Mitäs mieltä helluntailaiset on jos heidän kokoukseen tulee ateistina pysyvä käymään yhden kerran istuen hiljaa ihmetellen menoa. Kääntymispelkoa ei luullakseni minulla ole, ellen siellä sitten sekoa.
?
Helluntailaisten kokoukseen?
6
404
Vastaukset
- kattoon.
Ei siellä sekoa, näkee vain toisia seonneita harjoittamassa uskoaan.Helluntailainen on "tunneuskova" jolle hurmostelu on tärkeää. Uskon pitää olla mahdollisimman näkyvää ja kuuluvaa sorttia, ollakseen aitoa.
Jos haluat osallistua niin huuda jeesusta ja ravistele käsiä ilmassa, tämä riittää aluksi. No mutta, tervetuloa johonkin kokoukseen. Käymällä saat kuvan kokouksen kulusta ja tavoista. Itse en kuulu helluntaiseurakuntaan, mutta Vantaalla ollessani käyn Korson helluntaiseurakunnassa. Karjalohjalla, missä asun, ei ole vapaiden suuntien toimintaa, mutta uskovainen kirkkoherra Linnavirta on hyvä mies ja lähettelee paimenkirjeitä laumalleen. Luterilaisessa Jumalanpalveluksessa en viihdy niiden kaavamaisuuden vuoksi joten kotipaikkakunnallani pääasiassa lueskelen vain Raamattua ja käyskelen tilamme metsissä rukoilemassa ja happea haukkaamassa. Ja kuulema laulustani ja veisuustani minut on helppo paikallistaa, heh.
Tilaisuudet ovat avoimia kaikille ihmisille. Isommassa seurakunnassa ei ulkopuolisen vierailua edes huomattaisi. Pienessä seurakunnissa huomataan mutta ei tulla erikseen tuputtamaan mitään. Arvelisin nykyään näin olevan kaikissa seurakunnissa.
- oon käynyt
siellä enkä oo tullu hullummaks päinvatsoin.
- todé
tuo kuullostaa kovasti päättäväiseltä. jopa niin, että voit ravistella hieman käsiäsi ilmassa ilmanko, että mitään kääntymisen vaaraa olisi.
päät salissa saattavat tietysti kääntyä, kun ravistelet, mutta vahva ateisti kestää sen kyllä.
infoilehan meitä, kun olet käynyt paikan päällä. katsotaan, kuinka kävi.- Syneus(m)
Kyllä tuo tulee toteutumaan ja laitan sitten infoa kokemuksestani. Odottelen ensin hellarikaverini saapumista matkoilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302305
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292218Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121579Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett131474Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701241- 1001145
- 171087
- 90941
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon19838Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks128822