>> Margarinikauppias aikoinaan kysyi anonnsissa: Mitä oli ennen Raamaan???
Tulkki paikalle
Taas tällaista
8366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
.
Raama-margariini oli taannoin 1990 -luvulla eräs suosituimmista levvitteistä. Sen mainoskampanjaan kuului tuo teema:
Slohan margariinin TV-annonsissa kuului:
"Isä, mitä oli ennen Raamaa?"...
Tästä on kyse...
Seppo Hietanen
Mistäs asti Floora on lausuttu Raamaa ?
Mitä, ettei ollu Flooraa ?
koeta ymärtää....alle 20 ääntä Helsingin kunnallisvaaleissa :-))))
mene oikein! Se margariini, jonka sinä sekoitat tuohon tv-mainokseen, oli Rama, ei Raama. Lisäksi, oikea mainos oli Florasta ja kolmanneksi, slogan kirjoitetaan g:llä ei h:lla.
Levitteessäkin on vain yksi v.
Nimesi sentään oli oikein.
Minkä kirjaston koneelta muuten kirjoitat?
Seppo on suurten linjauksien mies!
Miksi takertua pikkuseikkoihin?
Kaikki ovat punikkeja, jotka eivät ole kepulaisia. Ja punikkeja on ne kepulaisetkin, jotka eivät ole samaa mieltä kun Seppo. Siis suurten linjojen mies Seppo on.
Oikeassa olet. Margariini kuin margariini. Slogan kuin slogan. Kahta en vaihda. Toinen on puolue. Toinen on mielipide. Paitsi jos olen kepulainen. Silloin vaihdan toisen. Tilanteen mukaan. Kuten Oiva. Joka ei ole margariini. Eikä voi. Siis Oivariini. Mitä meillä oli ennen.
Nyt ei voi kyllä sanoa, että kiitos vastauksesta, mutta hersyvät naurut tuli, kun luin vastauksesi.
No, olkon, mutta olet sinä hassu.
Virheet korjaat uusilla virheillä, joista ei saa sen enempää tolkkua kuin niistä virheistä, joista selvennystä halusin.
Väliäkö hällä, hullu tarjosi lisänaurut.