Mitä kunnon uskovaisen pitäisi tehdä, jos hän ymmärtää Raamatusta jonkun asian erilailla kuin pappi sen selittää? Uskoako pappia koska tämä lienee jonkun sortin asiantuntija Raamatuntulkinnassa, vai sittenkin itseään? Vaikka ei tajuakaan Raamatusta juuri mitään.
Mielestäni sittenkin itseään pitäisi uskoa, koska vastuu uskomisesta on aina itsellä. Eli pitää kuunnella omantunnon ääntä. Olemme Jumalan edessä vastuussa omista teoistamme tai tekemättä jättämisistämme.
Mutta tämä tarkoittaa, että Raamattu pitäisi tuntea aika hyvin..
Mielestäni sittenkin itseään pitäisi uskoa, koska vastuu uskomisesta on aina itsellä. Eli pitää kuunnella omantunnon ääntä. Olemme Jumalan edessä vastuussa omista teoistamme tai tekemättä jättämisistämme.
Mutta tämä tarkoittaa, että Raamattu pitäisi tuntea aika hyvin..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jokainen tulkitsee raamattua omalla tavallaan ja viisaat osaavat käyttää omia aivojaan. Näinhän se tietenkin menee. Lue vielä muutakin kirjallisuutta, niin aina vaan parempi.
Jokainen tulkitsee omalla tavallaan, mutta ei tietenkään saa tulkita väärin.
Vääriä tulkintoja ovat esim
- Muulla kuin meidän uskolla pelastuu
- Ehkäisy on sallittua
- Homoseksuaalisuus on sallittua
- Esiaviolliseet suhteet on sallittua
- Saa juoda kaljaa
- Saa tanssia tangoa
- Saa kuunnella rokkia
- Saa vaihtaa sunnuntaina autoon talvipyörät
jne....
oikeudella sinä päätät mikä on väärä tulkinta?
Raamatussa Herra käskee koetella kaiken opetuksen, kaikki profetiat ja kaikki henget.
Seurakuntalaisille on annettu vastuu arvioida kaikki Raamatun sanalla.
"mutta koetelkaa kaikki, pitäkää se, mikä hyvää on" 1. Tess. 5:21
"Rakkaat ystävät, älkää uskoko kaikkia henkiä. Koetelkaa ne, tutkikaa, ovatko ne Jumalasta, sillä maailmassa on liikkeellä monia vääriä profeettoja." 1. Joh. 4:1
Jos pappi perustelee opetuksiaan Raamatulla, ja pitää Raamattua ylimpänä ohjeena uskonasioissa, häntä kannattaa toki kuunnella. Mutta jos perusteluna on "mutu", yleinen mielipide, nykykulttuuri, ilmestykset, tai omat ajatukset asioista, hän ei opeta silloin siinä asiassa kristinuskoa, vaan jotain omaa oppia. Jos jokin asia epäilyttää, kannattaa kysyä useammalta Raamatun tuntijalta.
Onko mielessäsi jokin tietty asia, jota tässä yhteydessä mietit?
Olen jo aiemmin puhunut kuinka Pappikin saatta perusteluillaan peittää totuuden.
Kuitenkin hän käyttäää raamatun totuuksia, se vain ettei ne sovellu juuri siihen asiaan, mutta näyttävät vain soveltuvilta,,
Suuri määrä totuuksia peittää siis pienen totuuden.
...on joskus vaikeaa, jos puhuja sattuu lipsahtamaan jossain kohtaa.
Esim. tieteessä on joillakin joskus tapana lytätä joku teos yksioikoisesti, jos siinä on joku detalji väärin.
Samalla tavalla olen joskus huomannut vaikeaksi kuulla "hyvän" jostain puheesta, jossa joku kohta menee pieleen. Vaikka Paavalikin sanoi kaikkien erehtyvän monessa kohtaa.
Kannattaisiko harjaantua keskittymään itse kunkin puheessa juuri hyvään, jonka voi pitää siitä, eikä aina nokkimaan asioita, että "tuo nyt ainakin meni tuossa metsään". Silloin voi se hyvä jäädä kuulematta...
On siis aika jännästi sanottu, että "pitäkää se, mikä on hyvää." Ei sanota, että "lyttää se, joka kerran erehtyy."