Tulipahan menneitä muistellessani mieleeni otsikon kysymys. Taannoin oli demareiden keskuudessa suuri kateuden aihe kun joku viljelijä onnistui vaurastumaan sen verran, että pystyi vaihtamaan hevosensa traktoriin. Ajopeliä ei haluttu mieltää ammattiin ja toimeentuloon liittyväksi työkaluksi vaan joksikin ökyilyksi.
Demarit ovat toisaalta halunneet lisätä tuottavuutta maataloudessa, mutta kaikki lisäteho olisi pitänyt pystyä ottamaan suoraan selkänahasta ilman teknillisiä apuvälineitä. Ainakin jos kateellisia kuuntelee. Mikä on tilanne tänä päivänä?
Ajatelkaa, että lähes kaikilla on jo lämpimällä hytillä ja radiolla varustettu traktori, ihan kuin sillä kunnan tai yksityisen palkkatyössä ajelevalla demarillakin. Onko palkkatyöntekijän työolosuhteet ja terveys jotenkin arvokkaampi suojeltava kuin maajussin?
Vieläkö traktorikateus elää?
3
177
Vastaukset
- Kadehdita rattoreita
Nykään ollaan huolissaan kehitysmaiden viljelijöiden elintasosta ja vaaditaan maatalouden lopettamista ainakin suomesta, siinä samalla menisi myös siltä vittumaiselta maalais-serkulta talo alta.
- globalisaatio
Globalisaatio tuo vihdoinkin oikeaa tasa-arvoa kaikille, tyolaisille ja maanviljelijoille kautta maailman. Kylla nyt SAK:in taytyy olla mielissaan kun koyhat saa toita ja paasevat vaurastumaan kuten lansimaiset tyolaiskolleegansa.
Kiinan tyolaiset maksavat kohta kovan hinnan Suomen maajussien viljasta ja lihasta kun omat riisipellot peittyvat tehtaiden alle.
- kurjaa
Tanskalaiset demarit arvostavat ja puolustavat tanskan viljelijoita ja koko Tanska vaurastuu, koska niiden maaseutu saa EU:n rahaa enemman kuin sinne maksaa.
Suomen demarit vihaavat omia viljelijoitaan. Syyna on talonpoikien tekema kommunismin vallankumouksen esto 1918. Vielakin siita joudutaan maksamaan, kun tuo Haloslaisten ihannoima yhteiskunta ei toteutunut taalla. Ei auta mitaan vaikka systeemin kauheat tulokset on nahty idassa. Suomisosialisti edelleen on katkera.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu791837- 591738
Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu3531572Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1691433Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1101310Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle671300Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä671182- 601109
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin1001067Kuljettajasi oy konkurssi?!
Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?141025