tulis tos toukokuun 27. päivä 10000 määräaikaisesta pihalle vieläkö kannattaa heittää osakkeisiin esim.venäjälle ja intiaan. sijoitus neuvojani ehdotti että siirtäisin kuukausittain tuon rahan säästövakuutukseeni eli lisäisin nykyistä kk erää todella reilusti että 5000€ siten sisälle noin vuodessa ni saisi keskituoton onko ok? vai lykkäänkö rahat kassa kaappiin
kannattaako vielä
ylimääräistä
51041
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jyväs kylästä taiat olla
riippua ihan itsestäsi mitä haluat. Jos haluat korkeita tuottoja niin Venäjälle ja Mustaanemereen. Intia saattaisi olla mutta osakkeiden hinta on siellä hieman korkea nyt mutta pisemmällä aikavälillä hyvin todennäköisesti mukavaa nousua.
Kiinaan en suosittele sijoitettavan. Kiinalaiset ovat pellejä.
kannattaa tehdä.
Jos toukokuussa tuntuu siltä että voisit pistää, niin pistä, ensi vuosi näyttää kuinka kävi.
Tosin väittävät että kehittyvät markkinat ovat kasvaneet liikaa liian nopeasti, mutta missä se raja liikkuu minne asti ne menee?
Kasvun mahdollisuus on siellä kuitenkin edelleen ja pitkällä aikavälillä ei siellä voida muuta kuin kasvaa, vaikka välillä takapakkia tulisikin, mutta tietenkin odotus voi kestää ja odottavan aika on pitkä.
Riskiä voi jakaa pistämällä osan silloin ja osan vaikka syyskuun lopussa tai ensi vuonna, samoin osan voi pistää vaikka eurooppalaisiin osakkeisiin, se on junnannut paikallaan jo pitkään, joskus sekin käynnistyy.
Niin ja pörssikin on olemassa, matalat kulut ja osingot.
Kannattaa harkita rauhassa.
Kannattaisi laittaa rahat sukanvarteen ja mennä peiton alle piiloon. Sen verran kovaa menoa on nyt maailmassa.
En katsoisi vakuutuksiin päinkään. Niissä on niin suuret kulut ja rahat sidottuna.
Varovaisia rahastosijoituksia pienemmissä erissä.Itse olen tänään tutkinut OP-Kiinaa ja Nordea Kiinaa.
OP-Kiina sijoittaa käteisvaroja lukuunottamatta kaikki rahastoon tulevat varat JP Morgan Greater China-rahastoon. Minulla on sen Intia-rahastokin ja työjälki ensi luokkaista.
Kiinan rahastot sisältävät HongKongin, Taiwanin Kiinan ja Mannerkiinan osakkeita. Ei ole siis kyse varsinaisesta Kiina-rahastosta.
Nyt tämä Kiina ja sen "satelliitit" ovat saaneet kurssit kovaan nousuun ja rahasto on kehittynyt suotuisasti.
On luultavaa, että teen aivan lähipäivinä tähän OP-rahastoon talletuksen.
Myös kaikki Pohjoismaiden rahastot ovat kehittyneet oikein suotuisasti jo pitkään ja vakaa kehitys saattaa jatkuakin.
Rahastojakin tulee seurata valppaasti ja tarvittaessa lunastaa pois. Rahat ovat tilillä lunastusta seuraavana päivänä.