Onko gnomessa työkalua, jolla saa fat32- osion näkymään linuxissa?
Jos ei, niin miten homma tehdään komentotulkilla?
FAT32 osio linuxissa
15
856
Vastaukset
- liittäminen
"Jos ei, niin miten homma tehdään komentotulkilla?"
Mount on tuo komento, jolla osioita liitetään tiedostojärjestelmään. man 8 mount kertoo melkoisesti liittämisestä mm. vfat/ntfs...
Liitokset voidaan laittaa /etc/fstab tiedostoon, siten, että myös fat32-osiot automaattisesti mountataan, jos niin halutaan.
Esim. ote /etc/fstab:
/dev/hda2 /mnt/a2 vfat defaults 0 0
/dev/hda5 /mnt/a5 vfat defaults 0 0
Tuon defaults määritteen sijaan voi laittaa monia muita määreitä.- fatti
Kun kiintolevyllä on linuxin lisäksi yksi fat32- osio, niin mikä sen laitenimi on?
Kiintolevy on Windowsin D: ja ilmeisesti siis /hdb? Mutta mitä sitten?
Muistaakseni linuxilla on kolme osiota. - liittäminen
fatti kirjoitti:
Kun kiintolevyllä on linuxin lisäksi yksi fat32- osio, niin mikä sen laitenimi on?
Kiintolevy on Windowsin D: ja ilmeisesti siis /hdb? Mutta mitä sitten?
Muistaakseni linuxilla on kolme osiota."Kun kiintolevyllä on linuxin lisäksi yksi fat32- osio, niin mikä sen laitenimi on?
Kiintolevy on Windowsin D: ja ilmeisesti siis /hdb? Mutta mitä sitten?"
su - -c 'fdisk -l' (eli root-oikeuksin) kertoo kaikkien koneessaolevien kovalevyjen osiot ja niiden osiotyypin.
Hyvin usein windows sijaitsee /dev/hda1 osiolla, ja D: voisi olla /dev/hda5 (ensimmäisen IDE-väylän jatko-osiolla ensimmäisenä loogisena osiona).
- fatti
Mukava, kun jaksoitte neuvoa aloittelijaa. Lupaan olla kiltti, ja aloittaa linuxin opiskelun tuota pikaa. ;)
- fatti
näytä.
Huh. huh...
Mounttauksen seurauksena käyttäjä jumittui ja yllätys yllätys: Windowsinkin hakemistot katosivat sujuvasti!
Mitäs nyt? Onko hyviä neuvoja? Windows näkee kyllä edelleen tuon levyn, mutta data katosi.
Tein tänään varmuuskopiot, joten mitään ei lopullisesti kadonnut, joka onkin sitten ainoa hyvä asia.
Poistin ao. käyttäjän ja loin uudestaan: ei auttanut.
Apuva...- .Wäinömoinen.
FAT-osion lukeminen ja sille kirjoittaminen on ihan peruskauraa linuxissa. NTFS:lle kirjoitaminen sen sijaan ei käytännössä onnistu, lukeminen kylläkin.
FAT32-osiolta ei datan pitäsi kadota mihinkään noilla jutuilla, joita on esitetty. Onneksi sinulla on varmuuskopiot, esimerkillistä toimintaa. Yksi mahdollisuus on, että käyttöoikeudet ovat vaihtuneet, vaikka niitä ei FAT32 tuekaan - aiheuttaa silti Windowsille lukuongelman.
Ubuntun omat ohjeet FAT-osioiden käyttämiseksi: http://koti.mbnet.fi/mikko75/ohjeet/ubuntuguide/ubuntuguide.html#mountunmountfat
Monessa jakelussa FAT-liitokset tulevat valmiina ja osioiden liittäminen vaatii vain kuvakkeen klikkaamista. Eli Ubuntun idioottivarmuus on omiaan aiheuttamaan uusia ongelmia...
- fatti
D:-levyn data ei ainakaan näy Windowsilla. Linuxista en tiedä, koska en onnistunut mounttauksessa.
Voisiko joku kärsivällinen yksilö kertoa tarkasti komennon niin, että voin sen kopioida suoraan komentotulkin riville, pliiis.
Osio on /dev/hdb3 ja haluaisin sen näkymään /home- hakemistoon.- siis
ensiksi sinun täytyy lisätä se osio /etc/ftsab- tiedostoon. Eli lisäät sinne ( rootina) rivin:
/dev/hdb3 /mnt/fat vfat noauto, user, rw 0 0
toi /mnt/fat -in fat voi olla mikä tahansa minkä haluat, esim juuri fat tai mitä vaan. Ja tuo hdb3 merkkaa siis sitä fat32-osiota, jos se on se. Jos ei, niin sen tilalle oikea osiointi. - fatti
siis kirjoitti:
ensiksi sinun täytyy lisätä se osio /etc/ftsab- tiedostoon. Eli lisäät sinne ( rootina) rivin:
/dev/hdb3 /mnt/fat vfat noauto, user, rw 0 0
toi /mnt/fat -in fat voi olla mikä tahansa minkä haluat, esim juuri fat tai mitä vaan. Ja tuo hdb3 merkkaa siis sitä fat32-osiota, jos se on se. Jos ei, niin sen tilalle oikea osiointi.Pari asiaa lievästi hämmästyttää vanhaa dos/windows- käyttäjää:
Tuon tekemäni mount- komennon jälkeen:
- swap- osio katosi
- windowsin d:- aseman tiedot katosivan W:ltä
- yksi käyttäjä korruptoitui
- linux väitti, että tuo /dev/hdb3 - osio oli itse asiassa swap- osio vaikka fdiskin listassa se on fat32- osio.
Ei tajuu.
Voisko joku viisas selittää?
Vaikka asensin Linuxin (taas kerran) uudelleen, ei tuota em. käyttäjää voi tehdä.
No. Nyt (toistaiseksi) kaikki pelittää.
Tulin vaan entistä varovaisemmaksi root:n käytössä. :)
Aina sitä oppii ja yritys/erehdys- periaate opettaa nopeimmin. Onneksi on tämä ylimääräinen kone, jonka kanssa voi sählätä.
Kiitos taas kärsivällisyydestä. - fatti
siis kirjoitti:
ensiksi sinun täytyy lisätä se osio /etc/ftsab- tiedostoon. Eli lisäät sinne ( rootina) rivin:
/dev/hdb3 /mnt/fat vfat noauto, user, rw 0 0
toi /mnt/fat -in fat voi olla mikä tahansa minkä haluat, esim juuri fat tai mitä vaan. Ja tuo hdb3 merkkaa siis sitä fat32-osiota, jos se on se. Jos ei, niin sen tilalle oikea osiointi.Voiko tuota /etc/ftsab- tiedostoa kopeloida tavallisella teksieditorilla?
Otin asennuksen yhteydessä talteen osiotaulun: kai se sentään pitää kutinsa?
Niin kuin näkyy, olen vainoharhaisen epäileväinen linuxin suhteen. Tulee mieleen -80 luku ja ensimmäiset kokemumkset dossin kanssa. :) - tarkoittaa
siis kirjoitti:
ensiksi sinun täytyy lisätä se osio /etc/ftsab- tiedostoon. Eli lisäät sinne ( rootina) rivin:
/dev/hdb3 /mnt/fat vfat noauto, user, rw 0 0
toi /mnt/fat -in fat voi olla mikä tahansa minkä haluat, esim juuri fat tai mitä vaan. Ja tuo hdb3 merkkaa siis sitä fat32-osiota, jos se on se. Jos ei, niin sen tilalle oikea osiointi.tiedostoa fstab??
fatti kirjoitti:
Voiko tuota /etc/ftsab- tiedostoa kopeloida tavallisella teksieditorilla?
Otin asennuksen yhteydessä talteen osiotaulun: kai se sentään pitää kutinsa?
Niin kuin näkyy, olen vainoharhaisen epäileväinen linuxin suhteen. Tulee mieleen -80 luku ja ensimmäiset kokemumkset dossin kanssa. :)Voi sitä editoida millä huvittaa, sillä se on ihan normaali tekstitiedosto siinä missä muutkin.
fatti kirjoitti:
Pari asiaa lievästi hämmästyttää vanhaa dos/windows- käyttäjää:
Tuon tekemäni mount- komennon jälkeen:
- swap- osio katosi
- windowsin d:- aseman tiedot katosivan W:ltä
- yksi käyttäjä korruptoitui
- linux väitti, että tuo /dev/hdb3 - osio oli itse asiassa swap- osio vaikka fdiskin listassa se on fat32- osio.
Ei tajuu.
Voisko joku viisas selittää?
Vaikka asensin Linuxin (taas kerran) uudelleen, ei tuota em. käyttäjää voi tehdä.
No. Nyt (toistaiseksi) kaikki pelittää.
Tulin vaan entistä varovaisemmaksi root:n käytössä. :)
Aina sitä oppii ja yritys/erehdys- periaate opettaa nopeimmin. Onneksi on tämä ylimääräinen kone, jonka kanssa voi sählätä.
Kiitos taas kärsivällisyydestä.Tuskin se swappiosio "katoaa" ihan noin vain. Varmaankin vain teit jonkun huomaamattoman virheen fstabiin. Swapin voit laittaa testimielessä käsinkin käyttöön, roottina "swapon /dev/swaposio" (ja pois käytöstä swapoffilla).
Miten "käyttäjä korruptoitui" ? En oikein tajua mitä tuo tarkoittaa käytännössä.
Partitioita voi katsoa myös tiedostosta /proc/partitions.
- fatti
Linux on siis Lineox.
Kai nuo komennot ovat ylespäteviä, vaiko ei?
Hauskaa M.A:n päivää kaikille. Onhan lippu salossa?- voivoi...
Vaihda jakelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1233736Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141691Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141558Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181396Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931393Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi281276Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti16964Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72943Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä124902Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60829