Virallisesti rasisti on rotukiihkoilija.
Palstalla kuitenkin rasistiksi leimataan myöskin henkilöt, jotka vastustavat rikollisperäistä maahanmuuttoa.
Tällaiset ihmiset ovat ilmeisesti lapsellisia.
Lapsellisuus onkin mielestäni tärkein syy rasismiin.
Mitä muita löydätte rasistiseen ajattelutapaan?
Palstalla kuitenkin rasistiksi leimataan myöskin henkilöt, jotka vastustavat rikollisperäistä maahanmuuttoa.
Tällaiset ihmiset ovat ilmeisesti lapsellisia.
Lapsellisuus onkin mielestäni tärkein syy rasismiin.
Mitä muita löydätte rasistiseen ajattelutapaan?
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Mitä muita löydätte rasistiseen ajattelutapaan?"
Mitä muita syitä .....
Syynä ei ollut lapsellisuus, vaan huolimattomuus.
lapsellisilla lapsiperheellisiä vai muuten lapselisia(naiveja)?
Lapsiperheellisten rasistisen ajattelun rikollisperäisten maahantulijoitten suhteen on täysin ymmärrettävää.
Tuohon voisi lisätä myös hieman leväperäisen maahanmuuttopolitiikan yhdeksi syyksi.
Se on yksi syy, joka aiheuttaa skismaa veronmaksajissa.
Yksi syy voisi olla suvaitsemattomuus
Tarkoitan muslimien suvaitsemattomuutta muita kohtaan. Noin yleismaailmallisestikin ajatellen.
Tämä on vain minun mielipide...
Vastuullinen lapsellinen aikuinen on huolissaan lastensa tulevaisuudesta.
Lapseton aikuinen voi "parantaa maailmaa", halata puita tai kerätä liito-oravan papanoita.
Hän on lapsenmielinen.
Jos uusi keinosiemennyslaki tulee voimaan ja lesboitakin tulee lapsellisia, se ei ole vastuuntunnollisuutta!
Näin minä arvelin, mutta halusin varmistaa asian. ;)
Tuo laki...Toivottavasti se ei tule voimaan.
Kaikesta huolimatta: Hauskaa Pääsiäistä!
"Hauskaa Pääsiäistä!"
Kristillisestä pyhäpäivästä puhuminen voidaan tulkita rasismiksi!
Hyviä korvattavia arkipyhiä Sinullekin.
-Teac, erityisen varovainen kristillisten pyhien aikana
"Yksi syy voisi olla suvaitsemattomuus
Tarkoitan muslimien suvaitsemattomuutta muita kohtaan. Noin yleismaailmallisestikin ajatellen."
Saudi-Arabiassa, Afrikassa sun muualla on paljon kristittyjä ja kristillisiä kouluja jne. mutta suomessa islamin uskoisia kouluja ei tänne kaivata.. Eikö se ole suvaitsemattomuutta?
Minä kerron sinulle että muslimit kyllä eivä todellakaan hyväksykkään sitä että heitä sorretaan ja heidtä koitetaan mustamaalata rikollisia ja vaarallisia jne..
Mutta kristityt ja muut ihmiset he kyllä hyväksyvät:)
Minä olen muslimi.
Meidän uskonto ei usko teidän uskontoa oikeaksi se on totta, mutta eihän kristin uskokaan usko islamia oikeaksi. Sehän on normaalia, koska kyse on USKOSTA eikä tieteestä.
Mutta on meissäkin idiootteja mutta suurin osa ei, kuten ei kristityissäkään.. vai millä tavalla ajattelet ettei muslimit suvaitse muita?
"Mutta on meissäkin idiootteja mutta suurin osa ei, kuten ei kristityissäkään.. vai millä tavalla ajattelet ettei muslimit suvaitse muita?"
Totta turiset!
Ei liene maailmassa yhtään kansaa, johon ei mahtuisi
idiootteja. En usko ainakaan..
Tekstistäni (jos sitä sellaiseksi voi mainita) saa
helposti väärän kuvan.
Tarkoitan suvaitsemattomilla muslimeilla niitä,
jotka ovat kovaan ääneen huutamassa ja vaatimassa
muutoksia kaikkeen mahdolliseen.
Esim. fundalistit.
Sekä juuri noita rikollisperäisiä muslimeja.
Mielelläni heittäisin suomalaisetkin rikolliset
huitsun nevadaan, mutta minulla ei ole siihen valtaa. ;)
Terrorismi on suvaitsemattomuutta, mutta ne ovatkin niitä idiotteja.
Eikös ne olekin juuri niitä fundalisteja...
Suvaitsemattomia löytyy muissakin kulttuureissa.
Oman kansan keskuudessakin on suvaitsemattomuutta,
omia kansalaisia kohtaan.
Ei muslimit ole ainoa, joka aiheuttaa kritiikkiä.
Se vaan taitaa olla näkyvin, median ansiosta.
Kun muslimeilla on yksi ainoa tapa reagoida kokemaansa vääryyteen, on se vääryys sitten pilakuva tai joku väheksyvä lause tai sitten ei taivuta heidän vaatimuiksiinsa.
Se keino on asettaa pommi johonkin julkiselle paikalle ja räjäyttää se. Sama se ketkä kuolevat, lapset, aikuiset, isät, äidit, kristityt, muslimit, juutalaiset, ateistit....
Eikö muka? No annapa sitten muutama esimerkki missä päin maailmaa muslimit ovat nyt neuvottelupöydässä etsimässä rauhanomaista ratkaisua johonkin vakavaan kysymykseen jonkun muun uskontokunnan edustajan kanssa. Joku muu kuin YK.
Itse en keksi yhtään. On aika vaikea ajatella tollaisia olentoja suvaitsevina...
Sekoaa tässä tään konee kanssa...kone temppuillu koko päivän.
Täytynee rekata nikki...
kuitenkin sekin on totta että edelltävästä tekstissäsi sai vähän väärän kuvan. siihen kannattaa kinnittää huomio koska on niin paljon lukioita täällä jotka haluavatkin ymmärtää väärin vaikka ymmärtäisivätkin oikein.
"Kun muslimeilla on yksi ainoa tapa reagoida kokemaansa vääryyteen, on se vääryys sitten pilakuva tai joku väheksyvä lause tai sitten ei taivuta heidän vaatimuiksiinsa."
Yleistät nyt aika pahasti! Jokaisen pitäisi tietää että tuo EI edes voi olla totta, sillä terroristi iskuja tehneet ryhmät ovat vain muutama pikku ryhmä MILJOONIEN muslimien joukossa.
SITÄPAITSIN: kaikki terroristi iskuthan eivä ole tehty uskonnon nimissä, samalla tavalla kun Amerikka hyökkäsi irakiin ja amerikkalaisethan ovat kristittyjä, niin ei sitäkään voi sanoa uskonnon nimissä tehdyksi hyökkäykseksi.
Lähinnä tässä juuri yk koettaa saada arabimaissa asiat sekaisin. Siksi se on suurin esimerkki jonka voin antaa.
Jos viitsisin vilkaista vaikka googlesta, niin uskompa esimerkkejä löytyvän. Mutta koska pikku maiden kanssa ei ole suuria ongelmia, niin siitä tuskin medioissakaan uutisoidaan!
ps. Sinä olet yksi pikkuinen olento jota ei voi todellakaan pitää suvaitsevana...