Hymyilyttänyt tämä rekkakuskien liikenne käyttäytymisestä puhelu! Tehkääpä semmoinen testi kun ajatte useamman auton letkassa rekan perässä,tultaessa esim.80km/h nopeusalueelta 60km/h alueelle:Rekka hiljentää nopeutensa esim.68km/h (joka on sekin väärin)..sitten alkaa tapahtua,ensimmäiset 3 autoa tulee roiskeläppiin kiinni! 4:s yrittää jonkin näköistä ohitus yritystä! monesti joku menee vielä ohi 60km/h alueella rehellisesti sanottuna 90-100km/h!!!(joukossa myös äitejä LAPSET kyydissä). Se siitä ennakoivasta ajosta? Katsokaapa REHELLISESTI löydättekö itsenne tuosta joukosta? (ps: nopeus mittarini virhemarginaali on 1-2km/h)
Tappaja Rekka kyselee
Säiliö man
6967
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Audeineen joka runnoo sitten kaikkien ohi hyvä kun tiellä edes pysyy tehojen päästessä valloilleen.
Jos tarkoitat näitä järjettömiä "tiputetaan rajoitus kuuteenkymppiin sadan metrin matkalla niin onnettomuudet vähenevät tässäkin risteyksessä" -paikkoja, niin olet kyllä todellakin vähemmistössä jos tiputat sitä nopeutta (kuten sanoitkin, väärin teit). Jos näin joku raskaalla autolla käyttäytyy niin onhan se selvää että ohi mennään niin että viuhahtaa vaan.
Itse kyllä jättäisin mielummin sen ohituksen risteyksen jälkeen. Siinä kun ei se raskas laite kiihdy kuitenkaan kovin nopeasti niin pääsee pienemmällä ylinopeudella turvallisesti ohi.
Yleensä se on se rekka joka ajaa 60km/h alueen läpi 90km/h, ja asiallisesti ajavat autot eivät ehdit 60km/h alueen jälkeen alkavalla 100km/h alueella edes saavuttaa rekkaa ennenkuin ohituskaista on jo loppu. Näin se menee lähes aina.
oli siis säiliö manille
on risteysten jälkeen ohituskaistat?
vt1 useampi!