Hyvinvointi valtioko

Onko Suomi mielestäsi hyvinvointi valtio, kun ottaa huomioon suuret tuloerot työttömien lukuisan määrän ja suuret joukkoirtisanomiset yhä kasvavat leipäjonot, bensan hinta, sähkön hinta, ruuan hinta, asumisen kalleus jne.
Sitten eliitti kansa noh siitä nyt ei tarvitse edes puhua niillä vaan menee hyvin.

Siis onko suomi mielestäsi hyvinvointi valtio?? (perustelut)
6257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

se joillekkin erinomaisen hyvä hyvinvointivaltio!

Ei tarvitse kuin vähän kuulostella ja tsiikailla ympärilleen!

Äänestä
  • Suurin osa eläkeläisistä saa vähän yli neljäsataa euroa eläkettä, mutta ei mitään hätää, syksyllä on luvassa viiden euron mahtava korotus.

    Suuret kiitokset.

    Äänestä

Ensinnäkin terveyden hoito on huonontunut tasaisesti sitten Ahon&Viinasen hallituksen aloitettua sen alasajon.

Työttömien olot kurjistuneet samasta pisteestä lähtien.

Lapsiperheillä pienimmissä tuloloukissa on suuria vaikeuksia taloudellisesto ostaa lapsilleen vaatteita ja harrustusvälineitä ym
Myös ruoka-kuluja joutuvat leikkaamaan ja terveys kärsii.

TV-Maksu kohtelee ihmisiä täysin tasa-arvoisen eriarvoisesti. Keskituloiset ja rikkaat sen pystyy maksamaan kivuitta, Mutta Pienituloisille se on ylitsepääsemätön.

Perintämaksut! Joilla rahastetaan sitä rahatonta kansanluokaa joka ei aina pysty laskujaan maksamaan. Lisää vaan taloudellista sukellusta!
Suoraan sanoen RIISTOA!

Sosiaaliapu ei toimi! Somaleille todistetusti maksetaan ulkomaan matkojakin. Mitä suomalainen köyhä sieltä saa??! ei muuta kuin Pummin maineen!
Kun ihmisten ruovan ja asumisen lisäksi tarvitsevat vaatteita, kalusteita, teveydenhoitoa ja kulutustavaroitakin.

Poliisin ja tuomioistuinten toiminta on epäoikeuden mukaista suoraan luokka-arvoon nojaten.

Louttotieto-häiriöiset köyhät on ulkona yhteiskunnasta. ei saa puhelinliittymiä, nettiä, pankkikorttia tai ylipäätään mitään yhteiskunnan perus juttuja.

Ja paljon muutakin löytyy mikä todistaa että Suomi ei todellakaan ole enään hyvinvointivaltio!

Äänestä
  • Suomalainen on pahoinvointivaltio suurelle osalle suomalaisista.

    Äänestä

Tottakai ihmiset voivat huonosti siitäkin, että virallisesti toitotetaan kuinka hyvin asiat ovat Suomessa, vaikka ihminen näkee ympärilleen katsoessaan ja oman kokemuksensa perusteella asioiden olevan ihan toisin. Siitä tulee ällöttävä olo, kun suolletaan puppua päin naamaa viralliselta taholta.

Äänestä
  • Koska epäkohtia ei kunnolla julkisteta ihminen luulee, että kenelläkään muulla ei ole asiat huonosti. Varmaan osa niistä 14.500 itsemurhan tehneestä lamapankkien uhrista olis jättänyt viimeisen ratkaisun tekemättä, jos olisi julkisesti puhuttu, että kohtalotovereita on sellaiset määrät kuin mitä todellisuudessa oli. Varmaan kukaan ei olisi tehnyt itsemurhaa, jos olisi tiedotettu, että pankkivelallisten kohtalon takana olikin poliittinen eikä riippumaton oikeudellinen päätös. Demokraattisessa valtiossa kansalaisella on oikeus tiedottamiseen ja tietoon. Tältä osin maamme ei ole sivistysvaltioiden ja demokraattisten valtioiden tasolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jake kirjoitti:

Onko Suomi mielestäsi hyvinvointi valtio, kun ottaa huomioon suuret tuloerot työttömien lukuisan määrän ja suuret joukkoirtisanomiset yhä kasvavat leipäjonot, bensan hinta, sähkön hinta, ruuan hinta, asumisen kalleus jne.
Sitten eliitti kansa noh siitä nyt ei tarvitse edes puhua niillä vaan menee hyvin.

Siis onko suomi mielestäsi hyvinvointi valtio?? (perustelut)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu