Kokoomus tänään Nybergin ohjelmassa

Kokoomuksen kannattajat pääsevät tänään hyvin esiin Arto Nybergin ohjelmassa. Mukana ovat innokkaat kokoomuslaiset Lauri Törhönen, Hannele Lauri ja Riki Sorsa.
Taitaa Nybergin itsekin olla kokoomuksen miehiä eli porukan pahin syöpäläinen.
3166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ohjelmassa pitää olla jotain tasoa

Äänestä

   Suomeen on nyt tuotu Yhdysvalloista sikäläinen erityisesti demokraatteja kohtaan suunnattu halpamainen painostus ja perusteeton, ala-arvoinen mustamaalaus, jonka pilotointi tapahtui Sauli Niinistön vaalikoneistossa.

Suomessa on ennenkin käyty tiukkoja presidentinvaaleja. Historia kertoo, että 1956, kun vastakkain olivat K.A. Fagerholm ja Urho Kekkonen ja yksi valitsijamiesääni lopulta ratkaisi, valitsijamiehiä ja -naisia valittaessa käytettiin energiaa, mielikuvitusta ja painomustetta vastapuolen mustamaalaamiseen lentolehtisillä ja huhukampanjoilla. Yleisesti voidaan kuitenkin todeta, että Suomessa on harrastettu rehtiä poliittista kilpaa ja pitäydytty kohtuullisessa asiallisuudessa. Näin tähän saakka.

Nämä presidentinvaalit olivat laatuaan ensimmäiset Suomessa, jossa kilpailijan parjaaminen ja loanheitto saavutti ammattimaiset mitat: se oli ennalta suunniteltua ja organisoitua. Asialle oli järjestetty tehokkaat ja juuri alatyyliseen loanheittoon erikoistuneet tekijät. Kyseessä on Sauli Niinistön vaalikoneisto. Kampanjan vaiettu loanheitto-osasto oli toteutettu amerikkalaisen mallin mukaan. Niinistön kampanjapäällikkö Harri Jaskari oli tiettävästi käynyt erikseen perehtymässä menettelytapoihin Yhdysvalloissa. Strategian olennainen osa olivat vastapuolen persoonaan käyvät ala-arvoiset ja moraalittomat mustamaalausviestit, joita Niinistön kampanjakoneistoon rekrytoidut nuoret nettikirjoittajat tehtailivat.

Kampanja aloitettiin heti toisen kierroksen käynnistyttyä tekstiviestein ja sähköpostein, ja sitä jatkettiin systemaattisella ja tauottomalla parjauksella Internetin keskustelupalstoilla. Toiminta saavutti uskomattoman laajat mittasuhteet. Se perustui laajoihin, kokoomuksen piiritasolla kautta maan luotuihin puhelinrenkaisiin ja yötä päivää päivystäviin nettikirjoittajiin.
Niinistön vaalikampanjan amerikkalaisen loanheittokoulutuksen hankkineet pojat ja tytöt kuitenkin erehtyivät pahan kerran. Suomessa ei mennytkään läpi se sama metodi, joka tehoaa sivistystasoltaan alhaisessa USA:ssa.

Ensimmäinen merkittävä suunniteltu isku oli kuuluisaksi tullut kehitelmä, "vappupuhe", jota ei ollut koskaan pidetty ja jonka luonteista ei kovinkaan kommunistijohtaja ole Suomen historiassa koskaan pitänyt. Sanomaa olisi itse propagandaministeri Göbbelskin kadehtinut. Se noudatti tunnettua ohjetta: moninkertaista valhe niin saat ihmiset uskomaan propagandaasi. Tämä Jaskarin ja kokoomuksen johdon häikäilemätön sumutusyritys ei kuitenkaan uponnut arvostelukykyisiin suomalaisiin. Se sai julkisuutta, joka murensi ehdokas Niinistön uskottavuutta ja arvovaltaa. Osa puhelinrenkaaseen alkuun innokkastikin osallistuneista tavallisista sivistyneistä kokoomuslaisista tunsi aivan oikeutetusti tulleensa petetyksi. He olivat tulleet vedetyksi mukaan menettelytapaan, jota he eivät voineet hyväksyä. Sen jälkeen puhelinkampanjoinnilta katosikin pohja.

Prosessia kuitenkin jatkettiin Internetissä, kuten kaikki keskustelupalstoja seuraavat ovat voineet tyrmistyneenä todeta. Oli valmistettu oikein erikseen Tarja Halosta ja hänen perheenjäseniään häpeällisesti herjaavia törkysivuja, joille nettiin kirjoittava rinki laittoi linkkejään keskustelupalstoilta ja levitti niitä teksti- ja sähköpostiviesteissä. Toimintaa johdettiin ja suunniteltiin Niinistön vaalitoimistosta, ja nuori nörttiporukka oli suorastaan yli-innokasta puuhassaan. Kun otetaan huomioon toiminnan organsioituneisuus, on selvää että sitä johdettiin ammattimaisesti. Mistä muualta jos ei ehdokkaan vaalitoimistosta? Voidaankin esittää vakava kysymys, kuinka toiminta saattoi jatkua koko kampanjan ajan, jos se ei ollut ehdokkaan tiedossa. Herää ikävä epäily joka vetää häpeällisen varjon Sauli Niinistön maineen ylle.

On myös selvää, ettei ”hyvin” tominut lokakoneisto lopeta toimintaansa tähän. Aina löytyy foorumeita, joita voidaan jatkossakin hyödyntää tasavallan presidentiksi valitun Tarja Halosen ja muiden poliittisesti aktiivisten, demokratiaa puolustavien ihmisten parjaamiseksi mediassa. Tämä ei ole kunniaksi kansanvallalle. Jos tämä toiminta edelleen laajenee, kuten on ennakoitavissa, voidaan kysyä, kuka kansalaisista enää rohkenee panna itsensä likoon ja toimii julkisesti vaikuttaen poliittisessa päätöksenteossa vakavalla mielellä. Jääkö aktiivinen kansalaisuus ja osallisuus demokratiasta syrjäytyneiden hörhöjen areenaksi? Tällainen toiminta ei ole rakentamassa oikeaa demokratiaa vaan murentaa sitä. On ikävää, että arvoilla Työ, isänmaa ja Jumala esiintynyt Sauli Niinistö juuri rantautti Suomeen uudentyyppisen, systemaattisen ja ala-arvoisen mustamaalauskulttuurin, jolla se ohjaa demokratian pelisääntöjä vasta opettelevia nuoria toimimaan halpamaisella ja demokratiaa haavoittavalla tavalla.

Tästä Niinistö vaalitoimistoineen on vastuussa ja kansalaisille selityksen velkaa.    

   

Äänestä
  • Itse olen kokoomuksessa jonkinlaisessa asemassa oleva henkilö ja tein paljon vaalityötä Niinistölle.

    Meillä kampanjassa juurikin korostettiin, että lokaa ei heitetä vaan keskitytään oman ehdokkaan kehumiseen ja oman ehdokkaan ajatusten eteenpäin viemiseen ja perustelemiseen. Itse ainakin noudatin ohjetta ja tätä ohjetta tuli sähköpostitse kaikille vapaaehtoisille kampanjatyöntekijöille Harri Jaskarilta.

    Jaskari mm. puuttui joidenkin ei-kokoomuslaisten Karjala-takaisin miesten tai mitä he nyt olivatkaan, lanseeraamaan Halosen vappupuhe parjaus tekstariin, sanomalla että viestiä ei pidä lähettää eteenpäin, se ei kuulu Niinistön kampanjaan ja on valheellinen.

    Niinistön virallinen kampanja oli iloinen, innostunut ja siisti. Meitä harmitti, kun jotkut hihhulit parjasivat Halosta valheellisesti ja aiheuttivat meille takapakkia kampanjassa. Kokoomuksella ei ollut loanheiton kanssa mitään tekemistä.

    Sen sijaan SAK teki Niinistöstä vääristelevän ja parjaavan esitteen ja SAK ja muut Halosen kampanjatyöläiset levittivät perättömiä juttuja Niinistön leikkauksista valtionvarainministerinä.

    Mitä tulee mukamas värvättyihin nettikirjoittajiin, niin ei meitä kukaan värvännyt tai palkannut. Kokoomuksen kannattajia on vaan paljon nuorissa jotka käyttävät nettiä ja me kirjoiteltiin ihan vapaaehtoisesti eri keskustelupalstoille ja puolusteltiin Niinistöä vääristeltyjä syytöksiä vastaan.

    Tokihan nettiin voi kirjoittaa kuka tahansa äärilikkeiden kannattaja ja haukkua Halosta. Eihän sille mahda Jaskari eikä kukaan muukaan mitään. Niinistön kampanjan osa se ei kuitenkaan ollut vaan valitettaa meille haitallista Halosen fanaattisten vastustajien riehumista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


älä vahtaa kun lahtaan kirjoitti:

Kokoomuksen kannattajat pääsevät tänään hyvin esiin Arto Nybergin ohjelmassa. Mukana ovat innokkaat kokoomuslaiset Lauri Törhönen, Hannele Lauri ja Riki Sorsa.
Taitaa Nybergin itsekin olla kokoomuksen miehiä eli porukan pahin syöpäläinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu