Vähän provoa teille. On varmaan kivaa olla uskovainen. Herran haltuun ja silleen. Jumala armahtaa teidät ja muut joutuvat johonkin ikuiseen kidutukseen.
Mutta nyt eletään 2000-lukua ajanlaskumme alusta. Raamattu on ihan yhtä totta kuin Kalevala.
Teidän "Jumalastanne" ei ole YHTÄÄN todistetta. Ei-uskovaiset pitävät teitä vähintäänkin hivenen hölmöinä, jotkut kahjoina.
Mutta nyt eletään 2000-lukua ajanlaskumme alusta. Raamattu on ihan yhtä totta kuin Kalevala.
Teidän "Jumalastanne" ei ole YHTÄÄN todistetta. Ei-uskovaiset pitävät teitä vähintäänkin hivenen hölmöinä, jotkut kahjoina.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Uskovaisena on Rauhan Toivon ja rakkauden valtaamanna.
Olo on siten kiva ja Herran Hallussa kun pysyy.
onkin KUIN parkkikorkki.
Jos painetaan pohjaan, niin ainna tullaan ylös takas.
Sitten on noita rautaisii korkkii....
2000 lukua. vuotta ajanlaskussamme -
Lasketaan JEESUKSEN SYNTYMÄSTÄ.
Tällätasoin keskustellen onhan niitä jotka ei pidä
autoista,veneistä,lentokoneista,siivoojista,johtajista.
jne.. jne.. mut kun ITSE tarvitsevat
syyst tai toisesta niin mieli muuttuu.
Jumalasta on todisteita ympärilläsi ja
itsessäkin kunhan etsisit, niin näkisitkin.
Onko väli, jos sanotaan ja pidetään kahjoinna...
Jumalan kahjona on turvattu olla.
On ihmisii, jotka ovat nähneet Jumalan ihmeitä
tapahtuneeksi,mutta koska he vain etsivät
ihmeitä ja ihmeitä ja todistuksen todistuksia.
He EIVÄT tule vakuuttuneeksi epäuskossaan,
sillä kun ei etsi Elävää Jumalaa .
Se on raamatussa niinpäin, jot ensin uskossa
rukoilet Herraa-Uskoen Jeesuksessa sovituksen,
niin silloin näät ihmeitä ja tiedät niiden
tulevan yliluonnolliselta.
Rajan ihmisen käsittää.
Mut sun- muiden pitämät "vähintäänkin hölmöt"
Rukoilevat puolestas ajatellen puhtaasti
varjellusta elämässäsi....
Matt. 10:34 "Älkää luulko, että minä (Jeesus) olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa,vaan miekan."
Luuk. 22:36 "Niin hän (Jeesus) sanoi heille: ... Ja jolla ei ole, myyköön vaippansa ja ostakoon miekan."
Luuk. 12:49-51 "Tulta minä olen tullut heittämään maan päälle; ja kuinka minä tahtoisinkaan, että se jo olisi syttynyt!... Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta."
2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."
Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään jasurmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."
4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."
1. Sam. 6:19 "... ja kansa suri sitä, että Herra oli surmannut niin paljon kansaa."
Psa. 7:12-14 "Jumala on vanhurskas tuomari ja Jumala, joka vihastuu joka päivä. Jos kääntymystä ei tule, niin hänteroittaa miekkansa, jännittää jousensa ja tähtää sillä; hän valmistaa surma-aseet ja tekee nuolensa palaviksi."
5. Moos. 20:16-17 "Mutta näiden kansojen kaupungeissa, jotka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi, äläjätä ainoatakaan henkeä eloon, vaan vihi ne tuhon omiksi: heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset,hivviläiset ja jebusilaiset, niinkuin Herra, sinun Jumalasi, on sinua käskenyt."
Tuom. 14:19 "Silloin Herran Henki tuli häneen, ja hän meni Askeloniin, löi siellä kuoliaaksi kolmekymmentä miestä."
4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oliMoosekselle käskyn antanut."
Hoos. 14:1 "... he kaatuvat miekkaan, heidän pienet lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan."
2. Moos. 15:3 "Herra on sotasankari, Herra on hänen nimensä."
Jooel 3:9-10 (Herra puhuu) "... Alkakaa pyhä sota, innostakaa sankareita, lähestykööt, hyökätkööt kaikki soturit.Takokaa vantaanne miekoiksi ja vesurinne keihäiksi."
Jes. 42:13-15 "Herra lähtee sotaan niinkuin sankari, niinkuin soturi hän kiihoittaa kiivautensa; hän nostaa sotahuudonja karjuu, uhittelee vihollisiansa. 'Minä olen ollut vaiti ikiajoista asti, olen ollut hiljaa ja pidättänyt itseni. Mutta nytminä huudan kuin lapsensynnyttäjä, puhallan ja puuskun. Minä teen autioiksi vuoret ja kukkulat, ja kuihdutan niiltäkaiken ruohon; minä muutan virrat saariksi ja kuivaan vesilammikot.'"
Heb. 12:29 "Sillä meidän Jumalamme on kuluttavainen tuli."
2. Moos. 17:16 "... Herra sotii amalekilaisia vastaan sukupolvesta sukupolveen."
amen.
Täs "villen" poiminnas kaaos tosin on.
Oikee pyerremyrsky..uuteen kämppikseen lentänyt
vanhat päreet ja sekoittuu hedelmäsopat ja kalakeitot....
Kaikkii tarvii oikeaan aikaan.
"ville" uskoo ratkaisseensa kysymykset
täs maailmassa.
Tää on verrattavis tavalliseen ruokakauppaan-kato
Tos marketissa oli...kärpänen,myyjälläkin däkä
doikkui nuhasta,kerrankin-kun oli viel vanha
rakennus näin kalassa madon ja muutkin silloin
sanoi yök..,Joku oli nähnyt hometta pullassa,
.........ja rulati rullaa........
Matt.10:34 Jeesus sanoo hänen sanansa pysyvän
ja miekka on SANA (JEESUS)..taistelijoita
ja hyökkääjii on..
Luuk 22:36 Kuuluu näin. 22:35-38.
Ja hän sanoi heille: "kun minä lähetin teidät
ilmanrahakukkaroa ja laukkua ja kenkiä,
puuttuiko teiltä mitään ?"
He vastasivat " Ei mitään ".
Niin hän sanoi heille: Mutta nyt,
jolla on kukkaro, ottakoon sen mukaansa;
niin myös laukun.Ja jolla ei ole,
myyköön vaippansa ja ostakoon miekan.
Sillä minä sanon teille,että
minussa pitää käymään toteen tämän,
mikä kirjoitettu on:
"Ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon".
Sillä se,
mikäminusta on sanottu,
on täyttynyt".
Niin he sanoivat: "Herra,katso,
tässä on kaksi miekkaa".
Mutta hän vastasi heille:
"Riittää".
------------
Ei puhe rautamiekasta.
Luuk. 12:49-51 Täänkin voitte lukea raamatusta.
Lyhyesti selit. Niinkuin tuli levinee,niin leviää
sanoma Jumalan 8ei siis puhe tulen tuhosta,
vaan leviäämisestä).
50. kasteella kastettava, ja.......
Kertoo kaikesta täst eteenpäin-ristin kuolemaan.
51.loppuun- Jeesuksesta tullaan olemaan
puolella ja vastaan...
Niinkuin ollaan !
Sit kun siirryttiin vanhaan testamenttiin-
täytyy tietää asia yhteys ja kun Ymmärtää...
Esikuvallisen..paha väijyy ja vainoo ja silloin
on hyvä tuoda sen aikeet esiin.
Esim. viettelykset (Mihin kelläkin)
Paljastettunna 2kielletyt tunteet "
Eivät pääse ja saa valtaansa....
Eiköhän täs.
Tutki kokonaisuutta.
Heh heh, kokonaisuus muodostuu pienistä asioista. Sä kun tykkäät vertauksista tässä sinulle yksi. Menet jonkun uuden ystäväsi kotiin, siistiä ja puhdasta, mitään muuta kuin uutta ja kallista, parasta mitä kaupasta löytyy. Sitten menet vessaan ja voi kauhistus... ihan saastainen likapyykit sikinsokin, vessanpytty pesty viimeksi noin 3 vuotta sitten ja jne jne. Mikä on silloin tämä sinun ystäväsi ?? Katsos, joko olet hyvä kokonaan hyvä tai et, Jumalan pitäsi olla.
...Talo elää tavallaan ja vieras kulkee ajallaan.
Sä siis tarkoittanet, jot Jumalan pitäisi olla
tasaarvoinen kaikille .
Jumalahan on.
Miten itselläs tilanne ?
Ootko kaikille esimerkillisen kiltti,
vai aivan mörkönä .
(liittyen tohon "Katsos,joko olet....").
Mikään asia ei toimi, jollei ole järjestystä.
Ei uskon,perheen,sähkön,veden tulon ja menon,
liikenteen aikataulut,ruuankeitot,puhtaus.....
ja kyllä sinä jo ymmärrät......
Sikshän asioihin tarvitaan laajuutta,jot kun puhuu
piikistä..niin ei voi yhdistää...
Niitä on niin monen-moista ja jos ? puhe olisikin
hiihtosauvasta....
Silloinkun raamatusta poimitaan mielensä mukaan
Henki ei yhdy.
Jumala on kaiken yläpuolella
ja moni on yrittänyt käskeä ?
Silloin järjestys Rakkaudesta muuttuisi
diktaattoriin.
Kummassa haluut olla ??
Evankeliumin ilosanoma on selkeä ja
antaa sitä mitä lupaa.
Raamatusta-yksilönnä ei voi käsi ja jalka
riitauntua..lilli ei voi olla nenä, eikä polvi
voi vaihtaa paikkaa olkapään kanssa.....(ajatus)..
Jumalalla on järjestys kaikkeen ja niin
meidän parhaaksemme hyväksyminen tuo
näkökykyä.
Ei nauraakseen muille,mut lämpöisästi ja
puhdasmielin humyillen.
Niin ehkä, mutta millainen talo,vai sanotaanko Herra siinä talossa on ?? Mihin Jumala tarvitsee minun uskoani Häneen ?? Eikö Hänen egonsa (minäkuva) ole jo tarpeeksi suuri, luotuaan tämän kaiken, että pienen ihmisen epäusko Häneen, on niin suuri asia Hänelle, että tuomitsee tuon jonkun ikuiseen Helvetin tuleen ??
Yhdelläkin korvalla pärjää JOS kuulee
ymmärtäväisesti.
Minulla on kaksi ja ymmärrän kuulevasti.
Talossa on Herrana jompsi kumpsi.Kun hylkää
Elävän Jumalan...sitten on se "kumpsi"...
Jumala on valmistanut tien käydä
ja tie on Jeesus.
Ei Hän tarvi tietä,kun itse on,
mut me muut tarvitaan....
Kulkiessa tienlaitaa...käy raskahaksi ja
väsyttäväksi, sillä joutuu astuun milloin risukossa
-milloin jänkissä - milloin uppi vesissä
-milloin viemäreissä -milloin .....
Mut tää tie kestää ja vie perille, ettei tarvi
jäädä väsyksiin nääntyneenä jonnekkin kerille .
Hän on antanut ihmiselle itselle valintansa
ja näin saa itse valita tuomionsa .
Jeesus oli kuningas, joka tuli valepukuisena perustamaan vastarintaliikkeen, jonka on tarkoitus saattaa mahdollisimman moni ihminen Jeesuksen yhteyteen. Jeesus tuli tuomaan "miekan", eli Sanan. Raamattu on vastarintaliikkeen sotilaan miekka. Sanan miekalla hän lyö vihollistaan perkelettä.
2. Moos. 32:27 Jumala on rakastava Jumala. Joskus nimenomaan hänen rakkautensa pakottaa hänet toimimaan tavalla, joka ei kaikkia ihmisiä miellytä. Jae on kokonaan irroitettu asiayhteydestään. Et ole kertonut syytä, MIKSI Jumala päätti pysäyttää syntisten julmuudet.
Ja sama pätee kaikkiin muihinkin jakeisiin.
Heräsi varmaankin kysymys, "miksi Jeesus tuli valepukuisena, eikä väellä ja voimalla". Mutta Jeesus tulikin tuomaan pelastuksen kaikille. Kerran hän vielä tuleekin VÄELLÄ JA VOIMALLA. "Ja kaikki maan sukukunnat vaikeroivat, kun näkevät Ihmisen Pojan tulevan suuressa voimassa ja kirkkaudessaan." Kaikki, paitsi ne, jotka ovat ottaneet hänen armahduksensa vastaan. Jeesus ei pakota ketään valitsemaan elämää.
Juu, ja saattaa meidät kiusaukseen. Miksi niin, olisikohan se sitä Jumalallista huumorintajua ?? Väärästä valinnasta ikuiseen Helvetin tuleen ??
Yleensä oon vastaillut luettuani.
Nyt hiljaa
tovin mietin
ja ajattelin tätä paljolti kirjoittelevaa .
Lepo olisi hyväksi .
Antaisit ajatuksesi levätä.
On taakka, jota ei tarvitsisi kantaa.
-------------------------
Raamattu ei ole fyysinen miekka ja SANA
on Jeesus.
Raamatunkaan sanalla ei sodita haavoittaakseen
vaan TARJOTEN PELASTUSTA ja
apu on tästähetkestäkin tähän aikaan
ja eteenpäin -
Jeesus täydessä totuudessa-
valheet yritti ja yrittää, mutta
Hänessä ne ei löydä tilaa .
Rakkaudessa ja puhtaudessa
ei se saata olla .
Jeesus tulee kuninkaana ja kuningasta
seurataan .
Hän ei tule kostaakseen
ihmiset pelkäävät OMAN pahuutensa tähden .
Pelkkä tieto ei ole avuksi .
Hänessä saa ihminen rauhan
ja turvan levon ja ilon .