Kevytkomissaari Rehnin kökköenglanti

Kauan on jo tiedetty, että KEPUlainen kevytkomissaari Olli Rehn on täysin välisarjan jätkä. Rehnin nimitys komissaariksi perustui vain ja ainoastaa jäsenkirjaan. Pätevyydellä ei ollut nimityksessä mitään väliä.

Nyt on arvovaltainen Financial Times arvioinut Olli Rehnin englannin kielen taitoa. FT kuvailee Rehnin "englantia": "vaivoin kuultavissa olevaksi monotoniaksi".

Ovatko kaikki KEPUlaiset käyneet saman kielikoulun? Anneli Jäätteenmäen kielitaito on ala-arvoinen, Matti Vanhanen hädin tuskin osaa yhtään vierasta kieltä ja kevytkomissaari Rehn on surkea.

Mistä ihmeestä KEPU kaivaa näitä "asiaosaajia"?

10

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaa nyt

      jos sellainen on?

      • sieltä löytyy

        Asiasta kerrotaan tänään mm. Aamulehden Sunnuntai-liitteessä sivulla 5.


      • oivahärkönen
        sieltä löytyy kirjoitti:

        Asiasta kerrotaan tänään mm. Aamulehden Sunnuntai-liitteessä sivulla 5.

        Olli Rehn on sentään suorittanut Cambridgen yliopistossa tohtorin tutkinnon ja ollut vuosikausia Brysselissä komissaari Liikasen kabinettipäällikkönä.

        Hänellä on momotooninen ja töksähtelevä tapa puhua savoakin.


      • opettaja.
        oivahärkönen kirjoitti:

        Olli Rehn on sentään suorittanut Cambridgen yliopistossa tohtorin tutkinnon ja ollut vuosikausia Brysselissä komissaari Liikasen kabinettipäällikkönä.

        Hänellä on momotooninen ja töksähtelevä tapa puhua savoakin.

        Olli Rehnin englannin kieli on todella surkeaa. On itse asiassa vaikea uskoa, että hän on kuulemma opiskellut Englannissa. Mikäli Olli Rehn olisi oikeasti opiskellut tuossa huippuyliopistossa, hän olisi oppinut kielen ja erityisesti lausumisen paremmin.


      • britti-Tom
        opettaja. kirjoitti:

        Olli Rehnin englannin kieli on todella surkeaa. On itse asiassa vaikea uskoa, että hän on kuulemma opiskellut Englannissa. Mikäli Olli Rehn olisi oikeasti opiskellut tuossa huippuyliopistossa, hän olisi oppinut kielen ja erityisesti lausumisen paremmin.

        Olli Rehnin englanti on kieliopillisesti täydellistä. Myös hänen englanninkielisissä kirjoiotuksisaan ei ole korjaamista. On helppo uskoa hänellä olevan tohtoritutkinto Oxfordin yliopistosta. Mitä hänen ääntämykseensä tulee, siinä on tyypillinen suomalainen aksentti.

        Jos suomalainen haluaa ääntää englantia täydellisesti, kieliopinnot pitäisi aloittaa jo n. 7 vuoden iässä. 12-13 vuotta täyttäneen on melkein mahdotonta oppia minkään vieraan kielen täydellistä ääntämystä. Ikkuna aivoissa tähän sulkeutuu siinä iässä. Tämä on aivotutkimuksen todistama asia. Ongelmana omaan kieleen kuulumattomat äänteet, joita ei voi oppia täydelliseksi em. iän jälkeen.

        Siksipä suomalaisten kielitaidon parantamiseksi kouluissa pitäisi aloittaa vieraiden kielien opettaminen 1-luokalta lähtien.


    • ihme

      hän oikein on? Ei ainakaan kuulosta Olli Rehniltä, hänen virkansa kun on europarlamentissa rankattu 3 tärkeimmän komissaarin joukkoon.

      Eipä ole muuallakaan hurraamista. Lipposen önglanti on todella hirveää kuultavaa ja Heinäkenkä ei ole vielä oppinut edes perusteita. Jyrki-boy on sentään jo lähes oppinut kieliopin perusteet mutta lausunnassa on vielä valtamerilaivan mentävä aukko. Ja Itälästä ei kannata edes puhua...

      Oikeastaan kysymyksesi kuuluisi oikeassa muodossa: "Eikö poliittisiin puolueisiin todellakaan eksy yhtään englanninkielen taitoista?"

      Kyllä nyt on tainnut Kanaan iskeä lintuinfluenssa..

    • Britti-Tom

      Olli Rehnin englanti on kieliopillisesti täydellistä. Myös hänen englanninkielisissä tekstissään ei ole korjaamista. On helppo uskoa hänellä olevan tohtoritutkinto Oxfordin yliopistosta. Mitä hänen ääntämykseensä tulee, siinä on tyypillinen suomalainen aksentti.

      On pelkästään fiksun miehen merkki, että uskaltaa näyttää olevansa suomalainen myös englanniksi. Britistä kuulostaa nähkääs suunnattoman koomiselta sellainen henkilö, joka yrittää ääntää englantia yläluokkaisen oxfordilaisittain. Se saattaa mennä suomalaiseen täydestä, mutta aiheuttaa britille suorastaan tuskaa tuottavia naurunväänteitä jos on pakko pysyä vakavana (Turpeinen esittää loordia).

      En viitsi mainita nimiä, mutta heitä on poliitikkojenkin joukossa monta.

      • Herr Doktor

        Täällä palstalla näköjään Rehnin mukaopinahjot menevät suloisesti sekaisin.

        Olli Rehnin englanti on erittäin heikkotasoista ja hänen lausunnoistaan ei tahdo saada selvää. Sama ongelma oli myös Anneli Jäätteenmäellä.

        Olli Rehn ei muutenkaan ole onnistunut komissaarina. Tuo hauska nimitys "kevytkomissaari" on erittäin kuvaava.


    • Krottinen

      Niin, missäs vaiheessa ne Heinäluoman kieliopinnot ovat? Taitavat olla tosiaankin ihan vaiheessa.

      • nimen täytyy olla pidempi

        änd ai vil iit juu... tumorov.

        Eero Heinäluoman käännös lauseesta "Nimeni on Eero Heinäluoma ja syön teidät aamiaiseksi" Ruben ja Joonas-ohjelmassa viimevuonna.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      102
      3539
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3197
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2694
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      81
      2479
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2134
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2096
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1742
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1720
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe