https://www.cdon.com/main.phtml?navroot=905&nav=6665&nav_genre=6665
Tosi hyvä leffa siitä miten faija ja ympäristö kaereineen aivopesi meistä...
Tosi hyvä leffa siitä miten faija ja ympäristö kaereineen aivopesi meistä...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.imdb.com/title/tt0120586/
tuo esimerkkisi kääntyy sinua vastaan. Leffan alussa mainitaan monikulttuurisuuden ongelmat jenkkilässä ja loppuun mennessä ne eivät ole saaneet mitään vastikkeita, muuta kuin vähäjärkisten skinien sähläystä ja sekopäisyyttä, joka voidaan sivuuttaa ääri-ilmiönä toisin kuin leffassa aiemmin mainitut ongelmat..
Jenkit onkin idiootteja
250 miljoonaa ihmistä. Kaikista maailman maista ja kulttuureista.
"--kuin vähäjärkisten skinien sähläystä ja sekopäisyyttä, joka voidaan sivuuttaa ääri-ilmiönä toisin kuin leffassa aiemmin mainitut ongelmat.."
Mainitut ongelmat voidaan myös luokitella ääri-ilmiöihin.
USAn tilastojen valossa sivuuttaa noita ongelmia ongelmien kirjossa ääri-ilmiönä, vaikkei rasistiksi kannatakaan ryhtyä niiden valossa. Kyllä ne silti huomioda kannattaa rasismi-keskusteluissa puolin ja toisin.
Oikeasti, missä ne on ne ihmiset jotka pelkästään erivärisen ihon takia vihaavat syvästi jokaista sen toisen värisen ihon omaavaa ovat...? Ilman poikkeuksia, ilman sitä yhtä tai kahta"kunnon tyyppiä", siis OIKEASTI rasistit. Missä heitä on?
Toisaalta tuollainen sokea stereotypiakiihkoileva kaikkien eritavalla ajattelevian yhteen niputtaminen
ja maailman kahteen korostetuilla ominaisuuksilla varustettuun leiriin jakaminen omalta osaltaa auttaa ylläpitämään ulkomaalaisvastaista ajattelua. Neutraalisti asioita katsovaakin voi alkaa moinen tietoinen älyllinen riman alitus ärsyttämään niin paljon ettei ainakaan siihen ajatusmaailmaan halua itse yhtyä.
Itse vastustan oikeata rasismia. Tehnytkin todellisissa tilanteissa niin oman terveyteni uhalla. Silti minua sanotaan"humanistien"-jotka haluavat kaikille niin hyvää ja vasemman ja oikean puoleisen liikenteen samalle kadulle-toimesta rasistiksi. Rikoksiin syyllistyvät maahanmuuttajat ja pakolaiset menolippu kädessä koneeseen ilman paluum mahdollisuutta. Realistisia vaatimuksia tänne otetuille sopeutua yhteiskuntaan.
Oikesti turvapaikan saaneet ja tarvinneet kyllä arvostavat sitä niin että malttavat olla rötöstelemättä pois joutumisen uhalla. Tämä vain on humanisteille jostain syystä liian ankara ajatus. Ehkä se ei sovikaan heidän maailmankäsitykseensä että jokin asia voikin ratketa, ja vieläpä näin alkukantaisella tavalla.
Ei niitä ole! On vain näitä nuoria uroita, joiden täytyy hormoonipuuskissaan ja elinolosuhteissaan, joissa ei paljon valoa näy tulevaisuudessa, uhota jostain - mistä vain - ja tietysti erilaisuus on helppo kohde.
Tunnen joitakin näitä tyyppejä lasteni kautta. Yhtään vaarallista tyyppiä heissä ei ole, vaikka puheet voi joskus ollakin isottelevia. Sehän kuuluu vain epävarmaan käytökseen nakitella erilaisia, mitä tahansa mikä vain sattuu kohdalle sopivana kohteena.
Olen aivan varma, että yksikään heistä, suurista puheistaan huolimatta, ei koskaa karttaisi yhtään erinäköistä ihmistä vai ulkonäön tai muun vastaavan seikan perusteella, jos häneen todella tutustuisi.