Ennen sentään voi Jehovan todistajista kertoa että he uskovat samaan raamattuun kuin muutkin kristityt. Toista on nyt, koska heillä on oma raamattunsa. Käännös on tehty tukemaan heidän teoriaansa, joten ei voida enää puhua kristitystä uskonnosta.
Ennen
vähän tietävä
6465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Milloin oli tuo "ennen"? Uuden Maailman käännös on ollut olemassa jo kymmeniä vuosia englanniksi ja suomeksikin 30 vuotta ns. "uuden testamentin" osalta ja koko raamattukin toistakymmentä vuotta.
luvulla. Miksi oma käännös on siis tehty, koska aikaisemmin riitti sama raamattu kuin muillekin.
Miksi kirkko teki uuden käännöksen vuonna 1992, vaikka ennen riitti mainiosti se hyväksi havaittu 1933/1938?
Tuskin ainakaan samasta syystä kin vt-sera, vaan uudesta kielestä johtuvasta syystä. VT-seura taas oman uskonsa pönkittämiseksi.
kirkko suomensi raamatun tavalliselle suomen kielelle että kaikki sen ymmärtäisi, ei ole muutettu sitä kirkon raamattua
jehovantodistajille.
Suomessakin taitaa olla yli kymmenen erilaista käännöstä eri lahkoille tarkoitettuna.
Katolisilla on omansa ja tietysti ortodokseilla myös. Ortodoksien raamatussa on muiden hylkäämiä kappaleita.