HUOMIO! TÄMÄ SEURAAVA HAVAINTONI SAATTAA OLLA VIRHEELLINEN.
Minulla on tapana pohtia sanojen alkuperää ja
eilen illalla kun taas leikin sanoilla huomasin,
että jos Jumalan Hepreankielisen nimen YHWH (eli YaHWeH), kirjaimet muutetaan lyhenteiksi eli
Y. H. W. H. saamme lauseen, joka suunnilleen suomennettuna
tarkoittaa "kaikkea olevaa" tai "kaikki mikä on"
Minulla on tapana pohtia sanojen alkuperää ja
eilen illalla kun taas leikin sanoilla huomasin,
että jos Jumalan Hepreankielisen nimen YHWH (eli YaHWeH), kirjaimet muutetaan lyhenteiksi eli
Y. H. W. H. saamme lauseen, joka suunnilleen suomennettuna
tarkoittaa "kaikkea olevaa" tai "kaikki mikä on"
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jumala on ainoa mitä itsestään on ja kaikki muu on Jumalasta riippuvaista.
Mitä tällä sattumalla on merkitystä?
Olisipa nyt sitten löytynyt Jumalasanalle oikea merkitys ei täälläkään enää tarvitsisi siitä kiistellä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000100&posting=22000000015296696
Eikö olekkin kummalista, kun Kristus ei pitänyt ääntä tuosta jumalasta, vaan taivallisesta Isästä, jopa niin tiukkaan, että tuossa kuuluisassa vuorisaarnassaan antoi tarkat ohjeet siitäkin, jotta kuinka Isää lähestytään oikealla tavalla rukoillen, ja kuinka samalla kertaa täytyy pyytää anteeksi pahoja tekojaan. Rukous alkaa sanoilla;
"Isä meidän joka olet taivaissa. Pyhitetty olkoon sinun nimesi. Tulkoon sinun valtakuntasi ja tapahtukoon sinun tahtosi myös maan päällä niin kuin taivaissakin", jne. Tässä edellä on siis se yksi aito todistus, joka kyllä pitää ja kestää, sekä tulen että veden! Ihmisen Pojan opettemana, hänhän sentään on/oli suurenpi kuin Mooses ja suurenpi kuin Paavali tai jopa suurenpi kuin koko papisto ja profeetat yhteensä.
ps. Huomaa rukouksen sanavalinnat ja rukouksen muoto, siis sinuttelu.
Jahve löytyy muuten vanhastatestamentista ja Toorasta...
Tai anakin niin muistan... Ja se tarkoittaa
"minä olen" tai "minä olen mitä olen"...
Kiehuttaa verta koko posti, mutta takerrun nyt vain yhteen asiaan:
"ps. Huomaa rukouksen sanavalinnat ja rukouksen muoto, siis sinuttelu."
Juu, suomennoksessa. Englannissa "Thy", on teitittelymuoto, alkuperäisistä teksteistä en mene tietämään mutta suomalainen nykyraamattuhan on suomennettu King Jamesista, right? Sinuttelu on kuule ihan puhtaasti nyt tämänkertaisen kääntäjän korviin sopiva muoto. *huokaus* että voi joku ottaa sanantarkasti noinkin arveluttavaa alkuperää olevan opuksen ylipäätään, is beyond me.
***