Vieläkö traktorikateus elää?

Tulipahan menneitä muistellessani mieleeni otsikon kysymys. Taannoin oli demareiden keskuudessa suuri kateuden aihe kun joku viljelijä onnistui vaurastumaan sen verran, että pystyi vaihtamaan hevosensa traktoriin. Ajopeliä ei haluttu mieltää ammattiin ja toimeentuloon liittyväksi työkaluksi vaan joksikin ökyilyksi.

Demarit ovat toisaalta halunneet lisätä tuottavuutta maataloudessa, mutta kaikki lisäteho olisi pitänyt pystyä ottamaan suoraan selkänahasta ilman teknillisiä apuvälineitä. Ainakin jos kateellisia kuuntelee. Mikä on tilanne tänä päivänä?

Ajatelkaa, että lähes kaikilla on jo lämpimällä hytillä ja radiolla varustettu traktori, ihan kuin sillä kunnan tai yksityisen palkkatyössä ajelevalla demarillakin. Onko palkkatyöntekijän työolosuhteet ja terveys jotenkin arvokkaampi suojeltava kuin maajussin?

3

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kadehdita rattoreita

      Nykään ollaan huolissaan kehitysmaiden viljelijöiden elintasosta ja vaaditaan maatalouden lopettamista ainakin suomesta, siinä samalla menisi myös siltä vittumaiselta maalais-serkulta talo alta.

      • globalisaatio

        Globalisaatio tuo vihdoinkin oikeaa tasa-arvoa kaikille, tyolaisille ja maanviljelijoille kautta maailman. Kylla nyt SAK:in taytyy olla mielissaan kun koyhat saa toita ja paasevat vaurastumaan kuten lansimaiset tyolaiskolleegansa.
        Kiinan tyolaiset maksavat kohta kovan hinnan Suomen maajussien viljasta ja lihasta kun omat riisipellot peittyvat tehtaiden alle.


    • kurjaa

      Tanskalaiset demarit arvostavat ja puolustavat tanskan viljelijoita ja koko Tanska vaurastuu, koska niiden maaseutu saa EU:n rahaa enemman kuin sinne maksaa.
      Suomen demarit vihaavat omia viljelijoitaan. Syyna on talonpoikien tekema kommunismin vallankumouksen esto 1918. Vielakin siita joudutaan maksamaan, kun tuo Haloslaisten ihannoima yhteiskunta ei toteutunut taalla. Ei auta mitaan vaikka systeemin kauheat tulokset on nahty idassa. Suomisosialisti edelleen on katkera.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3277
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3037
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2530
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2323
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2056
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1913
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1643
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1499
    Aihe