Ettei rotu pääsisi eksymään, on hyvä pitää mielessä, että Väinämöinen on rodullinen ihanne.
Voimaa Kalevalasta!
Ukko on suurin!
Väinämöinen, rodullinen ihanne!
9
675
Vastaukset
tulikin mieleen että miksiköhän "isänmaallisten" yleisin muoti on kalju miksei kunnon miehekäs parta niinkuin väinämöisellä...
- on.
Kalevalalaisuus on syvintä Suomalaisuutta.
- kuulkaas
on. kirjoitti:
Kalevalalaisuus on syvintä Suomalaisuutta.
Kalevalaisuus on syvintä karjalaisuutta eikä suomalaisuutta. Elias Löntty keräsi runoja Karjalan alueelta, missä oli vahva traditio runonlaulannasta. Kalevala on karjalaisten, ei muitten suomalaisten kansalliseepos.
- niin.
kuulkaas kirjoitti:
Kalevalaisuus on syvintä karjalaisuutta eikä suomalaisuutta. Elias Löntty keräsi runoja Karjalan alueelta, missä oli vahva traditio runonlaulannasta. Kalevala on karjalaisten, ei muitten suomalaisten kansalliseepos.
Siellä runot viimeiseksi elivät, mutta kyllä niitä ilmeisesti lauleskeltiin myös länsi-Suomessa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kalevalan_maa
Koetko että karjalaisuus ei ole suomalaisuutta? - kuulkaas
niin. kirjoitti:
Siellä runot viimeiseksi elivät, mutta kyllä niitä ilmeisesti lauleskeltiin myös länsi-Suomessa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kalevalan_maa
Koetko että karjalaisuus ei ole suomalaisuutta?Totta kai karjalaisuus on suomalaisuutta, mutta ennen muinoin sellaista käsitettä ei ollu olemassakaan. Oli karjalaisia, savolaisia, pohjalaisia jne... Halusin vain korostaa, että Kalevalan runot ovat pääasiallisesti kotoisin Karjalasta, joten se on enemmän karjalainen kuin esim. pohjalainen. Mutta sitten onhan pohjalaisilla omat tarinansa, kuten Isontalon Antit ja Rannanjärvet, tietysti sillä erotuksella, että edellä mainitut ovat oikeasti olleet olemassa. Ei muuta.
- mukaanhan...
kuulkaas kirjoitti:
Totta kai karjalaisuus on suomalaisuutta, mutta ennen muinoin sellaista käsitettä ei ollu olemassakaan. Oli karjalaisia, savolaisia, pohjalaisia jne... Halusin vain korostaa, että Kalevalan runot ovat pääasiallisesti kotoisin Karjalasta, joten se on enemmän karjalainen kuin esim. pohjalainen. Mutta sitten onhan pohjalaisilla omat tarinansa, kuten Isontalon Antit ja Rannanjärvet, tietysti sillä erotuksella, että edellä mainitut ovat oikeasti olleet olemassa. Ei muuta.
"eräs yleinen oletus on, että kalevalainen runosto on peräisin juuri länsi-Suomesta."
- i han teet
Joukahainen myi siskonsa Ainon Väinämöiselle. Väinämöinen himoitsi alaikäistä Ainoa. Lemminkäinen oli naistennaurattaja jonka äiti joutui pelastamaan pulasta. Ilmarinen teki itselleen naisen kullasta. Sammon ryöstö epäonnistui. Kullervo tappoi äitinsä ja nai siskonsa. Lopuksi teki itsemurhan. Lopuksi Väinämöinen antauitui kristinuskon tullessa. Tässäpä esikuvia.
- totta!
Eräs toinenkin Kalevala-aiheinen vertaus huvittanut minua. Nimittäin se Jääkärimarssin kohta, jossa puhutaan Kullervon koston lailla nousemisesta. Kullervohan riehui ja räyhäsi, sotki ja tuhosi ja lopuksi vielä oli OMAN SISKONSA kanssa sillai! Pahimmanlaatuinen ongelmalapsi ja sosiopaatti. Hurraa.
- joogi
He, jotka pimeydessä vaeltavat kokekoot Ukko Ylijumalan phurban läpitunkevuuden ja yhtykööt Hänen valoonsa. Olkoon tajuntansa kirkas ja mielensä tarkkaavaisuuden tilassa.
Voimaa Kalevalasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto675219Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092403Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161233- 801164