Nälkäjonot yhtä pitkät kuin lama-aikana

Juuri hetki sitten YLEX:n uutisissa Kirkon diakoniatyön johtaja kertoi, että tällä hetkellä ruoka-avustusten tarvitsijoiden määrä Suomessa on sama kuin pahimpina lamavuosina. Suomi on muuten EU:n ainoa jäsenvaltio (vai oliko se "vanha" jäsenvaltio) joka saa EU:lta ruoka-apua.

Samainen johtaja olikin sitä mieltä, että hallitus itseasiassa rikkoo perustuslakia, koska siinä taataan jokaiselle kansalaiselle riittävä perustoimeentulo. Tällä hetkellä erilaiset järjestöt, Kirkko mukaanlukien, pitää osan kansasta perustoimeentulosta huolen. Siis tekee valtion tehtäviä.

Lamaan meidät ajoivat Holkerin hallitus (Kokoomus, SDP, RKP ja SMP), laman yli meidät vei Ahon hallitus (Keskusta, Kokoomus, RKP ja SKL) sen jälkeen ovat sitten Suomen taloudellista nousua ja hyvinvointivaltiota olleet palauttamassa AIVAN SAMAT PUOLUEET. Ja hyvinpä ovat palauttaneet.

Mitä hittoa ihmisten päässä oikein liikkuu? Miksi he moisia äänestävät? Hyvinvointi-SDP keikkuu mukana eikä laskua näy, vaikka puolue on säännöllisesti pettänyt lupauksensa. Ahon hallituksen leikkauksia on paha syyttää, kun Demareilla ja Kokoomuksella olisi ollut aikaa tilannetta muuttaa 10 vuotta. Ei enää toki Kokoomuksella viimeiset pari vuotta.

2

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huvittunut :)

      joku realistinen tapa ratkaista köyhyys-ongelma Suomessa.

      • Talouden nousu näkyy:
        A) entistä enemmän törkykalliita autoja
        B) entistä enemmän uusia veneitä
        C) entistä enemmän irtisanomisia
        D) entistä enemmän yhteiskunnan palveluiden leikkaamista

        En ole kansantaloustieteilijä, mutta välillisiä veroja voisi ehkä korottaa. Polttoaineen hinnan kohoaminen on mainio asia, kuljetusliikkeiden pitäisi saada pienemmällä verolla polttoaineensa. Yksityisautoilijat taas voisivat maksaa siitä enemmän. Autovero pitäisi suhteuttaa auton kulutukseen, ei mihinkään muuhun. Siis pieni auto-> suhteessakin sikahalpa auto.
        Jos jollakulla on varaa ajella 100 000 euron autolla, pitäisi hänellä olla varaa maksaa myös 1 % lisää veroja? Samalla 10 litraa/100 km vievällä menopelin ajelijalla pitäisi olla myös valittamatta varaa maksaa se 10 litraansa.

        Samoin kuntien (ne hoitavat suurimman osan peruspalveluista) pitäisi saada lisää rahaa. Siis veroja.

        Tulonjako onnistuu vain ja ainoastaan yhteiskunnan toimin, siis valtion. Valtio tarvitsee toimiakseen verotuloja.

        Jos Huvittunut ostaa mieluummin uuden auton, veneen, kesämökin, kotiteatterin jne. jne. niin silloin minulla ei ole mitään sanottavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      986
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      897
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      839
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      741
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      734
    6. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      731
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      32
      723
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      676
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      670
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      665
    Aihe