla mahdollista suorastaan todennäköistä. Vastasin siis alkuperäiselle kysyjälle, lienenkin ollut ainoa, joka on hänelle vastannut täällä hänen kysymyksiinsä.
Voin yrittää jotain vastata sinulle.
Jokainen meistä on syypää lähes kaikkien käskyjen rikkomisiin.
Jokainen meistä on varas, valehtelija ja huorintekijä, muista käskyistä puhumattakaan.
Ei siis kannata ottaa kohteekseen jotakin toista ihmistä, vaan ihmisen pitää punnita omaa itseään.
Olenko tekojeni perusteella valmis kohtaamaan Luojani, jos poislähtöni hetki on vaikka ensi yönä, vai tarvitsenko armahdusta synneistäni?
Jeesus sanoo: Joka on rikkonut yhden näistä käskyistä, hän on rikkonut myös sataa muuta.
Käytännössä se tarkoittaa,, ettei meistä yksikään kelpaa omilla ansioillaan taivaaseen, vain usko armoon -oikeuden sijaan- vie perille.
Armo tulee meille sitä kautta, että uskomme Isän armahtaneen meidät Poikansa sovitustyön kautta.
Uskomalla Kristukseen uskomme Jumalaan, ja uskomalla pelastukseen olemme Hänen lapsiaan ja perillisiä, jotka perivät taivasosuuden.
Kyllä minäkin olen käsittänyt kaiken tuon mitä vastauksessasi kirjoitit. Voisitko silti vastata vähän täsmällisemmin avaukseni kysymyksiin, kun kuitenkin asian näytät tuntevan. Se Raamatun kohta ja vastauksia kysymys kysymykseltä kiitos. Ei kai armo kuitenkaan tarkoita sitä, että voi systemaattisesti ja harkitusti rikkoa, vaikka kaikki olemmekin usein rikkoneet... Sen takiahan esitin kysymyksessänikin joitakin esimerkkejä. Pystyykö ihminen elämään armossa ja armosta, jos hän harkitusti ja tietoisesti esim. valehtelee jatkuvasti?
Tarkoitatko siis, että ihminen voi huorata ja valehdella sekä rellestää rauhassa, kunhan vain uskoo armoon?? Miksi sitten Raamattu, myös UT on täynnä elämän ohjeita, kehotuksia ja varoituksen sanoja?
Luulen, että sinulla on vastaus valmiina.
Sitä vain pohdiskelen, miksi haluat esittää tuon kysymyksen julkisesti.
Jos elät itse jatkuvasti valheessa, tiedät kysymättäkin, elätkö armosta ja armossa.
..mutta kukin autoilija päättää täysin itsenäisesti, kuinka tarkkaan niitä noudattaa ja tekeekö niin vain poliisin ollessa näköpiirissä.
Voitko siis huorata, valehdella ja rellestää rauhassa, jos uskot Jumalan armoon?
Kysymys on sinusta, ei jostakin toisesta.
Anteeksi vain, mutta minulla ei ole vastausta esittämääni kysymykseen ja sen vuoksi avasin keskustelua aiheesta, sekä uskonnollisesti että filosofisesti.
"Sitä vain pohdiskelen, miksi haluat esittää tuon kysymyksen julkisesti."
Eikö tämä ole keskustelufoorumi?
"Jos elät itse jatkuvasti valheessa, tiedät kysymättäkin, elätkö armosta ja armossa."
En tietääkseni elä itse jatkuvasti valheessa tai muussakaan synnissä, mutta virheitä toki teen, lankean varmasti siinä missä me kaikki. Odotan vastauksia kysymyksiini. Jos ei sinulla ole niitä antaa, niin ei sinusta taida olla apua ..
"Voitko siis huorata, valehdella ja rellestää rauhassa, jos uskot Jumalan armoon?
Kysymys on sinusta, ei jostakin toisesta."
Voiko kukaan.
Puhut synneistä ja puhut virheistä.
Toinen tekee syntejä, itse teet virheitä, niinkö?
Milloin tiedät, mikä teko on virhe ja mikä teko on synti?
Synti on olotila: Eläminen irrallaan Jumalasta on syntiä.
Elätkö synnissä?
Et edes sinä.
"Toinen tekee syntejä, itse teet virheitä, niinkö?"
Miksi olet noin agressiivinen? Kaikki tekevät virheitä ja osa niistä on syntiä...niin uskoisin.
Tämä menee liian monimutkaiseksi, onko sinulla selkeitä ajatuksia avaukseeni, edes sitä Raamatun kohtaa jota kysyin?
noin minäkin ajattelen, en todella kuvitellutkaan...
Onpas täällä mielenkiintoinen keskustelu.
Virhe on virhe, ei harkittu teko.
Vastaa siis rehellisesti "Pohtija", millä rekisteröidyllä nimimerkillä kirjoitat eniten? Millä muilla nimimerkeillä kirjoitat? Nyt on tilaisuus puhua totta tai valehdella harkitusti ja tietoisesti, kumman teet?
Otat toisen taskusta putoavan sadan euron setelin salaa itsellesi.
Virhe vai harkittu teko?
Näpistys vai varkaus?
Erehdys vai synti?
Loppukysymyksiisi en vastaa, sillä sinulle en ole tilivelvollinen.
valehtelusta, tietoisesta toiminnasta. Tai tietysti siten "älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi". Muistaakseni kuului "eivät väärät voi periä taivasten valtakuntaa". Oleellisempi on mielestäni seuraava sana: "Silmä on ruumiin lamppu. Jos silmäsi on terve, koko ruumiisi on valaistu, mutta jos silmäsi on viallinen ... Jos siis valo ruumiissasi onkin pimeyttä, kuinka suuri onkaan pimeys!" Muistista vapaasti tulkiten. Tämä korostaa ihmisen vastuuta: pidä huoli siitä, että silmäsi valo on oikeasti valoa. Toisinsanoen "luulo ei ole tiedon väärti" Kaikki eivät valehtele tietoisesti, vaan ovat alistaneet toimintansa väärille motiiveille: haluavat tehdä oikein, mutta kuitenkin alitajuisesti hakevat toimillaan väärää voittoa, ja yrittävät selitellä kyseenalaisen toimintansa parhain päin vastapuolelle, joka hakee oikeuksiaan. Raamattu ei sinänsä takerru mihinkään pikkusieluiseen yksittäiseen valehteluun, onko tanssi syntiä tai saako sianlihaa syödä. Raamattu on sinällään kokonaisuudessaan ohjeita oikeanlaisen elämänasenteen linjaamiseksi. Käskyistä suurin on: "Rakasta Jumalaasi kaikesta sydämestäsi, sielustasi ja ruumiistasi." Jos Jumala-ilmaisu tuntuu vaikealta sulattaa, muuta ilmaisun paikalle vaikka luonto. Toinen suurimman käskyn veroinen "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi." Siinä meillä on paratiisin avaimet!
ÄLÄ VAIVAA PIENTÄ PÄTÄSI MOISELLA... OSTA AKU ANKKA SIINÄ ENEMMÄN TOTUUKSIA...
Uskovien mielestä synti johtaa sanktioihin. Käsittääkseni helvettiin,tahi taivaaseen. Kuinkahan minun poloisen käykään,kun en tunne jumalia,enkä ristuksia? Olen siis uskovien logiikan mukaan synnitön. Enhän voi tehdä "syntiä",koska en voi vastata teoistani muille,kuin voimassa oleville laille.
Olen takuuvarma siitä, että olet kuullut kristinuskon sanomasta ja sen sisällöstä elämäsi aikana.
Se merkitsee sitä, ettet ole enää mikään viaton "pakana", vaan oman kantasi vastuullisesti valitseva hengellinen olento.
Sinä joko hyväksyt tai hylkäät kristinuskon tarjoaman armon -ja vastaat valinnastasi itse.
Olet vastuussa yhteiskunnalle sen lakien noudattamisesta ja Jumalalle Hänen lakiensa noudattamisesta.
Sen tähden Jeesus Kristus sanoi kyselijöille:
"Antakaa keisarille, mikä keisarin on ja Jumalalle, mikä Jumalan on."
www.raamattu.uskonkirjat.net sieltä on helppo hakusanalla hakea mitä vaan.