Ruottin kuningas

Vaka Vanha

Sananlasku että "Ruotsin kuningas sotii viimeiseen Suomalaiseen" perustuu tosiasioihin.

Nimittäin aikanaan Hakkapeliitat, joka oli Suomalainen ratsuväkiosasto, niin muodostivat kuninkaan rautanyrkin Pohjois-saksassa.

Kuningas oli fiksu mies, Hakkapeliittojen sekalainen varustus, pienet hevoset, epämääräinen koulutus muodostivat yhtälön ettei kyseinen joukko-osasto soveltunut Eurooppalaiseen karakulointiin.
Niimpä sen annettiin taistella itsenäisesti, tästä seurasi että kuninags huomasi joukko-osastolla olevan muita etuja.

Kun muiden maiden ratsuväkiosastot ratsasteli edestakaisin ja sotivat musketeilla, eli ratsastivat kohti vastustajaa ja ampuivat musketit tyhjäksi ja nopeasti takaisin lataaman musketteja.

Niin Hakkapeliitat ratsastivat hurjaa vauhtia kohti, amuivat musketit tyjäksi ja rymistelivät sitten samaa vauhtia suoraan käsirysyyn.
Sekä ratkaisivat taistelut näin kertaryminällä, niin siitä seurasi.

Että Kuningas päätti säästellä Hakkapeliittoja taistelun alussa ja kun taistelun ratkaisuhetki koitti, niin kuninags heitti tämän "rautanyrkin" kentälle joka sitten "hakkasi" vastustajan kappaleiksi.
Joukko-osaston hyökkäyskäsky oli "hakkaa päälle" huuto jota karjuttiin koko taistelun ajan, siitä nimikin Hakkapeliitat.

Tästä kumminkin seurasi, että valittu taistelutaktiikka oli murhaavan tehokas, mutta siinä oli myös erittäin suuret tappiot.

Niimpä kun kuninkaalta olivat Hakkapeliitat lopussa, niin solmittiin välirauha siksi aikaa että saatiin Suomesta lisää Hakkapeliittoja.

Tästä seurasi sitten sanonta, että "Ruotsin kuningas taistelee viimeiseen suomalaiseen" ...

9

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Semjon_Kotko

      ...kun suomalaisten maajussien pojat olivat sotimassa, heille jäi näitä maatiaisia tapoja.

      Kun Ruotsin joukko ja vihollinen olivat vastakkain, kentän eri puolilla, ja taistelu oli tulossa kunhan joku käskee porukkansa liikkeelle, suomalaiset ottivat vöistään kovasimet ja kilkuttelivat miekkojaan teräviksi. Aivan kuten kotona niittomiehinä viikatteitaan.

      Tämä kävi kovin vastapuolen ammattisotilaiden hermoille tämä kilinä ja kylmät katseet: 'Ne ovat niingon lähdössä niittämään...'

      Ei mitään jaloa sotaa vaan arkipäiväistä tappamista,

      • kirjassaan Peter Englund kertoo, että tuossa ratkaisutaistelussa riikinruotsalaiset kärsivät suurimmat tappiot. Kun kirja julkaistiin suomeksi, Englund selitti, kysyttäessä, että sodan aikaisemmassa vaiheessa Ruotsin armeijassa oli taistellut kokonaisia suomalaisrykmenttejä. Pultavaan - sodan loppunäytökseen - tultaessa suomalaiset olivat jo kaatuneet niin ettei jäljelläolevista saanut enää minkäänlaista joukko-osastoa.


      • Vaka Vanha

        Jooo, mahtoi olla aika raa-an oloista porukkaa ...


      • Porin jääkäri
        Sologdin kirjoitti:

        kirjassaan Peter Englund kertoo, että tuossa ratkaisutaistelussa riikinruotsalaiset kärsivät suurimmat tappiot. Kun kirja julkaistiin suomeksi, Englund selitti, kysyttäessä, että sodan aikaisemmassa vaiheessa Ruotsin armeijassa oli taistellut kokonaisia suomalaisrykmenttejä. Pultavaan - sodan loppunäytökseen - tultaessa suomalaiset olivat jo kaatuneet niin ettei jäljelläolevista saanut enää minkäänlaista joukko-osastoa.

        Aivan, Pultavassa tuli turpiin ilman suomalaisia.


      • Apulaiskentsu
        Porin jääkäri kirjoitti:

        Aivan, Pultavassa tuli turpiin ilman suomalaisia.

        Poskelleen meni. Pultavassa oli suomalaisia, muttei omina yksiköinä.


      • Kyllä oli!!
        Apulaiskentsu kirjoitti:

        Poskelleen meni. Pultavassa oli suomalaisia, muttei omina yksiköinä.

        Pultavassa oli ne suomalaiset rykmentit, jotka Lewenhauptin armeijassa olivat sinne selvinneet. Osa oli yhdistetty ruotsalaisin joukkoihin pienen vahvuuden takia. Esimerkiksi Uudenmaan Ratsurykmentti oli omana joukkojaan tuhoutuen täysin.


      • näin se meni
        Apulaiskentsu kirjoitti:

        Poskelleen meni. Pultavassa oli suomalaisia, muttei omina yksiköinä.

        Pultavassa homma meni niin, että kuningas oli sairas eikä itse johtanut taistelua, kuninkaan oikea käsi joka sattui myös olemaan suomalainen ja joka tunsi erittäin hyvin kuninkaan tavan ajattella, siirrettiin syrjään ja ruotsalainen esikunta päätti itse johtaa taistelua.

        Taistelun lopputulos tiedetään.


      • Ei mennyt
        näin se meni kirjoitti:

        Pultavassa homma meni niin, että kuningas oli sairas eikä itse johtanut taistelua, kuninkaan oikea käsi joka sattui myös olemaan suomalainen ja joka tunsi erittäin hyvin kuninkaan tavan ajattella, siirrettiin syrjään ja ruotsalainen esikunta päätti itse johtaa taistelua.

        Taistelun lopputulos tiedetään.

        Kuningas ei ollut sairas, vaan haavoittunut jalkaan. Hän käski sotamarsalkka Rehnskiöldin johtaa taistelua.
        Tilanne oli Ruotsille äärimmäisen epäedullinen ja tulos sen mukainen.


    • Hakaniemen herra...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      78
      4099
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      202
      3332
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3026
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      79
      2711
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      381
      2435
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2082
    7. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      38
      1613
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1605
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1418
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1402
    Aihe