Kysymyksiä EU:n vastustajille

Jos Suomi olisi jättäytynyt EU:n ja EMU:n ulkopuolelle. Paljonko mahtaisi olla inflaatio Suomessa? Entä työttömyys? Mitäs sanotte korkotasosta?

Norjalla pyyhkii öljynsä ansiosta kohtuullisesti, mutta mitenkähän mahtaisi Suomen laita olla? Siltarumpupolitikot tekisivät talouspoliittisia silmänkääntötemppuja ja markkaa devalvoitaisiin yhtenään, että inflaation heikentämä kilpailukyky säilyisi edes jonkinmoisena. Korot olisivat pilvissä ja tuskin työttömyyskään olisi nykyistä alempana.

Niin että paljonko minun pitäisi maksaa asuntolainani korkoina, kasvaneina työttömyysmenoina ja kallistuneina ulkomaanmatkoina ja -tuotteina vuodessa ylimääräistä? Montako kertaa enenmmän kuin nykyisin maksamani jäsenmaksut EU:lle?

Paljonko köyhempiä te olisitte valmiita olemaan EU:n ulkopuolisessa Suomessa?
20535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

...vain siitä, että sinne eduskuntaan pyrkivät hoitamaan asioitamme vääränlaiset ihmiset, jotka eivät osaa hoitaa vastuullisia tehtäviään. Näissä asioissa muutoksia pitäisi tehdä siellä alkupäässä, jossa niitä edustajia valitaan eduskunnan ehdokkaiksi. Ehdokkaat ovat aina samoja, koska ne valitsijat ovat aina samoja. He eivät ole tavan kansalaisten valitsemia, joten tätäkin kautta demokratia ei edes voi toteutua.
Eduskuntaan eivät edes kelpaa enää tavan kansan asioita ymmärtävät henkilöt, joten nyt se kehityksen alin taso onkin keskiluokan taso. Muiden asioita ei halutakaan hoitaa, eikä välitetä.
Ja onhan se kummallistakin kummallisempi asia, että luodaan lakeja, joiden avulla estetään osaa kansasta tekemästä työtä!!! Sitten haukutaan, kun eivät tee työtä!!!

Köyhien yksinhuoltajien ja yksin asuvien pitäisi tehdä orjatyötä ja samalla hakea toimeentulo sos-luukulta, mutta rikkaat eivät halua olla osallisena näihin "inflaatiojuttuihin" tai palkkatason kohtuullisena pitämiseen.
Vain rikkailla on oikeus säilyttää omat etunsa joka asiassa. Jo se viestii sitä, ettei ruohonjuurityöllä ole enää arvoa, joten miksi sitten tehdä arvotonta työtä?

Jos tämä EU:n myötä tullut "tehokkuusajattelu" on tärkeämpää kuin ihmisen arvo onnellisena ihmisenä, perheen vanhempana, työntekijänä ja kansalaisena, niin silloin olet oikeassa?
Onneksi rahalla onnea ja onnellisuutta ei voi ostaa. Ainoastaan ihmiset voivat juosta näidenkin asioiden perässä, kenties koko elämänsä ajan.

Koska ostovoiman vähettyä myös yrittäjien kannattavuus laskee, on mentävä ulkomaille hankkimaan niitä ylisuuria optioita.
No, päästäänhän tätä kautta eroon näistä "omaa etuaan ajavista".

Pankkeihinkin valitaan aina henkilöitä, joilla nähdäkseni ei ole sellaista osaamistaitoa, joiden avulla myös pankkien halua rahastaa asiakkaita keinoilla millä hyvänsä, pysyisi kurissa.
Lisäksi Suomessa herroiksi haluavia on ihan liikaa. Koulutusta on liikaa ja koulutukset kestävät liian kauan. Ihmiselle ei jää aikaa hankkia omaa toimeentuloaan.Työn kautta oppimista ei arvosteta, vaikka vasta sitä kautta tapahtuu myös sitä osaamisen kehitystä mielekkäällä tavalla. Teoriat ovat aina teorioita.
Ei ole rahaa vanhusten ja sairaiden auttamiseen, sanotaan, joten ihmisten on pysyttävä erossa näistä asioista. Jokaisella on oikeus omaan elämäänsä, sanovat ne, jotka itse haluavat elää herroiksi, mutta apua tarvitessaan syyllistävät sitten juuri ne ihmiset, jotka muutoin eivät kelpaa heidän elämäänsä.
Mutta onhan köyhälläkin oltava oikeus omaan elämään samalla tavalla ellei ole oikeutta työntekoon sellaisin ehdoin, että niillä palkoilla voi myös elää. Muutoinhan viestitään sitä, ettei köyhällä ole oikeutta elämään. Kuka se inflaation sitten kurissa pitää. Sitten on jälleen tehtävä uusia köyhiä jne. Kyllä maailman väkiluku siten vähenee, myös Suomen. Mutta sehän on tapa Suomessakin päästä eroon yli nelikymppisistä yksinhuoltajista ja yksin asuvista sekä muista sairaista ja köyhistä.

Kaikin huipuksi köyhällä ei ole oikeutta saada oikeutta. Se on viimeinen pisara ihmisen arvon menetyksessä.
Sitten ihmetellään, jos ihmiset voivat huonosti ja sairastuvat. Tai haluavat tehdä itsemurhia, koska ihmisarvoton elämä tuntuu liian raskaalta taakalta. Tai ainainen ruokarahojen kerjääminen käy lopulla liian nöyryyttävän ylivoimaiseksi kestää.
Mutta nämä asiat ovat rahan perässä juoksijoiden mielestä mitättömiä asioita omien etujen rinnalla.

Kaikki maksaa ja se raha on jostain hankittava. Ruohonjuuritaso on se taho, joka sitä uutta rahaa synnyttää. Kun sen voimavarat on tuhottu, tulemme entistä riippuvaisimmiksi muiden maiden kansalaisista. Samalla se on merkki itsenäisyytemme menettämisestä.
Suomen asioita ei ole hoidettu siten, kuin mitä Suomen rahkeet kestävät - olosuhteiden ja todellisuuden mukaisesti. Suuruuden hulluus onkin osoittautunut niiden taudiksi, jotka alkuun syyllistivät muita tästä asiasta.

Muiden maiden kansalaisten riisto aiheuttaa jatkossa sotia, sillä he eivät tunne armoa vieraita riistäjiä kohtaan.

Kirjoituksesi vahvisti myös sen, että Suomeen synnytettiin tahallisesti tämä köyhyys ja työttömyys sekä ihmisten eriarvoisuus. Ei haluttukaan lähteä sille tielle, jossa byrokratiaa ja yleistä kulutusta tasapuolisesti vähentämällä olisi toteutettu nämä mainitsemasi alennukset.

Entiset työntekijät joutuvat aina hinnan maksajiksi vanhetessaan. Joten te nyt työssä olevat - varautukaa tulevaan työttömyyteenne. Suomessa on oltava köyhiä, jotta inflaatio ei nouse tai muu kulutus ei kasva liikaa. Sitä kautta koko ruohonjuuritason ihmisen elämällä ei olekaan mitään merkitystä. Merkitystä on vain inflaation kurissa pysymisestä ja rikkaiden rikastumisella.

Esim. jos asuntopolitiikassa ei olisi vapautettu asuntojen hintapolitiikkaa, hinnat olisivat pysyneet kurissa.
Kaikki sai alkunsa siitä, kun jokaiselle siihen kykenevälle annettiin vapaus ajaa "omaa etuaan hinnalla millä hyvänsä". Niinpä nyt elämmekin sitä aikakautta, jolloin ns. kovat kyynärpäänkäyttäjät pääsivät valtaan. Historia toistaa itseään ties monettako kertaa. Mitään ei ole opittu. Hyväosaiset rikkaat puolustavat vain omia ja gellegoidensa etuisuuksiaan.

Äänestä

oli se kamalaa aikaa silloin joskus ennen eu:ta, asunnonkin joutui maksamaan äkkiä pois.

>>- 70 luvulla, kun tulin isäni mukana eteläsuomeen, hän kykeni tehdastyöläisen palkalla elättämään 5 henkisen perheen, vaimo oli kotona, rahaa riitti juhlimiseen, kalusteiden uusimiseen tämän tästä, talon ostoon ja maksamiseen 8 vuodessa...

- kuinka työttömiä oli vain 50.000, ulkomaan tai valtion velkaa yleensä ei juuri lainkaan, nyt työttömiä on 400.000 ja velkaa mielettömästi.

- kuinka nuorena kossina 70/80 luvun vaihteessa pystyi ostamaan heti ammattikoulun jälkeen töihin mentyä auton ja muutaman vuoden vanhan prätkän, kun nyt ei DI:n palkkakaan meinaa riittää kuin asunnon maksuun...

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=21500000000063191#21500000000063191

Äänestä
  • On aikoja eletty, jos joku kaipaa 70-lukua takaisin. Sama juttu kuin armeijamuistelossa. Mitä kauemmin kuluu aikaa, sitä ihanammin muistaa. Tosiasia on ja pysyy. Se oli surkeaa aikaa.

    Äänestä

  • Jossarian kirjoitti:

    On aikoja eletty, jos joku kaipaa 70-lukua takaisin. Sama juttu kuin armeijamuistelossa. Mitä kauemmin kuluu aikaa, sitä ihanammin muistaa. Tosiasia on ja pysyy. Se oli surkeaa aikaa.

    tuon lainaukse kirjoittajalle olleen surkeaa aikaa ollenkaan, käyhän katsomassa sieltä linkistä se keskustelu, ei ollut mikään "aika kultaa muistot tarina" tai inttimuistot tarina, vaan keskustelua taloudesta, työttömyydestä, inflaatiosta, koroista ja niiden vaikutuksista ja seurauksista.

    Äänestä

  • Jossarian kirjoitti:

    On aikoja eletty, jos joku kaipaa 70-lukua takaisin. Sama juttu kuin armeijamuistelossa. Mitä kauemmin kuluu aikaa, sitä ihanammin muistaa. Tosiasia on ja pysyy. Se oli surkeaa aikaa.

    faktoja millä ottaa osaa keskusteluun,riman alle asiattomuuksiin taas upposit,kun eväät loppui...voevoe!!!

    Äänestä

  • Suomalaisen miehen keskipalkka on tällä hetkellä ~2600e.. Kyll sillä aina vaan yhden perheen elättää jos haluaa? Ja rahaa riitäää vielä lainanlyhennyksiin, taulutelkkariin ja pariin autoon.

    Ja eipä noi tunnu olenva autottomia noi 18-kesäset nykyäänkään.. valitettavasti tosin.. :)

    Äänestä

No ainaskin suomella olisi halpa valuutta ja kilpailukykyinen teollisuus.. ja korotkin olisi eu tasoa..

Äänestä
  • Suomi olisi banaanivaltio. Ajattele Lukashenkoa. Näitkö eilen televisiossa, kun hän marssi koppalakki päässä, vihreässä univormussaan?

    Äänestä

"Jos Suomi olisi jättäytynyt EU:n ja EMU:n ulkopuolelle. Paljonko mahtaisi olla inflaatio Suomessa? Entä työttömyys? Mitäs sanotte korkotasosta?"

-Voimakkaammasta talouskasvusta johtuen inflaatio saattaisi olla jotain 0,5% nykyistä korkeampi. Keskuspankkimme ohjauskorko saattaisi olla esim. samalla tasolla Ruotsin vastaavan koron kanssa.


"Siltarumpupolitikot tekisivät talouspoliittisia silmänkääntötemppuja ja markkaa devalvoitaisiin yhtenään, että inflaation heikentämä kilpailukyky säilyisi edes jonkinmoisena. Korot olisivat pilvissä ja tuskin työttömyyskään olisi nykyistä alempana."

-Minä taas olen taipuvainen uskomaan että "siltarumpupoliitikkomme" harjoittaisivat sitä samaa menestyksekästä Viinasen - Niinistön finanssipolitiikkaa, jolla Suomen talous tervehdytettiin ja luotiin pohja lamasta selviytymiselle sekä vakaille rahamarkkinoille ja alhaisille koroille. en myöskään usko, että kelluvaa markkaamme olisi kertaakaan devalvoitu ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että siinä ei olisi mitään mieltä. Eivät ruotsalaisetkaan ole devalvoineet kelluvaa kruunuaan.

Niin että eiköhän Suomella pyyhkisi ihan hyvin EU:n ja EMUn ulkopuolella. Vai sattumaako luulet olevan sen, että EMU-Eurooppa on ollut koko 2000-luvun koko teollistuneen maailman hitaimmin kasvava talousalue?

Äänestä
  • Kerrankin joku uskoo talouskasvuun ilman turhia epäilyksiä!

    Äänestä

  • talollinen kirjoitti:

    Kerrankin joku uskoo talouskasvuun ilman turhia epäilyksiä!

    alasajetaan ? Oletko itse ollut joskus päivätöissä ? Koska täytät muuten 17 v ? :)

    Jatka samaan malliin, Latollinen, olet hauskaa luettavaa ! ;)

    Äänestä

Eurooppalaiset taloustieteilijät ovat ilmaisseet yhteisen huolensa EMU politiikasta,koska se ei perustu minkäänlaiseen asiantuntevaan talousoppiin,tai perusteltuun näkemykseen talouden kehityksestä ja siihen liittyvistä tosiasioista!Sinä spekuloit asioilla joilla ei ole tekemistä jäsenyytemme kanssa!Sekä inflaatio,että kilpailukykymme,kuten myös työttömyyskin olisi ollut säädeltävissä aivan samoin kuin nytkin,jos se olisi katsottu ainoaksi mahdolliseksi vaihtoehdoksi!Markka olisi voinut "koventaa",tai "heikentää" ilman jäsenyyttä,kuten Koiviston kaudella(tosin surullisin seurauksin)!Ilman EMU:n pakkopaitaa pelivara olisi ollut omamme,kuten vastuukin!Nyt ovat juosseet ulos maasta sekä työpaikat,että pääomat ja se jättää jälkensä...katsohan miltä tämä yhteiskunta näyttää,huolimatta matalasta veroprosentista,huolimatta siitä että valtiolla menee hyvin!Kansalaisten kannalta tällä menestyksellä ei ole mitään merkitystä.Olennaiset uhkat arjessa eivät ole vähentyneet.Tilastot puhuvat ikävää kieltään ja nyt maksetaan pahoivoinnista suurempi lasku,kuin aiemmin hyvinvoinnista,jonka EMU romutti käskien kaventamaan julkista sektoria mm.!!

Äänestä
  • Markkinavoimia on ehdottomasti säänneltävä, sillä muuten ne kääntyvät tuhoisasti itseään vastaan. Tämä on amerikkalaisen yhteiskuntakriitikon David Kortenin mukaan se asia, mikä markkinoiden toiminnasta tiedetään.

    - Saattaa kuulostaa paradoksaaliselta, mutta vaihtoehto on demokratia ja markkinatalous, Korten sanoi.
    http://www.verkkouutiset.net/arkisto/Arkisto_1998/30.lokakuu/MARK4298.HTM

    Äänestä

  • pah ja pöh kirjoitti:

    Markkinavoimia on ehdottomasti säänneltävä, sillä muuten ne kääntyvät tuhoisasti itseään vastaan. Tämä on amerikkalaisen yhteiskuntakriitikon David Kortenin mukaan se asia, mikä markkinoiden toiminnasta tiedetään.

    - Saattaa kuulostaa paradoksaaliselta, mutta vaihtoehto on demokratia ja markkinatalous, Korten sanoi.
    http://www.verkkouutiset.net/arkisto/Arkisto_1998/30.lokakuu/MARK4298.HTM

    sanomasi alleviivaukseksi mainita yhden arvostetun taloustieteilijän joka on julkisesti sitä mieltä että EMU talous on järkevää ja johtaa niihin tavoitteisiin joita sillä sanotaan ajettavan....ai ei tuu ketään mieleen??No ei ihme ei ne viitti häpästä itseään omissa ammattipiireissään!!!

    Äänestä

  • voisitkin kirjoitti:

    sanomasi alleviivaukseksi mainita yhden arvostetun taloustieteilijän joka on julkisesti sitä mieltä että EMU talous on järkevää ja johtaa niihin tavoitteisiin joita sillä sanotaan ajettavan....ai ei tuu ketään mieleen??No ei ihme ei ne viitti häpästä itseään omissa ammattipiireissään!!!

    vailla taloustieteilijöiden tukea. Suomessa Fortumin kaltaiset monopoliyritykset eivät täytä vapaan markkinatalouden kriteerejä. Siihen on kytkyksissä valtio ristiriitaisin tavoittein

    Äänestä

valtion talous voisi paremmin. Tämä olisi seurausta pienemmistä epäsymmetrian ongelmista. Hinta jolla vakautta maksetaan. Ruotsin malli on nerokas, valittavissa oleva kurssi, jolla kruunu on kytketty euroon. Kaikki edut, ei haittoja.

Vertaa Ruotsiin niin huomaat: Työttömyys on vain puolet. Veroprosenttikin voisi olla pienempi. Suomeen on siunaantunut kansan rasitteeksi valitettavasti pahin yhdistelmä poliitikkoja: Tyhmiä, ahkeria ja vieläpä ahneita.

http://www.nettisanomat.com/2003/01/02/etusivu.htm

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000052&posting=22000000015087101

Äänestä

Anne Koski, 26.11.05, tarkastetussa väitöskirjassaan:

"Aluksi Suomen poliittinen johto loi mielikuvaa,
ettei puolueettomuusasema muutu radikaalisti
EU-jäsenenä ja että puolueettomuus on
neuvoteltavissa. Prosessin aikana valtiovalta
suuntasi julkista huomiota pois Maastrichtin
sopimuksen velvoitteista näytösten avulla. Tämän
lisäksi poliittinen johto salasi asioita, esitti
ristiriitaisia tulkintoja ja piti matalaa
profiilia julkisuudessa. Media yritti paikata
tällä tavalla syntynyttä aukkoa.

Maatalousneuvotteluissa Suomi yritti puolustaa
kansallisia etuja entiseen tapaan. EU ylläpiti
näytösten avulla mielikuvaa neuvottelujen ripeästä
etenemisestä ja Suomi salasi niiden avulla
kulissien takaiset erimielisyydet. Pyrkimys
EU-piireihin teki kansallisen edun puolustamisen
EU:ssa entistä vaikeammaksi. Suomi joutui ottamaan
alusta alkaen huomioon omansa rinnalla EU:n
maineen. Kansanäänestyksen alla valtiovalta
turvautui julkiseen valheeseen."

Tässä vielä koko väitöskirja:
http://acta.uta.fi/teos.phtml?10793

Äänestä

Suomalaiset ottavat asuntolainaa ja ylivelkaantuvat riippumatta siitä mihin kuulumme.
Kysy äidiltäsi neuvoa raha-asioissa jollet itse tiedä.
Työttömyys ?
"Globalisaatio" on jo ajanut eu:n myötä teollisuuttamme ihan tarpeeksi alas. Oma palkkasi, yli 4000 e ? :)

Rajojen hämärtyminen toi meille mm. huumeet, mafian, prostituution ja pimeän työvoiman.
Lapsiamme raiskaavat "tummaihoiset".
Lisäksi maamme toimii autovarkaiden ja ties minkä rosvoilun kauttakulkumaana, esim. Venäjälle ja Ruotsiin.
Paljonko se maksaa yhteiskunnallemme ?
No sehän ei sinua kiinnosta, lobbari. Mutta pitäisit edes suusi kiinni !

Äänestä

ylimääräistä ruuasta ja peruspalveluista kun olemme EU:ssa?!?!?Mihinkään ulkomaanmatkoihin ei ole ikinä varaa.Hinnat nousi EU:n myötä mutta ettehän te hyvin toimeentulevat sitä myönnä.Ei se teitä hetkauta.Ramppaa sinä vaan ulkomailla ja sisusta omakotitaloasi ja pidä turpasi kiinni.
PS: kuinkahan monta työtöntä saadaan uusimman rekkadirektiivin myötä?!Ja hintojen nousua kun kuljetusyritykset tasaavat "hitsausmenojaan" kuljetusmaksuilla...perkele.
Pois EU:sta ja heti.

Äänestä

EU-kannattajien ainoa mahdollisuus saada EU näyttämään hyödylliseltä on spekulointi korko- ja talouspolitiikalla.

Mitään konkreettista hyötyä eivät he voi esittää, vaan pelkästään tällaisia olettamuksia ja väitteitä joita ei voi osoittaa sen paremmin oikeiksi kuin vääriksikään.

Tuollaiset spekulaatiot sekä se, ettei voida tuoda mitään arkipäivään kuuluvaa konkreettista EU-hyötyä osoittavat jo sinällään, että EU-kannattajien eväät ovat todella vähissä.

Harmi vaan, että yläluokka, joka tätä Suomea johtaa, hyötyy EU:sta, ja niinpä joudumme olemaan siinä maksumiehinä niin kauan kunnes tuhkatkin on viety pesästä. Sitten EU loppuu ja jäljellä on vain sikarikas yläluokka ja savuavien raunioiden seassa asuva köyhälisto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarkka-Euro kirjoitti:

Jos Suomi olisi jättäytynyt EU:n ja EMU:n ulkopuolelle. Paljonko mahtaisi olla inflaatio Suomessa? Entä työttömyys? Mitäs sanotte korkotasosta?

Norjalla pyyhkii öljynsä ansiosta kohtuullisesti, mutta mitenkähän mahtaisi Suomen laita olla? Siltarumpupolitikot tekisivät talouspoliittisia silmänkääntötemppuja ja markkaa devalvoitaisiin yhtenään, että inflaation heikentämä kilpailukyky säilyisi edes jonkinmoisena. Korot olisivat pilvissä ja tuskin työttömyyskään olisi nykyistä alempana.

Niin että paljonko minun pitäisi maksaa asuntolainani korkoina, kasvaneina työttömyysmenoina ja kallistuneina ulkomaanmatkoina ja -tuotteina vuodessa ylimääräistä? Montako kertaa enenmmän kuin nykyisin maksamani jäsenmaksut EU:lle?

Paljonko köyhempiä te olisitte valmiita olemaan EU:n ulkopuolisessa Suomessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu