2.5km halkaisja

asteroidi

se todella tulee!ja on varma loppu!

5

1134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistuttaja

      Luepa Ihminen Meteoriittejen kraatereista, joita esimerkiksi Kuun pinnalla on; ja Kuu on Maata noin kahdeksan kertaa pienempi ja silti se on kasassa ja omaa vain haavoja pinnallaan.

      Mutta koska Kuun vetovoima on pienempi kuin Maan, niin asia on erilainen näiden planeettojen kohdalla. Mutta ei tuon kokoisen Asteroidin tulisi mielestäni tuhota lopullisesti Maata, sillä se hajoaa heti ilmakehään saapuessaan suuresti.

      Mutta asiantuntijat kertokoon enemmän.

    • TurkoosiPostia

      Sinä joka kommentoit mua ennen, viisasta puhetta!
      (en siis tarkoita "asteroidia")

      • Noin 100000vuoden välein maapalloon osuu sen kokoinen kappale että noin neljäsosa eläinlajeista kuolee sukupuuttoon. Keskimäärin kerran vuosisadassa maahan osuu sen kokoinen kappale että se aiheuttaa paikallista tuhoa. viimeksi näin kävi kesäkuun 30 päivän aamuna 1908 Tunguskassa siperiassa. Kappaleen koko oli noin 50m ja se kaatoi noin 2000neliökilsaa metsää.Yli 10km kokoinen iskeytyjä aiheuttaisi jo globaalia tuhoa esim. dinosaurukset 65milj vuotta sitten tai permi-trias kauden jättikatastrofi jolloin yli 90% meri ja yli70% maaeläimistä kuolivat.Tämän kokoluokan katastrofeja tapahtuu onneksi ainoastaan noin 100milj vuoden välein.Koko planeetan tappajan pitäisi olla vähintään n30km ja siitä ylöspäin


    • mamabeard

      Jumala saa ravistella tätä planeettaa asteroidin tai minkä kautta hyväksi näkee. Asiat tapahtuvat ajallaan. Ei maapallo tuhoudu yhtään ennen kuin Hän sen sallii. Minun ei tarvitse siitä huolehtia, ainoa mistä tarvitsee huolehtia on henkilökohtainen suhteeni Jeesukseen, ei joskus sitten maailmanlopussa tai omana henkilökohtaisena maailmanloppuna siis kuolinhetkellä, ei silloin vasta.
      * Tänään juuri.
      PRIORISOINTI: arvojärjestykset. Mikä on tärkeää, tärkeintä?

      Nyt on mahdollista elää Jumalan kanssa turvattua ja sisäisesti mielekästä elämää. Tässä ja nyt!

      Kyllä me ajan merkkejä saamme tarkkailla, sitä Raamattukin kehoittaa terveellä tavalla tekemään, ja monenlaisia voimme pohtia ajattelevina ihmisinä, eikä ne asiat meitä ala sitomaan, jos sydämemme on Kristuksessa. Sepä juuri onkin Saatanan juoni että tähyilisimme taivaalle, sen sijaan että katsoisimme ristin uhria ja Hänen rakkauttaan, kun ainoastaan Jeesukseen kiintyen voimme sitten ajan merkkejäkin katsella rauhallisesti ja pohdiskella ilman että painopiste siirtyy epäolennaisiin.
      * Mielenkiintoisetkin asiat on epäolennaisia jos ne peittää meiltä ristin. Silloin pitäis havahtua ja huomata että hämääjä on työssä.
      HENKILÖKOHTAISET VALINNAT: toimi sen mukaan mikä on tärkeintä. Jos ymmärrät että suhteesi Jumalaan on tärkein, laita se suhde kuntoon, äläkä anna minkään muka mielenkiintoisen jutun tulla tärkeämmäksi ja viedä huomiotasi.

      Maailma on tässä. Lähimmäiset on tässä.
      Jeesuksessa on mahdollisuus kasvaa itsensä tuntemisessa ja lähimmäisten rakastamisessa. JUMALAN kanssa elää. Wau. Se ei ole LOPPUMISTA vaan on ALKAMISTA. Joka päivä armossa. Niin paljon enemmän ja mielenkiintoisempaa kuin jotkut asteroidit olkoot sitten halkaisijaltaan mitä tahansa.

      Matt.24:29,30. Jes.13:8-11. Jooel 3:15. Luuk.21:25,26. Mark.13:24-26.

      * Kun Jeesus jatkoi oppilaidensa kanssa matkaa Jerusalemia kohti, pyysi Martta-niminen nainen heitä eräässä kylässä kotiinsa. Hänen sisarensa Maria kävi lattialle istumaan ja kuunteli siinä, mitä Jeesus puhui.
      Martta oli hermostunut, sillä hänellä oli paljon tehtävää. Hän tuli sanomaan Jeesukselle: "Herra, eihän sinustakaan ole oikein, että sisareni vain istuu täällä, kun minulla on niin paljon työtä? Käske hänen auttaa minua."
      Mutta Herra sanoi hänelle: "Martta, Martta! Suotta sinä hätäilet kaikista pikkuasioista! Vain yksi asia on todella tärkeä. Maria on huomannut, mikä se on, enkä aio ottaa sitä häneltä pois.
      Luukas 10:38-42 Elävän uutisen mukaan.

      :-)

    • AROSUSI-09

      Ehtiikö ottaa pankkilainan ja ryypätä ja huorata ittensä tärviölle?/Tai edes hakea kiparilta mäyriksen ja yrittää naapurin vanhaapiikaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      53
      1545
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      170
      1305
    3. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      1152
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1127
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      256
      1096
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      14
      1030
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      893
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      55
      872
    9. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      868
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      795
    Aihe