Minäkin uskon, olen sen lahjaksi saanut. En itseni kautta, enkä omista teoista, niinpä ei minulla ole kerskaamista, tai onhan minulla, Jeesus.
Sain uuden luonteenkin ja senkin lahjaksi, silloin, kun sain syntyä uudeksi ylhäältä.
Tämän uuden luoneteen kanssa on helppo tulla toimeen, sillä se luottaa kaikessa Jeesukseen.
Sain uuden luonteenkin ja senkin lahjaksi, silloin, kun sain syntyä uudeksi ylhäältä.
Tämän uuden luoneteen kanssa on helppo tulla toimeen, sillä se luottaa kaikessa Jeesukseen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yhdy tuohon.
Vaikka ihminen uudestisyntyy ja muuttuu, jos haluaa muuttua, ei hänen luonteensa siitä kuitenkaan mihinkään muutu vaan se luonne minkä geeneissä sait on sama edelleenkin.
Olet nyt käsittänyt jotenkin väärin tai sinulle on opetettu jossain väärää oppia?
Mutta jos on luonnevikoja ja kaikillahan on niitä heikkouksia ja vajavaisuutta ja jos tahtoo muuttua, Jeesus kyllä parantaa meitä niin että traumoista aiheutuvat huonot käyttäytymismallit hiljalleen muuttuvat jne.
Miten niin, et yhdy tuohon. Minä ainakin sain uuden luonteen, vanha sai mennä ja uusi tuli tilalle. Luonteeni muuttuu jatkuvasti ja kirkastuu kirkastumistaan, koska sana muuttaa lihanluonteen Hengenluonteeksi. Eli, minä tulen Hänen kaltaisekseen.
Jumala loi meidät kuvakseen. Synti särki meissä olevan Jumalan kuvan.
Synnin mukana kuvaan tuli säröjä, tuli kateutta, tuli katkeruutta, tuli omavanhuskautta, tuli ilottomuutta ja vaikka mitä ja niin Jumalan kuva meissä peittyi.
Silloin, kun synnyin uudeksi ylhäältä, sain alkaa muodostumaan Hengen opastamana Jumalan kuvaksi. En toki ole vielä valmis, mutta valmiimpi kuin koskaan ennen.
Iloitsen erityisesti, että Jeesus on puhdistanut minusta poissa itsekeskeisyyttä ja sen mukana on täysin hävinnyt kaikki katkeruuden kavalat juuret, kateutta ei enää ole, oma vanhurskaaksi en alkaisi millään, sillä vain Jeesuksessa minä olen vanhuskas.
Oletko syntynyt uudeksi ylhäältä ja onko sinulla armolahjoja käytössäsi, joita on Pyhässä Hengessä ja siis jokaisessa uudesti syntyneessä. Kaikki uudesti syntyneetkään eivät vain osaa tai uskalla niitä käyttää, eikä niitä ole pakko edes käyttää. Mutta, jos haluaa palvella Jumalaa ja opettaa toisia, on Hengen lahjat vättämättömiä, ettei lihassaan lankeaisi vaikkapa arvostelemaan tai tuomitsemaan, heitä, jotka vajavaisia Jeesuksen todistajia ovat.
Jeesus totiseti on kanssamme ja Hän myös tekee joka hetki uutta.
Minäkin voin todistaa sinulle, Jeesuksen voittovoimasta kohdallani. Uudesti syntyneenä, Jeesus on antanut minulle, uuden ajattelu tavan. Minäen enään kadehdi, en kerskaa, en nosta keetään korokkeele, uskon että, Jeesus pitää kaikkia tasavertaisena, Tahtoni taivuttamisen myötä. On minusta puhdistunut myös pitkä vihaisuus. Pälyly, huomisesta päivästä. Elän päivä kerrallaan niinkuin, Jeesus on opettanut. En etsi omaa hyvää, vaan pyrin katsomaan lähimmäisen tarpita, en ole täydellinen eikä minusta tulekkaan täydellistä, armosta minä olen pelstettu, en itseni kautta, etten krskaisi. Jumala, Jeesuksen veren kautta, katsoo minut puhtaaksi. Jeesuksen veri minut puhdisi, tahtoni taipumisen myötä. Kiitos kuuluu Jeesuksen uhri työlle.
huudella tiskaamaan astioitasi ja hankkimaan sinulle hamburilaisia.
Sitten vasta taivaassa Jeesus näyttää sinulle työt ja tehtävät ja valvoo että myös kaiken käsketyn hyvin teet.
Tuo usko ei johda sinua edistymiseen Jumalan valtakunnassa. Jeesus toimii täällä nyt ja joka hetki. Monet ovat avun saaneet ja todistavat siitä. Lueppas viestejä, jossa uskovaiset sinullekin todistavat.
Tietenkin voit jäädä tuolle asteelle jos tahdot. Pääasia on kuitenkin, että uskot Jeesukseen ja synnyt uudeksi ylhäältä, siitä kyllä aivan varmasti lähtee loputon seikkailu Jumalan valtakunnassa ja sinäkin saat nähdä, että Jeesus elää ja on tämän valtakunnan Kuningas ja Hän tekee uutta ja antaa omilleen paljon.