Mistä nuo otsikon sanat tulevat? Pilkkomisesta en kuitenkaan uskoisi olevan kysymys. Piristä en osaa edes arvata.
Pilkkopimeä, piripinta
4
4598
Vastaukset
- maamies pellollansa
...en osaa nyt sanoa mitään.
Mutta "pilkkopimeästä" kyllä jotakin: sana tulee suomen sanasta "pilkka" joka tarkoittaa puuhun veistämällä tehtyä vaaleaa merkkiä. "pilkko-" on "pilkka"-sanan yhdyssanamuoto aivan samoin kuin esimerkiksi jalka-sanasta tulee jalko- (esimerkiksi "jalkopää").
Muinoin kun on jouduttu kulkemaan tiettömillä taipaleilla metsien halki kulkevia polkuja pitkin, on kulkureitit merkitty veistämällä pienellä kirveellä merkkejä polun varrella kasvaviin puihin, ns. pilkkoja.
Tarkoitukseen on käytetty pientä kevyttekoista kirvestä, josta ei ole juuri muuhun työhön ollut, ns. PILKKAkirvestä.
Kun sitten joskus pilvisinä syysöinä on ollut niin pimeää, että vain nuo puihin merkityt _pilkat_ eli merkit ovat heikosti kulkijan silmiin siintäneet, on alettu sanoa, että on PILKKOpimeää [ts. niin pimeää, että polustakin vain pilkat näkyvät].
Samaa perua on sanonta "pilkka osuu omaan nilkkaan" ja myös "pilkata" - alkujaan 'merkitä pilkoilla'.
--- Piika pirtissänsä
.. on maamies taas kerran lasinsa lauantaina täyttänyt, useammakin kerran. Pistä nyt pilkka nilkkaasi, niin näen potkaista nilkinnilkkaan, jos tulet pimeässä vastaa nilkkikilkitykset mielessä.
Varsinainen satusetämies tämä epäurbojurpo!
P.S. Näistä pilkkopimeistä, piripinnoista, typötyhjistä, täpötaysistä jne. on palstalla ollut puhetta ja selitys jo vuosikausia - toistuvasti. - outoja ihmisiä
Piika pirtissänsä kirjoitti:
.. on maamies taas kerran lasinsa lauantaina täyttänyt, useammakin kerran. Pistä nyt pilkka nilkkaasi, niin näen potkaista nilkinnilkkaan, jos tulet pimeässä vastaa nilkkikilkitykset mielessä.
Varsinainen satusetämies tämä epäurbojurpo!
P.S. Näistä pilkkopimeistä, piripinnoista, typötyhjistä, täpötaysistä jne. on palstalla ollut puhetta ja selitys jo vuosikausia - toistuvasti.Entäs uppo-outo?
Jotkin piripintaan-tyyppisistä sanoista saattavat sisältää alkuosanaan jonkin merkityksellisen sanan, usein perusmuodosta poikkeavassa yhdyssanamuodossa. Valtaosa niistä on kuitenkin eräänlaisen leikittelyn tulosta, jossa sanaa vahvistetaan etuliitteellä, joka äänteellisesti muistuttaa sanaa. Näin on syntynyt monia alkusointuisia ilmauksia - putipuhdas, supisuomalainen, typötyhjä. Alkuosalla ei ole itsenäistä merkitystä. (Esimerkiksi "supi" on kyllä suomen sana, mutta tällä eläintä tarkoittavalla sanalla ei ole tekemistä sanan "supisuomalainen" kanssa.)
Tämän ilmiön taustalla taas on yksinkertaisempi ilmiö, jossa sanaa vahvistetaan toistamalla se sellaisenaan. Hupaisaa on, että tällainen yksinkertainen toisto on palannut kieleen ja sitä käytetään osoittamaan, että tarkoitetaan aitoa, varsinaista, alkuperäistä asiaa: esim. "kirjakirja" on oikea kirja vastakohtana esimerkiksi ns. sähköiselle kirjalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37561Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t217503- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492