En ole sijoittaja, mutta haluaisin tietää kuinka lunastaminen tapahtuu? Puhelinsoitolla vai onnistuuko nettipalvelun kautta? Kuinka nopasti rahat saa tililleen?
Kuinka lunastan?
Tyhmä kysymys
2458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
puhelinsoitolla tuskin onnistuu, ellei halua keroilla henkilötunnuksiaan. mulla nordeassa ei ainakaan onnistunu. myyminen onnistuu netin kautta ainakin useimmisssa pankeissa. rahat saa tililleen 1-2 päivässä rahastosta ja lunastusajankohdan kellonajasta riippuen. yleensä ennen klo 17 tehdyt lunastukset rahat saa tilille seuraavana päivänä, ainakin euroopassa. jos sijoittaa esim aasiaan, lunastushetkellä aasian pankit voi olla kiinni ja pitää odottaa seuraavaan päivään
Kyllä lunastus onnistuu puhelimitse ainakin NORDEALLA, AKTIALLA ja OP-rahastoyhtiöllä.Varmaan useimmilla muillakin rahastoyhtiöillä.
Merkintä onnistuu taas esimerkiksi Internetissä tai pankkiiriliikkeiden tiskillä. Itse tehty internetsijoitus tulee halvemmaksi kuin tiskillä tehty.