alkavan tämän sukupolven aikana. Tehkää parannus ja Jeesus pelastaa teidät!Ei tarvitse pelätä, vaan rohkaiskaa itsenne. Uskon vahvasti tämän olevan se sukupolvi, josta raamattu puhuu.
Lopun aika
näyttäisi
18560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kiitos mielenkiinnostasi.
Olen rohkea enkä pelkää, koska jo tässä hetkessä.
Olethan oppinut antamaan arvon nykyhetkelle ja keskittymään siihen täysillä? Sillä näin puhuu suuri zen-opettaja: "ei ole muuta hetkeä kuin Tämä Hetki. Kun sen ymmärrät, olet pelastettu.
Muuta pyhää ei ole, eikä suurempaa onnea."
Voimia sinulle opin tielläsi!
Siellä näyttää virttä veisaavan pappi jos toinenkin. Siis mitähän varten? Taasko tulee lopun aika?
Jokaikiseen sukupolveen on kuulunut roppakaupalla ihmisiä, jotka ovat olleet vakuuttuneita siitä, että maailmanloppu koittaisi juuri heidän aikanaan. Sodista, luonnonmullistuksista sun muista ennusmerkeistä ei koskaan ole ollut pulaa.
Ja myöhemmät sukupolvet ovat sitten aina naureskelleet näille ennustuksille :)
Israelia pidetään raamatun mukaan maailman keskipisteenä ja jos ajatellaan vaikka miten maailma on "kehittynyt" sen jälkeen kun Israel sai itsenäisyytensä 14.5.1948, niin on se aikamoista, verrattuna mitä oli sitä ennen. Kehitys on vielä viime vuosina kiihtynyt aivan valtavasti.
Sitä et varmaan sinäkään kiistä?!
Danielin kirjassa ja ilmestyskirjassa ilmoitetut sanat tai profetiat sinetöitiin lopun aikaan asti, eli ymmärrys näitä profetioita kohtaan lisääntyy kun kehitys on mennyt sille tasolle, että ymmärtäminen on mahdollista.
"Mutta sinä daniel, lukitse nämä sanat ja sinetöi tämä kirja lopun aikaan asti. Monet sitä tutkivat, ja ymmärrys lisääntyy" (Dan. 12:4)
Jopa kaikkein ylimalkaisimmillekin lukijoille pitäisi olla selvää, että juuri tämä on se sukupolvi, jonka aikana tieto on lisääntynyt sille tasolle, joka tarvitaan, jotta kyettäisiin ymmärtämään erot vertauskuvien ja itse ytimen välillä. Tämä on se sukupolvi, jonka aikana monet tulevat kokemaan omassa elämässään Johanneksen silminnäkijätodistuksen-iankaikkiseksi surukseen!
"Ja ensimmäinen enkeli puhalsi pasunaan; niin tuli rakeita ja tulta, verellä sekoitettuja, ja ne heitettuiin maan päälle; ja kolmas osa maata paloi, ja kolmas osa puita paloi, ja kaikki vihanta ruoho paloi" (Ilm. 8:7).
Ydinräjähdyksessä ilmankosteus tiivistyy yhtäkkiä vedeksi, joka sitten kohoaa suoraan ylemmän stratosfäärin jäätäviin lämpötiloihin. Stratosfäärissä tuo vesi jäätyy silmänräpäytyksessä ja sataa sitten takaisin maan päälle valtavina jääkimpaleina. Johannes näki rakeita ja tulta, verellä sekoitettuja. Mikään Johanneksen kokemuspiirissä, ei edes tulivuorenpurkaus, pystynyt yhtäaikaa aikaansamaan tulta sekä jäätä. Ja se tosiasia, että myös verta oli sekoittunut jäähän ja tuleen, on itsestään selvää. Johannes näki, ettätämä heitettin maan päälle. Ydinräjähdyksen jälkeen tapahtuu juuri näin. Ne eivät pelkästään putoa. Paineaalto kirjaimellisesti paiskaa jään, rojun, palavat kappaleet jne. takasin maan päälle. Kuvittele tällainen näky. Näe se sielusi silmin. Kuvaile nyt näkemäsi. Kuinka paljon kuvauksesi poikkesi Johanneksen kuvauksesta? Muista myös, että sinulla on hallussasi tarvittava tekninen sanasto näiden asioiden kuvaamiseksi- Johanneksella ei tätä sanastoa ollut. Sanoisinpa, että hän teki loistavaa työtä.
Ei siis millään muulla sukupolvela ole ollut tätä ymmärrystä, kuin meidän sukupolvella, tätä ja monia muita profetioita kohtaan, joiden sinetit oli tarkoituskin avautua vasta "sen" sukupolven aikana.
tämän sukupolven aikana ei ole tapahtunut riittävästi, jotta se eroisi tässä lopun aikojen suhteessa aiemmista sukupolvista. Sitäpaitsi, eivät kaikki kristityt pidä Israelia maailman keskipisteenä, eivät etenkään Raamatun mukaan. Danielin kirja puolestaan on apokalyptisen draaman muotoon puettua aikalaiskritiikkiä Antiokus Epiphaneen harjoittamaa sortopolitiikkaa vastaan, se on syntynyt v. 165-160 eKr. eikä Danielin kirja kuvaa mitenkään nykyaikaa. Sama pätee Ilmestyskirjaankin. Se on kritiikkiä roomalaisvaltaa kohtaan. Raamatusta ei löydy ydinräjähdysten kuvausta, ei tankkeja, eikä muutakaan nykyaikaista.
"kolmas osa maata paloi, ja kolmas osa puita paloi, ja kaikki vihanta ruoho paloi"
Ei 2000 vuotta sitten voitu tietää miten tällainen olisi mahdollista pahimmissa painajaisissakaan. Tänä päivänä voimme pelätä ja odottaa, että koska se tapahtuu! Ydinasevaltioita on jo paljon ja nämä valtiot eivät ole mitään "parhaita kavereita"
Tosiasiat ovat tosiasioita, eivätkä ne pyyhkiydy pois olkaa kohauttamalla.
Jaak. 5:8 Olkaa tekin kärsivällisiä ja rohkaiskaa mielenne, sillä Herran tulo on lähellä.
Huom. rohkaiskaa.
"Jopa kaikkein ylimalkaisimmillekin lukijoille pitäisi olla selvää, että juuri tämä on se sukupolvi, jonka aikana tieto on lisääntynyt sille tasolle, joka tarvitaan, jotta kyettäisiin ymmärtämään erot vertauskuvien ja itse ytimen välillä."
Ajattele uudestaan viime vuosikymmeninä tapahtunutta kehitystä ja vertaa sitä aikaisempiin vuosikymmeniin tai satoihin...kyllä tämä sukupolvi on nähnyt koko tämänhetkisen kehityksen omilla simillään ja on aivan erityisessä asemassa verrattuna aikaisempiin sukupolviin.
Sanot sinä sitten mitä tahansa...
" tämän sukupolven aikana ei ole tapahtunut riittävästi, jotta se eroisi tässä lopun aikojen suhteessa aiemmista sukupolvista. Sitäpaitsi, eivät kaikki kristityt pidä Israelia maailman keskipisteenä"
Raamatun mukaan se sukupolvi joka näkee viikunapuun puhkeavan lehteen, näkee myös lopun. Viikunapuulla tarkoitetaan Israelia ja lehteen puhkeamisen ymmärtää helposti itsenäisyyden saamiseksi. Israelhan sai itsenäisyyden 14.5.1948.
Sattumaako sekin, että tämäkin tapahtui tämän sukupolven aikana, joka on nähnyt koko tämänhetkisen kehityksen?
Menen nyt katsomaan ykköseltä tulevaa elokuvaa joka perustuu tositapahtumiin...se vaan ei ole vielä tapahtunut...tapahtuukohan tämän sukupolve aikana...arvaan, että kyllä!
Tarkoitus ei ole pelotella, vaan kertoa, että meillä on pelastaja, Jeesus Kristus!
Se suurin vääryys tässä kaikessa on se, ettei kukaan pysty loppujen lopuksi sanoa teille maailmanlopun palvojille "Hä-hää, te olitte väärässä".
ja ilmeisen tahalleen.
En palvo maailman loppua. Odotan uuden ajan alkua ja Herran paluuta.
Tiedät varsin hyvin, että tämän sukupolven aikana on kehitys mennyt siihen, että ihminen voi itse saada aikaan maailman lopun, jos luonto ei kerkeä ensin.
"En palvo maailman loppua. Odotan uuden ajan alkua ja Herran paluuta."
Maailmanloppu sekä "uuden ajan alku" ja "Herran paluu" ovat teidän lahkossanne yksi ja sama asia.
Sori nyt vaan, mutta te olette vaarallista porukkaa. Jos ja kun te pääsette (ellette ole jo päässeet) politiikkaan ja etenkin niihin korkeisiin virkoihin, niin maailma on todellakin loppumassa.
Miksi maailma tuhoutui? Koska eräs lahko halusi nopeuttaa Lopun Aikoja _luomalla_ Lopun Ajat, toivoen että heidän näkymätön kaverinsa tuhoaisi kaikki erilaiset ihmiset ja veisi heidän huvipuistoon.
meitä tarvita.
Uskontojen takiako maailmassa on niin monta ydinasevaltiota? Uskontojen takiako luonto voi tuhota itse itsensä? Uskomatonta on se, että jo 2000 vuotta sitten tiedettiin, että tähän mennään jonakin päivänä.
Wake up!!
Öh. Parannus ? Pitäisikö minun alkaa sortamaan naisia, ottaa orjia itselleni, haukkumaan ja hyljeksimään homoja, sortamaan uskottomia ja käristelemään uhrilampaita ?
Mielestäni se olisi huononnus eikä parannus.
lukemalla ja opettele ymmärtämään. Toisinsanoen, luetun ymmärtäminen.
Myös historian tunteminen, ihmisten tavat eri aikoina on hyvä opetella ymmärtämään. Ymmärrä, että raamatussa on kertomuksa myös niistä asioista, jotka eivät ole oikein.
Tuo periaate joka sinulla jo valmiiksi on, johtaa juuri tuohon lapselliseen vänkäämiseen. Ymmärrätkö? Yritätkö edes? Vai etkö vain halua ymmärtää? Mistä kiikastaa? Onko noin vaikea nöyrtyä?
kukahan se täällä harrastaa lapsellista vänkäämistä ja julistaa meille suureen ääneen satuja joilla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa?
Maailmanloppu on tullut jo monta sataa kertaa - ainakin jos uskomme uskovaisia saarnamiehiä, jotka ovat lopun aikoja julistaneet jo parisen tuhatta vuotta...
Aina ovat olleet väärässä, mutta onhan siinä se mahdollisuus, että kun tarpeeksi monta tuhatta vuotta sitä samaa vängätään, niin joskus se ehkä vielä tapahtuukin.
Ei ole vaikeaa nöyrtyä, mutta erittäin vaikeaa tai pikemminkin mahdotonta on kääntää aivot sellaiseen asentoon, että haltiat, joulupukit ja jumalat sekä muut mytologiset taruolennot muuttuisivat todellisiksi, etenkin kun noilla sananjulistajilla ei koskaan ole esitää mitään, edes pienintäkään todistetta väitteidensä tueksi.
(minäkin voin ihan helposti kuvitella vaikkapa 77 erilaista jumalaa, mutta se ei tarkoita sitä että ne olisivat todellisia...)
"Maailmanloppu on tullut jo monta sataa kertaa - ainakin jos uskomme uskovaisia saarnamiehiä"
Niin juuri, ei pidä uskoakaan!! Katso itse mitä maailmassa on tapahtumassa ja avaa silmäsi. Et tarvitse siihen saarnamiehiä nähdäksesi asian itse.
Maailma on muuttunut, eikä välttämättä parempaan suuntaan...
Meillä on tänä päivänä se tieto, joka avaa Ilmestyskirjankin sinetit, jotka oli tarkoitettu aukenevaksi sen sukupolven aikana, jonka aikana ymmärrys lisääntyy.
Ennen ennustettiin maailmanloppua ilman ymmärrystä. Ai mistä voin tietää sen? No siitä, että sen kaltainen kehitys on tullut vasta tämän sukupolven aikana, joka kykenee ymmärtämään konkreettisesti Johanneksen näkemiä asioita, että miten sellainen on mahdollista. Satakin vuotta sitten kyettiin vain kuvittelemaan, nyt voidaan selittää.
Ja kun uskoo Jeesukseen ja antaa elämänsä meidän vapahtajallemme, niin kyse on uuden ajan alusta, ei maaimanlopusta. Rohkaiskaa siis mielenne, Herra pitää kiinni lupauksestaan ja sanastaan!!
-- lukemalla ja opettele ymmärtämään. Toisinsanoen, luetun ymmärtäminen.
Myös historian tunteminen, ihmisten tavat eri aikoina on hyvä opetella ymmärtämään. Ymmärrä, että raamatussa on kertomuksa myös niistä asioista, jotka eivät ole oikein. ---
Eli siis mielestäsi opettelemalla luetun ymmärtämistä voin tehdä parannuksen ? Mielestäni asia menee niin että raamatussa löytyy myös muutama sellainen asia jotka ovat oikein, esim. vuorisaarna on hyvä, alustava peruslähde, mutta ei missään nimessä kaiken kattava ratkaisu. Suurin osa raamatusta on kuitenkin jonninjoutavaa löpinää ja enemän tai vähemmän suvaitsematonta juttua.
--- Tuo periaate joka sinulla jo valmiiksi on, johtaa juuri tuohon lapselliseen vänkäämiseen. Ymmärrätkö? Yritätkö edes? Vai etkö vain halua ymmärtää? Mistä kiikastaa? Onko noin vaikea nöyrtyä? ----
Mikäs periaate minulla on ? Se että sanon asiat niin kuin ne ovat ? Minä nöyrryn päivittäin, miksi se on niin vaikea uskoa ? Ilmeisesti kyse on siitä, että en tee niin kuin sinä tahdot, vaan teen niin kuin itse näen oikeaksi.
Ehkä sinunkin kannattaisi tehdä parannus ja kirjoittaa edes omalla nimimerkilläsi ?
Rakastakaa muita ihmisiä ja kohdelkaa heitä, niin kuin haluaisitte itseänne kohdeltavan.
Lopun ajan merkkejä:
Taudit (AIDS)
Maanjäristykset
Spritismi ja Antikristuksen palvonta
Teknologisoituminen
nyt jos koskaan on korkea aika kääntyä ja ottaa Herra sydämiin.