Moni kuvittelee että Jumalan voima on kaatumista, tärinää ja muita fyysisten voimien kokemisia.
Ja sitä, että tunnetaan ihania olotiloja jne.
Puhutaan paljon Pyhän Hengen voimasta.
Mutta Raamattu kertoo meille, että Jumalan voima on evankeliumi Jeesuksesta Kristuksesta, syntien anteeksiantajana.
Muuta voimaa ei ole ja siinä vasta suuri voima onkin kun ihminen saa syntinsä anteeksi.
Jumalan voima, mitä se on?
12
504
Vastaukset
- joku vaan
Kyllä Jumalalla on ihan konkreettista voimaa kun Hän on luonut taivaan ja maan tyhjästä!
- ReaAalto
Kysymys vaan siitä, kun monet luulevat että Jumalan voima on sitä FYYSISTEN VOIMIEN kokemista.
Jumalan voima on Jumalan sanassa.
Joskus on vain vaikeaa erottaa mikä on aitoa ja sitten epäaitoa. Hedelmistään usein puu tunnetaan.
Eihän voida kieltää tuntemasta, jos olonsa tuntee hyväksi. Jumalan voima saa pahankin ihmisen eheytymään, parantumaan, iloitsemaan, rakastamaan,halaamaan,antamaan anteeksi, hymyilemään, surulliseksi jos on pahaa tehnyt, rakastamaan lähimmäistään ja huomioimaan toistaan jne. Jumala voima vaikuttaa aina parhain päin. Kiitos Jumalalle! Jumalan voima on kuin sade joka maahan tulee antaen ravinnon ja kasvun.- ReaAalto
Uskovakin tuntee:
Iloa, surua jne.
Mutta jos mennään siihen, että tunteet alkavat ohjata elämää ja ne tunnekokemukset, silloin ollaan menossa eksyksiin.
Vain Jumalan sana voi meitä ohjata kaikessa ja kaiken kokemisen tulee olla Raamatun linjan mukaista.
Moni hoipertelee tiellään koko elämänsä kun ei tutustu Jumalan sanaan,joka on meille uskoville Testamenttina annettu.
- Kukkaronkin on pelastettuva
Se on todellinen merkki muuttuneesta ihmisestä jos alkaa antamaan rahaa köyhille ja kärsiville ja jakamaan omastaan muille.
Välillä näyttää että helluntalaisilla ei ole voimaa kun ovat niin kitupiikkejä ja vastustavat rahan poisantamista ja ovat itsekkäitä ja rahastaan pitävät kiinni, vaikka eivät mitään voi mukanaan taivaaseen viedä mukanaan.
Mennareilla on väkevä voitelu kun antavat rahaa niin tuhottomasti köyhille ja kärsiville.- Voimatonna
Onhan se tietysti paha juttu, että helluntailaiset eivät ole lähteneet mukaan menestysuskooonne ja jakelemnaan rahaa köyhille ja kärsiville saarnaajillennne.
- Piikittelijä
Voimatonna kirjoitti:
Onhan se tietysti paha juttu, että helluntailaiset eivät ole lähteneet mukaan menestysuskooonne ja jakelemnaan rahaa köyhille ja kärsiville saarnaajillennne.
Siis kirjoitin ja mennarit aina painottavat, että tulee antaa siihen seurakuntaan rahaa mihin kuuluu.
Miksi olet noin katkera?
Kyllä se jos mikä on osoitus voimasta jos alkaa antamaan rahaa köyhille.
- Timoriepu
Olen kanssasi samaa mieltä siitä, Raamattu ilmoittaa, että sana rististä on Jumalan voima.
Olisin kuitenkin aika varovainen suhteessa Pyhään Henkeen. Itse en uskaltaisi mennä ohjailemaan tai asettumaan Jumalan Hengen yläpuolelle ja sanomaan, mitä Hän saa ja mitä ei saa tehdä. Jumala on suvereeni ja me olemme vain makaroonin kautta elämää tarkastelevia ihmispoloisia. Vaikka en ole kokenut tärinöitä, enkä kaatumisia, en uskaltaisi kiistää, etteikö Pyhä Henki tekisi muutakin kuin pelastaisi Sanansa kautta syntisiä ihmisiä, mikä toki on se ylivoimaisesti tärkein asia. Pelastus on Pyhän Hengen päätehtävä. Mutta Hän Sanansa tueksi voi halutessaan antaa myös ihmeitten ja merkkien tapahtua.
1. Kor. 12:6
"ja voimavaikutukset ovat moninaiset, mutta Jumala, joka kaikki kaikissa vaikuttaa, on sama".Ajattelin kirjoittaa juuri samalta kantilta, ja lainata samaa Raamatun paikkaa... :)
Toivottavasti sinä ja poikasi voitte jo paremmin.- Timoriepu
Laurentius kirjoitti:
Ajattelin kirjoittaa juuri samalta kantilta, ja lainata samaa Raamatun paikkaa... :)
Toivottavasti sinä ja poikasi voitte jo paremmin.Taidamme olla samasta puusta, tai olemme ainakin oksastettuja samaan puuhun. ;)
Kiitos kysymästä, akuutti tunnevaihe on takana. Mutta asia on luultavasti jopa pitkällinen. Rukousta tarvitaan.
Jos haluat, niin voin kertoa asiasta yksityisesti sähköpostitse, luottamuksella. Sinulle oikeastaan haluaisinkin asiasta kertoa. Tehdäänpä niin, että kirjoitan sinulle, jos mahdollista ja ehdin, huomenissa. Huomasin, että sinulla on esillä oma sähköpostiosoite.
Siunausta sinulle! Timoriepu kirjoitti:
Taidamme olla samasta puusta, tai olemme ainakin oksastettuja samaan puuhun. ;)
Kiitos kysymästä, akuutti tunnevaihe on takana. Mutta asia on luultavasti jopa pitkällinen. Rukousta tarvitaan.
Jos haluat, niin voin kertoa asiasta yksityisesti sähköpostitse, luottamuksella. Sinulle oikeastaan haluaisinkin asiasta kertoa. Tehdäänpä niin, että kirjoitan sinulle, jos mahdollista ja ehdin, huomenissa. Huomasin, että sinulla on esillä oma sähköpostiosoite.
Siunausta sinulle!Siunausta sinullekin, ja koko perheelle. Jään odottelemaan.
- siirappi
Kuinka kukaan voi luulla saaneensa syntinsä anteeksi. Eikös siihenkin tarvita ikuista kilvoittelua? Et ikinä voi tietää sataprosenttisesti saaneesi anteeksi mitään mitä olet tehnyt aijemmin? Et voi sataprosenttisella tarkkuudella tietää sitä että oletko täällä maksamassa jo aikaisemmassa elämässäsi tehtyjä rikoksia. Joita olet tehnyt muille nyt olet saanut ne itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky124860Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot444764Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2023941Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty523675Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1233624Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm693121Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1172061Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121100Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63907- 93822